Kontrola temperatury jest niezwykle istotnym elementem w wielu procesach produkcyjnych i w funkcjonowaniu rozmaitych urządzeń. Od zachowania jej granicznych wartości zależy nie tylko efekt danego cyklu technologicznego, ale też bezpieczeństwo ludzi i maszyn. W wielu wypadkach osiągane parametry są tak ważne, że zachowanie kontroli wymaga stosowania specjalnych podzespołów. Są nimi czujniki temperatury.
Czujniki pomiaru temperatury to niewielkie urządzenia często o bardzo prostej budowie, przystosowane do stałego kontrolowania tego parametru. Ich zadaniem jest nie tylko dokonywanie pomiaru, ale też wyzwalanie odpowiedniej reakcji, która pozwala na utrzymanie konkretnych, pożądanych warunków w środowisku. Przykładowo, czujnik rezystancyjny odpowiada za utrzymanie temperatury pieca lub instalacji centralnego ogrzewania.
Dzięki zastosowaniu takiego elementu do minimum zostaje ograniczone ryzyko przegrzania i uszkodzenia instalacji. Czujniki pomiaru temperatury mają różną budowę i przeznaczenie. Decydują one o zastosowaniu w konkretnych warunkach technologicznych lub urządzeniach i instalacjach domowych. Do najważniejszych parametrów zalicza się zakres temperatur pracy. Może on wynosić np. od -50 st. C do +400 st. C, ale też od -196°C do 850°C (ceramiczno-platynowy czujnik oporowy Guenther)
Czujniki temperatury dzielą się na kilka rodzajów. Podział ten jest uwarunkowany ich budową oraz zasadą działania. Wśród podstawowych rodzajów wyróżniają się czujnik rezystancyjny, znany też jako czujnik oporowy oraz czujnik termoelektryczny, czyli termopara.
Rezystancyjny czujnik temperatury wykorzystuje opór (oporność) materiału, którym jest metal o określonych właściwościach fizycznych. W wykonanym z niego rezystorze wraz ze zmianą temperatury zmienia też opór. Jego przyczyną jest wzrost amplitudy drgań jąder atomów. W następstwie zwiększa się też prawdopodobieństwo zderzeń elektronów swobodnych i jonów.
Czujnik oporowy powinien być wykonany z metalu o wysokiej temperaturze topnienia, wysokim cieplnym współczynniki zmian rezystancji oraz dużej rezystywności, a także odpornym na korozję, wytrzymałym i wyróżniającym się stałością właściwości fizycznych. Do takich metali zaliczają się platyna, nikiel i miedź.
Drugą grupą czujników są tzw. termopary, czyli modele termoelektryczne. Są to obecnie bardzo popularne czujniki temperatury. Zasada działania termopary opiera się na wykorzystaniu różnych właściwości dwóch połączonych ze sobą półprzewodników, które inaczej reagują na zmiany temperatury otoczenia. W efekcie na ich styku powstaje siłą elektromotoryczna (tzw. zjawisko Seebecka).
Rezystancyjny czujnik temperatury oraz termopara to produkty, które znajdują się w ofercie firmy Guenther. W dziedzinie ich wytwarzanie jesteśmy specjalistami, a doświadczenia zdobywamy już od 1968 roku. Produkujemy czujniki temperatury dla zastosowań przemysłowych, pracujące w zakresie od -200°C do +2200°C. W asortymencie mamy zarówno czujniki oporowe i termoelektryczne, jak i przewody, systemy profilowania temperatury, przetworniki temperatury oraz wiele innych akcesoriów.
Elementy, urządzenia i układy automatykiJerzy Kostro Publikacja jest przeznaczona dla uczniów technikum elektronicznego, sp... |
Sieć Profibus DP w praktyce przemysłowej. Przykłady zastosowańWłodzimierz Solnik, Zbigniew Zajda Książka jest praktycznym przewodnikiem po aplikacjach interfejsu s... |
Programowalny sterownik SIMATIC S7-300 w praktyce inżynierskiejJanusz Kwaśniewski Sterowniki S7-300 z firmy SIEMENS oraz oprogramowanie do niego S... |
Miernictwo elektryczne i elektroniczneParchański Józef Podręcznik zawiera materiał nauczania przedmiotu - miernictwo elektryczne i elektroniczne, n... |
Automatyka Podstawy teoriiAndrzej Dębowski Automatyka jest to dyscyplina naukowa dotycząca technicznych aspektów wykorzystania m... |