Reklama

Dodane Produkty:

- AP AUTOMATYKA - Czujniki koloru serii CR100 firm...
 Czujniki koloru firmy ASTECH z serii CR100, pozwalają na ...
Producent: ASTECH
Dystrybutor: AP Automatyka
Zawór zwrotny do oleju 1"
 Mosiężny 1" zawór zwrotny ze względu na zastosowanie uszc...
Producent: Valbrass
Dystrybutor: Access Oil
APONE - Bezprzewodowy rejestrator wilgotności i te...
 Wi-S00R1EB to bezprzewodowy, zasilany bateryjnie rejestra...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
Nowy miernik aktywności wody HygroLab Rotronic
 Miernik nowej generacji, HybroLab firmy Rotronic to urząd...
Producent: Rotronic
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
Ekonomiczne, falowodowe przetworniki poziomu SIL 2...
 Eclipse 700 to najnowsze radarowe przetworniki poziomu fi...
Producent: Magnetrol
Dystrybutor: MERCON

Kontrola temperatury jest niezwykle istotnym elementem w wielu procesach produkcyjnych i w funkcjonowaniu rozmaitych urządzeń. Od zachowania jej granicznych wartości zależy nie tylko efekt danego cyklu technologicznego, ale też bezpieczeństwo ludzi i maszyn. W wielu wypadkach osiągane parametry są tak ważne, że zachowanie kontroli wymaga stosowania specjalnych podzespołów. Są nimi czujniki temperatury.

Czujniki temperatury – zastosowanie

Czujniki pomiaru temperatury to niewielkie urządzenia często o bardzo prostej budowie, przystosowane do stałego kontrolowania tego parametru. Ich zadaniem jest nie tylko dokonywanie pomiaru, ale też wyzwalanie odpowiedniej reakcji, która pozwala na utrzymanie konkretnych, pożądanych warunków w środowisku. Przykładowo, czujnik rezystancyjny odpowiada za utrzymanie temperatury pieca lub instalacji centralnego ogrzewania.

Dzięki zastosowaniu takiego elementu do minimum zostaje ograniczone ryzyko przegrzania i uszkodzenia instalacji. Czujniki pomiaru temperatury mają różną budowę i przeznaczenie. Decydują one o zastosowaniu w konkretnych warunkach technologicznych lub urządzeniach i instalacjach domowych. Do najważniejszych parametrów zalicza się zakres temperatur pracy. Może on wynosić np. od -50 st. C do +400 st. C, ale też od -196°C do 850°C (ceramiczno-platynowy czujnik oporowy Guenther)

Rodzaje czujników temperatury

Czujniki temperatury dzielą się na kilka rodzajów. Podział ten jest uwarunkowany ich budową oraz zasadą działania. Wśród podstawowych rodzajów wyróżniają się czujnik rezystancyjny, znany też jako czujnik oporowy oraz czujnik termoelektryczny, czyli termopara.

Czujniki rezystancyjne

Rezystancyjny czujnik temperatury wykorzystuje opór (oporność) materiału, którym jest metal o określonych właściwościach fizycznych. W wykonanym z niego rezystorze wraz ze zmianą temperatury zmienia też opór. Jego przyczyną jest wzrost amplitudy drgań jąder atomów. W następstwie zwiększa się też prawdopodobieństwo zderzeń elektronów swobodnych i jonów.
Czujnik oporowy powinien być wykonany z metalu o wysokiej temperaturze topnienia, wysokim cieplnym współczynniki zmian rezystancji oraz dużej rezystywności, a także odpornym na korozję, wytrzymałym i wyróżniającym się stałością właściwości fizycznych. Do takich metali zaliczają się platyna, nikiel i miedź.

Czujniki termoelektryczne

Drugą grupą czujników są tzw. termopary, czyli modele termoelektryczne. Są to obecnie bardzo popularne czujniki temperatury. Zasada działania termopary opiera się na wykorzystaniu różnych właściwości dwóch połączonych ze sobą półprzewodników, które inaczej reagują na zmiany temperatury otoczenia. W efekcie na ich styku powstaje siłą elektromotoryczna (tzw. zjawisko Seebecka).

Guenther - zajmujemy się technologiami pomiaru temperatury

Rezystancyjny czujnik temperatury oraz termopara to produkty, które znajdują się w ofercie firmy Guenther. W dziedzinie ich wytwarzanie jesteśmy specjalistami, a doświadczenia zdobywamy już od 1968 roku. Produkujemy czujniki temperatury dla zastosowań przemysłowych, pracujące w zakresie od -200°C do +2200°C. W asortymencie mamy zarówno czujniki oporowe i termoelektryczne, jak i przewody, systemy profilowania temperatury, przetworniki temperatury oraz wiele innych akcesoriów.

Polecane książki

Programowalne moduły Ethernetowe w przykładach

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest kompendium poświęconym nowoczesnym, programowalnym i konfigurowalnym interfejsom s...

Elektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktyków

portal automatyki

Witold Jaszczuk Książka jest bardzo przystępnie napisanym podręcznikiem-poradnikiem dla wszystkich, którzy i...

Miernictwo elektryczne i elektroniczne

portal automatyki

Parchański Józef Podręcznik zawiera materiał nauczania przedmiotu - miernictwo elektryczne i elektroniczne, n...

Programowanie sterowników PLC zgodnie z normą IEC61131-3 w praktyce

portal automatyki

Kacprzak Sławomir Założeniem twórców normy IEC 61131-3 było ujednolicenie i normalizacja s...

Układy wykorzystujące sterowniki PLC. Projektowanie algorytmów sterowania

portal automatyki

Bogdan Broel-Plater Do automatyzacji procesów przemysłowych powszechnie stosowane są st...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.