Artykuły Techniczne

Zasady dobory kurtyny powietrznej

portal automatyki

Polskie prawo budowlane narzuca zastosowanie w obiektach użyteczności publicznej wiatrołapów albo kurtyn powietrznych. Co za ...

System monitoringu CCTV - elementy telewizji przemysłowej

portal automatyki

Dla niewtajemniczonych od razu tłumaczymy, że skrót CCTV oznacza telewizje w układzie zamkniętym, z angielskiego ...

Dodane Produkty:

- AP AUTOMATYKA - Przetwornik wilgotności, tempera...
 Programowalny przetwornik Si-QH... umożliwia jednoczesny ...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
- AP AUTOMATYKA - Siłownik elektryczny 309C-024-15...
 Siłowniki elektryczne liniowe serii 309 firmy Gruner, z s...
Producent: Gruner
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
- AP AUTOMATYKA - Enkodery analogowe z magazynu
 Program Z MAGAZYNU firmy AP Automatyka został rozszerzony...
Producent: POSITAL
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
Falownik LENZE i550-C7.5/400-3
Przemienniki częstotliwości serii i550 charaketryzuje mod...
Producent: LENZE
Dystrybutor: Falowniki24
- AP AUTOMATYKA - akcesoria - SPRZĘGŁO PODWÓJNE
 Sprzęgła podwójne z piastami ze stali nierdzewnej zapewni...
Producent: AP AUTOMATYKA
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA

Systemy automatyki domowej z każdym rokiem cieszą się coraz większą popularnością. Duże zainteresowanie oraz zgłaszane przez klientów zapotrzebowanie na różnego rodzaju bezprzewodowe systemy sterowane radiowo sprawiają, że na rynku pojawia się coraz więcej systemów na różnym poziomie zaawansowania technologicznego. Czego należy oczekiwać od inteligentnych instalacji wykorzystujących technikę radiową? Jak przenieść domową automatykę na grunt domowy?

 

 

Inteligentne instalacje lub, tak zwane, inteligentne domy, to nic innego jak mniej lub bardziej rozbudowane systemy zarządzania budynkami. Tworzą je liczne instalacje elektryczne, współpracujące z nimi czujniki i detektory, a także centralny panel sterujący, przy pomocy którego można niezwykle płynnie i komfortowo sterować m. in.:

 

oświetleniem;

klimatyzacją;

ogrzewaniem;

urządzeniami audio-video;

systemem alarmowym

systemem monitoringu;

roletami i zasłonami.

 

Choć celem tworzenia inteligentnych instalacji jest przede wszystkim podniesienie komfortu użytkowania nieruchomości, nie można nie wspomnieć także o kilku innych aspektach: minimalizacji kosztów eksploatacji, zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa czy trosce o środowisko naturalne. Pomimo tego, że nowoczesne systemy wykorzystują zaawansowaną technologię , pozostają bardzo proste i intuicyjne w obsłudze. Ogromnym atutem jest również to, że inteligentną instalację można w dość prosty sposób rozbudować o kolejne elementy i tym samym stworzyć system, który będzie spełniał nasze oczekiwania i jednocześnie mieścił się w założonym na wstępie budżecie.

 

Koszty inteligentnych instalacji

Koszty związane z wdrożeniem inteligentnej instalacji we własnym domu mogą wahać się - w zależności od stopnia zaawansowania systemu – od względnie niewielkich, do raczej wysokich.. Nie można zatem jednoznacznie określić przedziału cenowego, z którym powinien się liczyć przyszły użytkownik systemu inteligentnego domu. Osoby, które nie dysponują dziesiątkami tysięcy złotych na stworzenie zaawansowanego systemu, który zarządzałby niemalże wszystkim, co można w domu i jego najbliższym otoczeniu zautomatyzować, powinny się zainteresować pojedynczymi elementami, które również mogą niezwykle korzystnie wpłynąć na komfort życia. O czym konkretnie mowa?

 

Praktyczne przykłady zastosowania domowej automatyki

By inteligentna instalacja jak najpełniej odpowiadała potrzebom przyszłych użytkowników, konieczne jest zidentyfikowanie potrzeb i zastosowanie rozwiązań, które najlepiej pozwolą je zaspokoić. Wybór owych rozwiązań powinien być uzależniony nie tylko od posiadanego budżetu, ale również od pomieszczenia, w którym system ma zostać zainstalowany – odmienne bowiem rozwiązania sprawdzą się w kuchni, a inne w sypialni. Które z poniżej wymienionych mogą usprawnić korzystanie z poszczególnych pomieszczeń?

 

Przedpokój

Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, do którego trafiamy zaraz po wejściu do domu. Warto zatem zatroszczyć się o to, by wyposażyć go w automatyczne rozwiązania, które już od progu pomogą zoptymalizować zwykłe, codzienne czynności, oszczędzając nasz czas. Pomóc w tym może chociażby samoczynny włącznik światła, który uruchamia się jedynie w momencie, w którym ktoś się do niego zbliża. Zapewnia nie tylko komfort użytkowania, ale również oszczędza energię elektryczną. W domowym holu sprawdzą się również wideodomofony lub bezprzewodowe dzwonki do drzwi, które można w łatwy sposób dopasować wizualnie do pozostałych elementów inteligentnego osprzętu. Zarówno wideodomofony, jak i dzwonki bezprzewodowe, występują w różnych przedziałach cenowych (źródło: http://www.eltrox.pl/automatyka-domowa.html), przez co ich dostosowanie do indywidualnych możliwości finansowych nie stanowi najmniejszego problemu.

 

Pokój dzienny

Salon to pomieszczenie, w którym zwykle spędzamy czas po pracy, relaksując się przed telewizorem lub oddając innym rozrywkom z bliskimi. Warto zatem zafundować sobie system automatycznie sterujący roletami i zasłonami, w samym sercu naszego domu, a także taki, który pozwoli na sterowanie temperaturą i oświetleniem w całym domu oraz ewentualne podłączenie do wideodomofonu, dzięki czemu na ekranie telewizora podejrzymy, kto dzwoni do naszych drzwi.

 

Podsumowując

Nowoczesne technologie oraz coraz większe pragnienie komfortu i luksusu klientów, zmuszają producentów domowej automatyki do nieustannego rozwijania i rozbudowywania oferowanych rozwiązań. Bardzo prawdopodobne jest zatem to, że już za kilka lat uda się zautomatyzować znacznie więcej domowych czynności, które obecnie wykonywane są przez człowieka. Z pewnością też znacznie bardziej popularne staną się inteligentne instalacje, które w mniejszym lub większym stopniu obecne będą w każdym domu.

Ocena użytkowników: / 1 SłabyŚwietny 

Zobacz także :

Polecane książki

Automatyka Technika Regulacji

portal automatyki

Andrzej Dębowski Niniejsza książka jest poświęcona praktycznym zagadnieniom projektowania jednoobwodowych układów a...

Elementy, urządzenia i układy automatyki

portal automatyki

Jerzy Kostro Publikacja jest przeznaczona dla uczniów technikum elektronicznego, sp...

Miernictwo elektryczne i elektroniczne

portal automatyki

Parchański Józef Podręcznik zawiera materiał nauczania przedmiotu - miernictwo elektryczne i elektroniczne, n...

Elektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktyków

portal automatyki

Witold Jaszczuk Książka jest bardzo przystępnie napisanym podręcznikiem-poradnikiem dla wszystkich, którzy i...

Sieć Profibus DP w praktyce przemysłowej. Przykłady zastosowań

portal automatyki

Włodzimierz Solnik, Zbigniew Zajda Książka jest praktycznym przewodnikiem po aplikacjach interfejsu s...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 31 Gru 2017 - 00:00

Targi:

Reklama
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.