Reklama

Artykuły Techniczne

Dlaczego warto zainwestować w dobrą automatykę do bram?

portal automatyki

Automatyka do bram garażowych jest rozwiązaniem stosowanych w coraz większej ilości posesji. Poniżej opiszemy cechy ...

Od automatyki do inteligentnego domu

portal automatyki

Rozwój technologii sprawia, że to, co jeszcze do niedawna wydawało nam się nieosiągalne, funkcjonuje już ...

Dodane Produkty:

Si-QSLR1E0 - Czujniki i przetworniki LZO
 Przetworniki dedykowane do kontroli szkodliwych związków ...
Producent: APONE
Dystrybutor: APAUTOMATYKA
Rejestrator temperatury LTE-M i NB-IoT
 Rejestratory temperatury Efento przesyłają dane bezprzewo...
Producent: Efento
Dystrybutor: Efento
Licznik impulsów energia elektryczna
 Rejestrator został opracowany do monitorowania zużycia en...
Producent: Efento
Dystrybutor: Efento
- APONE - Przetwornik temperatury, wilgotności wzg...
 Przetwornik stężenia pyłów zawieszonych (PM1, PM2.5, PM4,...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
- APONE - Przetwornik stężenia CO2 oraz temperatur...
 Programowalny przetwornik Si-QCAR0.. to rozwiązanie dedyk...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA

automatyka domowaEkologiczne budownictwo coraz śmielej wkracza na polski rynek. Jego myślą przewodnią jest oszczędność energii, której zużycie w domach pasywnych, w porównaniu do budynków tradycyjnych, jest wielokrotnie mniejsze. Stosowana inteligentna, programowalna automatyka, przyczynia się znacznie do zredukowania zapotrzebowania domu na energię, zarówno grzewczą w trakcie zimy, jak i chłodniczą w trakcie lata.

 

W modelu tradycyjnym ogrzewanie domu pochłania znaczną część energii, nie wspominając już o ogrzaniu wody, gotowaniu oraz pracy urządzeń elektrycznych. Dlatego też redukcja zużycia energii potrzebnej do zapewnienia komfortowych warunków przebywania dla mieszkańców, przyczynia się do znacznego zredukowania emisji dwutlenku węgla, co pozwala zmniejszyć niekorzystny wpływ na klimat globalny.

 

Dom pasywny jest tak skonstruowany by miał jak najniższe zapotrzebowanie na energię. Temperatura w takim budynku jest utrzymywana na komfortowym poziomie dzięki pasywnym źródłom ciepła. Wykorzystuje się do tego promieniowanie słoneczne, dogrzewanie powietrza wentylacyjnego, odzysk ciepła z wentylacji oraz zyski cieplne czyli ciepło wytwarzane przez urządzenie elektryczne i mieszkańców domu.

 

Przy czerpaniu energii grzewczej zimą m.in. z zewnątrz, ważne jest  usytuowanie domu i okien. Od strony południowej okna powinny być jak największe, aby światło słoneczne wpadało szerokim strumieniem do środka i ogrzewało dom. Dlatego też domy pasywne buduje się pod odpowiednim kierunkiem. Ważne by dom od strony południowej nie był zasłonięty innymi budynkami, czy drzewami.

 

Warto jednak pamiętać, że taki dom będzie zachowywał się zupełnie inaczej latem. Przyjemne ciepło zimą, latem zamieni się w nieznośny żar, dlatego też istotną kwestią będzie odpowiednie schłodzenie budynku. Często o tym zapominamy, dlatego w Polsce przegrzewanie domów, zwłaszcza tych o dobrej izolacyjności,  jest nadal problemem.

 

Wysoka izolacyjność przegród (ściany, okna, podłogi, dach) sprawia, że wewnętrzne zyski ciepła od osób i urządzeń domowych oraz zyski słoneczne, kumulują się i mogą znacznie podwyższyć temperaturę wewnątrz domu latem.  Z jednej strony oszczędzamy energię zimą, ale z drugiej strony musimy zapewnić energię na pracę wentylatora, który umożliwia wymianę powietrza oraz klimatyzacji, by utrzymać optymalną temperaturę. Dlatego niezmiernie ważne jest odpowiednie przygotowanie systemu wentylacji lub klimatyzacji i ograniczenie zysków słonecznych np. przez stosowanie inteligentnie sterowanych, zautomatyzowanych osłon przeciwsłonecznych.

Regulowanie natężenia światła jest możliwe dzięki specjalnie zaprojektowanemu systemowi automatyki domowej obejmującego zarządzanie światłem naturalnym i sztucznym. Automatyka domowa, dzięki systemowi sterowników podłączonych do jednostki centralnej lub centralnego komputera, ogranicza zużycie energii w domu.

Zaprogramowane urządzenia komunikują się między sobą, co powoduje, że konieczność ingerencji człowieka zostaje zredukowana do minimum. Jeśli decydujemy się na sterowanie radiowe, nie wymaga ono okablowania. Polecenia pomiędzy odbiornikiem i nadajnikiem, przekazywane są bezprzewodowo, dzięki czemu nie są konieczne żadne przewody sterujące. W konsekwencji wydatki instalacyjne zostają mocno zredukowane. Rozszerzenie konfiguracji lub jej zmiana są możliwe w każdym momencie eksploatacji.

 

W dobie rosnących cen energii, wzrostu świadomości ochrony środowiska, rozwiązania energooszczędne są odpowiedzią na wymagania dotyczące oszczędności energii. Dzięki technologii radiowej, oświetlenie, ogrzewanie, wentylacja, osłony przeciwsłoneczne są zaprogramowane tak, aby w sposób optymalny zaspokajać potrzeby użytkownika. Sterowniki m.in. domykają okna, utrzymują odpowiednią temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach oraz zarządzają oświetleniem tak, by źródła światła nie świeciły się wtedy, gdy jest to zbędne. Możemy tak zaprogramować rolety, by zamykały się o zachodzie słońca, co zwiększy skuteczność izolacji cieplnej. Według badań dzięki zautomatyzowanym osłonom przeciwsłonecznym możemy zaoszczędzić do 10% ciepła.

Przede wszystkim jednak osłony stosujemy po to, żeby pomagały nam latem. Choć w Polsce nie panuje klimat tropikalny, to jednak przez 3-4 miesiące temperatura jest wysoka. Od połowy maja do połowy września, dom potrzebuje chłodzenia. By wykorzystać maksymalnie potencjał tych osłon, warto wyposażyć je w systemy automatyki i czujników pogodowych. Dzięki samoczynnej reakcji na zmieniające się warunki atmosferyczne rolety nie wymagają obsługi i zapewniają pełen komfort. Latem roleta bądź zasłona jest zamykana automatycznie, kiedy słońce zaczyna świecić w okno. Zimą można bardzo łatwo wyłączyć sterowanie przez czujnik, zostawiając okno odsłonięte, dzięki czemu w słoneczny dzień pomieszczenie maksymalnie się nagrzewa.  Rolety zamykają się automatycznie, kiedy zapada zmierzch, by zatrzymać nagromadzone podczas dnia ciepło wewnątrz budynku.

 

Myśląc o domu energooszczędnym musimy brać pod uwagę cały bilans roczny dla takiego budynku. To rodzi potrzebę planowania rozwiązań już na etapie projektu, które dzięki zmiennym parametrom izolacyjnym, pozwolą wykorzystywać w pełni zmienne warunki pogodowe na zewnątrz. Z pewnością odczujemy rezultaty ekologiczne i ekonomiczne takich rozwiązań, wykorzystując dobrze dobrane komponenty domu pasywnego. Niech świadomość tych korzyści zintensyfikuje nasze myślenie w kierunku szerszego problemu zmian klimatycznych i konieczności oszczędzania energii dla dobra nas wszystkich.

 

Autor artykułu: Aleksander Tymiński, ekspert firmy SOMFY

Poniżej podajemy przykład korzyści latem dla salonu w domu o powierzchni 40 mkw., zorientowanego na południe, zlokalizowanego w Warszawie, przy stosowaniu rolet zewnętrznych – redukcja temperatury i wzrost komfortu. Widać jednak wyraźnie że klimatyzacja byłaby tu bardzo wskazana. Linia czerwona na wykresie – symulacja temperatury od stycznia do grudnia bez rolet i bez klimatyzacji, poniżej linia żółta - temperatura dla z roletami, bez klimatyzacji.

Ocena użytkowników: / 0 SłabyŚwietny 

Zobacz także :

Polecane książki

Sieć Profibus DP w praktyce przemysłowej. Przykłady zastosowań

portal automatyki

Włodzimierz Solnik, Zbigniew Zajda Książka jest praktycznym przewodnikiem po aplikacjach interfejsu s...

Miernictwo elektryczne i elektroniczne

portal automatyki

Parchański Józef Podręcznik zawiera materiał nauczania przedmiotu - miernictwo elektryczne i elektroniczne, n...

Automatyka Podstawy teorii

portal automatyki

Andrzej Dębowski Automatyka jest to dyscyplina naukowa dotycząca technicznych aspektów wykorzystania m...

Programowalne moduły Ethernetowe w przykładach

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest kompendium poświęconym nowoczesnym, programowalnym i konfigurowalnym interfejsom s...

Programowanie sterowników PLC zgodnie z normą IEC61131-3 w praktyce

portal automatyki

Kacprzak Sławomir Założeniem twórców normy IEC 61131-3 było ujednolicenie i normalizacja s...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 31 Gru 2017 - 00:00

Targi:

Reklama
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.