Reklama

Artykuły Techniczne

Korzyści z instalacji automatyki budynkowej, oszczędności to nie wszystko

portal automatyki

Dom, budynek ma spełniać nie tylko funkcję mieszkaniową czy usługowa, dlatego projektowanie budynków nie ogranicza si...

Dlaczego warto zainwestować w dobrą automatykę do bram?

portal automatyki

Automatyka do bram garażowych jest rozwiązaniem stosowanych w coraz większej ilości posesji. Poniżej opiszemy cechy ...

Dodane Produkty:

Przetwornik wibracji 4..20 mA IP68
 Przetworniki wibracji z wyjściem pętli prądowej 4-20 mA d...
Producent: METRA MMF
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
System do zarządzania produkcją Kanban RFID
System Kanban RFID to innowacyjne rozwiązanie służące do ...
Producent: PWSK
Dystrybutor: PWSK
Proficy HMI/SCADA iFIX 2022 PL
 Kolejna wersja systemu Proficy HMI/SCADA iFIX miała premi...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Ręczny wibrometr do pomiaru drgań łożysk
Ręczne mierniki do oceny i analizy stanu łożysk w maszyna...
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
Poziomowskaz magnetyczny AQUARIUS OVERTANK montaż ...
 Poziomowskaz magnetyczny montowany od góry (overtank) poz...
Producent: Kerto-Automation
Dystrybutor: Kerto-Automation

Trwająca fala upałów i konieczność ograniczenia zużycia energii, to dla wielu firm spore wyzwanie, któremu nie wszystkie są w stanie sprostać. Dzięki wynalazkom wykorzystywanym na co dzień – w sklepach, transporcie, rolnictwie, biurowcach czy naszych domach – można zaoszczędzić mnóstwo energii i uzyskać energetyczną niezależność. To, co zaoszczędzimy dziś, jest „paliwem jutra”.

 


Rosnąca liczba ludności i coraz wyższy standard życia powodują, że od 2011 do 2035 roku zapotrzebowanie na energię na świecie wzrośnie o jedną trzecią. Każdego dnia nasze domy, biura i fabryki zużywają ogromne ilości energii. Obiekty przemysłowe zużywają najwięcej globalnej energii, wyprzedzając pod tym względem pozostałe segmenty odbiorców, takie jak transport, budynki użytkowe czy mieszkalne. Mimo że polscy przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z nadmiernego zużycia energii, to często nie przywiązują zbyt dużej wagi do tego problemu.

Trwająca fala upałów i konieczność ograniczenia zużycia energii, to dla wielu firm spore wyzwanie. Zdaniem ekspertów, takie sytuacje będą się powtarzać. Dlatego niezbędne jest podjęcie konkretnych działań, które pozwolą nam poprawić efektywność energetyczną. “Kluczem do sukcesu są energooszczędne technologie oraz wykorzystanie energii odnawialnej. W Polsce zainteresowanie poprawą efektywności energetycznej wciąż jest dużo mniejsze niż w innych krajach Europy. Wykorzystanie pomp ciepła, precyzyjne równoważenie instalacji grzewczo-chłodzących w budynkach komercyjnych, użyteczności publicznej czy w domach, odzysk energii w procesie produkcji, nasze codzienne drobne czynności ograniczające zużycie energii – to i wiele innych działań już dziś możemy podjąć, aby zapewnić sobie komfort i zadbać o środowisko” - mówi Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland.


Jeśli zostałaby wdrożony plan poprawy efektywności energetycznej, to można by zmniejszyć zużycie energii pierwotnej do 2035 roku do 37% w przypadku przemysłu i 26% w przypadku budownictwa w stosunku do dotychczasowego zużycia . Znaczna część oszczędności pochodziłaby ze zmniejszonego zużycia energii elektrycznej dzięki bardziej efektywnym rozwiązaniom w układach silników elektrycznych, bardziej rygorystycznym normom dla urządzeń i bardziej wydajnemu oświetleniu. Poszukując sprawdzonych rozwiązań i inicjatyw warto spojrzeć na kraje skandynawskie, które od lat są liderami w tej dziedzinie. Przykładem są innowacje proponowane przez Danfoss. Eksperci z firmy podpowiadają, w jaki sposób można wykorzystać sprawdzone już technologie i efektywnie gospodarować energią:


●    Wykorzystajmy w domach i przedsiębiorstwach pompy ciepła, pobierające energię z ziemi i powietrza (zużywają nawet do 75% mniej energii w porównaniu do tradycyjnych źródeł). Przy 20 stopniu zasilania, pompy ciepła zapewniają chłodzenie pasywne i są 3-5 razy bardziej efektywne od klimatyzacji. Przy zastosowaniu pomp ciepła w domkach, zarządca energii może również równoważyć dostawy energii. Na przykład w Niemczech dostawca energii oferuje specjalną taryfę do pomp ciepła, która jest tańsza i może być zarządzana przez zarządcę sieci, który określa czy pompa może pracować czy nie. Zarządca ma prawo w ciągu doby wyłączyć pompę ciepła na kilka godzin, właśnie w momencie gdy są duże pobory energii.
●    Napędy elektryczne sterują zasilaniem silników elektrycznych i pozwalają zaoszczędzić 15-40% energii. Tymczasem 70-80% nowych silników przemysłowych na świecie nie jest jednak wyposażona w takie napędy –  w przypadku już zainstalowanych silników ten odsetek jest jeszcze wyższy.
●    Systemy sterowania i monitoringu instalacji chłodniczych w supermarketach i hipermarketach, dzięki inteligentnym algorytmom sterowania oraz funkcjom optymalizującym pracę instalacji zapewniają oszczędności zużycia energii na poziomie 20%;  dodatkowo umożliwiają kompleksowe zarządzanie klimatyzacją i oświetleniem w obiektach, co sprzyja ograniczeniu zużycia energii. Na bazie systemów sterowania i monitoringu odpowiednie narzędzia optymalizują pracę zarządzanych w ten sposób instalacji, w celu zmniejszenia zużycia energii.
●    Instalując systemy chłodnicze w sklepach osiedlowych pomyślmy o wysokiej sprawności produktach, które mają niewielki wpływ na środowisko, takich jak agregaty skraplające, które pozwalają zaoszczędzić 20% energii w porównaniu z równorzędnymi produktami.
●    Sprężarki inwerterowe wykorzystywane przede wszystkim w układach klimatyzacji komfortu czy chłodzenia technologicznego (jak np. serwerownie), w celu płynnego dostosowania ich wydajności do aktualnego zapotrzebowania, umożliwiają zmniejszenie zużycia energii o 10-30%.
●    Systemy umożliwiające transfer ciepła z sieci ciepłowniczych i korzystanie z ciepłej wody w budynkach, w tym m.in. węzły cieplne, a także kluczowe komponenty, takie jak wymienniki ciepła i regulatory - zwykle pozwalają zredukować zużycie energii o 20-30% w miejskich sieciach ciepłowniczych oraz w samych budynkach.
●    Zawory równoważące zapewniają precyzyjne sterowanie i właściwy przepływ w instalacjach grzewczych i chłodniczych w budynkach. Pozwala to zaoszczędzić 10-15% energii. Obecnie jedynie 10% instalacji na rynku posiada takie rozwiązanie.

To tylko niektóre przykłady gotowych rozwiązań, które mogą przyczynić się do poprawy efektywności energetycznej. Energooszczędne technologie są łatwym sposobem na zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na energię.

 

---------------
Firma Danfoss tworzy technologie, które pozwolą w przyszłości uzyskać więcej mniejszym nakładem środków. Rozwiązania Danfoss stanowią odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie w zakresie infrastruktury, przemysłu spożywczego, efektywności energetycznej i rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Oferowane produkty i usługi są wykorzystywane w takich obszarach jak: chłodnictwo, klimatyzacja, ogrzewnictwo, sterowanie silnikami i maszyny mobilne. Firma działa także w obszarze energii odnawialnej oraz infrastruktury grzewczej dla miast. Tradycja tworzenia przez Danfoss innowacyjnych technologii sięga 1933 roku. Obecnie firma jest światowym liderem w swojej branży, zatrudnia 24 000 pracowników i świadczy usługi na rzecz klientów w ponad 100 krajach. Danfoss jest przedsiębiorstwem prywatnym, którego właścicielem jest nadal rodzina jego założycieli. Więcej informacji na temat Danfoss można znaleźć na stronie www.danfoss.com


W Polsce znajdują się 4 zakłady produkcyjne Danfoss: w Grodzisku Mazowieckim oraz Tuchomiu, a także we Wrocławiu i Bielanach Wrocławskich. Dwa pierwsze zakłady reprezentują Segmenty Ogrzewnictwa, Chłodnictwa i Napędów Elektrycznych, natomiast Wrocław i Bielany Wrocławskie Segment Power Solutions. Łączne zatrudnienie w Polsce kształtuje się na poziomie 1400 osób. Więcej o firmie Danfoss Poland można przeczytać na stronie www.danfoss.pl

Ocena użytkowników: / 1 SłabyŚwietny 
Reklama

Polecane książki

Miernictwo elektryczne i elektroniczne

portal automatyki

Parchański Józef Podręcznik zawiera materiał nauczania przedmiotu - miernictwo elektryczne i elektroniczne, n...

Silniki elektryczne w praktyce elektronika

portal automatyki

Autor: Przepiórkowski Jacek Książka jest poradnikiem-przewodnikiem po nowoczesnych silnikach elektrycznych małej m...

Programowanie sterowników PLC w języku drabinkowym

portal automatyki

Stanisław Flaga Współczesne sterowniki stosowane w systemach automatyki są urządzeniami niezwykle e...

Elementy, urządzenia i układy automatyki

portal automatyki

Jerzy Kostro Publikacja jest przeznaczona dla uczniów technikum elektronicznego, sp...

LabVIEW w praktyce

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest poradnikiem przygotowanym z myślą o elektronikach i a...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.