Reklama

Artykuły Techniczne

Dlaczego warto zainwestować w dobrą automatykę do bram?

portal automatyki

Automatyka do bram garażowych jest rozwiązaniem stosowanych w coraz większej ilości posesji. Poniżej opiszemy cechy ...

Od automatyki do inteligentnego domu

portal automatyki

Rozwój technologii sprawia, że to, co jeszcze do niedawna wydawało nam się nieosiągalne, funkcjonuje już ...

Dodane Produkty:

Rejestrator ciśnienia różnicowego
 Bezprzewodowe rejestratory ciśnienia różnicowego stosowan...
Producent: Efento
Dystrybutor: Efento
- AP AUTOMATYKA - Laserowy czujnik odległości LDM5...
 Laserowe czujniki odległości z serii LDM firmy ASTECH poz...
Producent: ASTECH GmbH
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
Sprężyna gazowa Bansbach
 Oferujemy produkty marki Bansbach, w tym takie jak spręży...
Producent: Bansbach
Dystrybutor: BIBUS MENOS
Chwytaki pneumatyczne
 Wielofunkcyjne chwytaki pneumatyczne włoskiej marki Camoz...
Producent: Camozzi
Dystrybutor: BIBUS MENOS
Siłownik pneumatyczny Camozzi
 Siłownik pneumatyczny to jeden z podstawowych produktów w...
Producent: Camozzi
Dystrybutor: BIBUS MENOS

W ostatnich latach szczególną uwagę zwraca się na efektywność ogrzewania domów i związane z tym koszty. Mimo stopniowej poprawy wydajności, która nastąpiła w ostatnich latach, kotły na paliwa stałe, kotły olejowe lub gazowe są źródłem emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla a ich koszty, zwłaszcza olejów lub gazu mogą się znacznie wahać. Ponadto efektywność pieców przeznaczonych do użytku domowego jest znacznie mniejsza niż pieców stosowanych w dużych instalacjach ciepłowniczych. Jednak istnieją nowoczesne, alternatywne rozwiązania, które pozwalają na pozyskiwanie ciepła niewielkim kosztem. Jednym z nich są pompy ciepła.

 

Czym są pompy ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia wymuszające przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o wyższej temperaturze wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła. Urządzenia działające na tej zasadzie wykorzystują energię dostarczaną z zewnątrz (mechaniczną lub cieplną). W przypadku pomp ciepła używanych do ogrzewania budynków lub mieszkań następuje pobieranie ciepła z ośrodka, jakim jest np. powietrze (pompy ciepła powietrzne) lub grunt, na którym wybudowano budynek (pompy ciepła gruntowe). Ośrodkiem takim może być także płynąca woda (wodna pompa ciepła). Pompy ciepła pozwalają na wykorzystanie energii z tzw. źródeł niskotemperaturowych, które trudno wykorzystać do innych celów.

 

Zasada działania

Polega ona na transferze energii cieplnej z ośrodka o niskiej temperaturze, zwanego też dolnym źródłem ciepła do ośrodka o wyższej temperaturze, zwanego górnym źródłem ciepła. Jako dolne źródło ciepła wykorzystywane jest ciepło zgromadzone w gruncie, ciepło wód podziemnych lub powierzchniowych, a także ciepło odpadowe pochodzące z instalacji klimatyzacyjnych lub wentylacyjnych. Odbiornikami ciepła w warunkach domowych są najczęściej instalacje centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej. Ponadto pompy ciepła można wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń w okresie wysokich temperatur na zewnątrz, łącząc tę funkcję np. z podgrzewaniem basenu kąpielowego.

 

Dlaczego pompa ciepła?

Nowoczesne pompy ciepła zasilane energią elektryczną są wygodną i na dłuższą metę stanowią opłacalną alternatywę dla tradycyjnych pieców opalanych paliwami kopalnymi. W przypadku paliw stałych konieczne jest dostarczanie paliwa do pieca lub pieców. Konieczne jest zatem posiadanie składziku na węgiel, drewno lub inne paliwa stałe. W wyniku spalania paliw stałych powstają nie tylko spaliny, zawierające niejednokrotnie toksyczne dla zdrowia związki chemiczne, ale także popiół, który jest uciążliwym odpadem. Ponadto kotły CO na paliwa stałe wymagają posiadania kotłowni, co nie zawsze jest możliwe w przypadku starego budownictwa. Wygodniejszym rozwiązaniem, ale tylko w przypadku domów jednorodzinnych lub ewentualnie stojących w zabudowie szeregowej, jest użycie oleju opałowego. Jest to paliwo wygodniejsze w użyciu od paliw stałych, jednak jego podstawową wadą jest koszt oraz konieczność odpowiedniego zlokalizowania zbiornika paliwa.

 

Wśród tradycyjnych paliw kopalnych najwygodniejszy wydaje się gaz, zarówno ziemny, jak i propan lub propan/butan. Szczególnie wygodne jest użycie tego pierwszego, który jednak musi być doprowadzony z sieci gazowniczej. Zastosowanie pozostałych gazów wymaga gromadzenia gazu w butli gazowej umieszczonej na terenie posesji i jest zdecydowanie droższe niż użycie gazu ziemnego. Jednak instalacje na paliwa tradycyjne niosą ze sobą pewne zagrożenia. W przypadku stosowania paliw kopalnych, w wyniku ich niewłaściwego spalania mogą powstawać toksyczne gazy, zwłaszcza tlenek węgla zwany czadem. Ponadto w przypadku niewłaściwie użytkowanych i konserwowanych instalacji gazowych istnieje zagrożenie wybuchem.

 

Wad tych nie mają pompy ciepła. Mimo początkowych kosztów związanych z ich zakupem i instalacją, odwdzięczą się one niskimi kosztami użytkowania. Ich instalacja nie wymaga kominów i wentylacji koniecznych w przypadku pieców. Dzięki temu, że do swojej pracy wymagają jedynie energii eklektycznej, nie emitują one zanieczyszczeń, a z uwagi na zasadę działania są praktycznie bezawaryjne.

 

Najnowsze konstrukcje pozwalają na uzyskanie temperatur zarówno w niskim, jak i w wysokim zakresie temperatur czyniąc je uniwersalnymi źródłami ciepła w każdego rodzaju budynku lub lokalu.

 

Więcej informacji na temat pomp ciepła znajdą Państwo na stronie www.vatra.pl.

 

 

Ocena użytkowników: / 2 SłabyŚwietny 

Zobacz także :

Polecane książki

Programowalne moduły Ethernetowe w przykładach

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest kompendium poświęconym nowoczesnym, programowalnym i konfigurowalnym interfejsom s...

Miernictwo elektryczne i elektroniczne

portal automatyki

Parchański Józef Podręcznik zawiera materiał nauczania przedmiotu - miernictwo elektryczne i elektroniczne, n...

Współczesny oscyloskop. Budowa i pomiary

portal automatyki

Andrzej Kamieniecki Książka jest przewodnikiem po nowoczesnych oscyloskopach cyfrowych, ich budowie, p...

Programowanie sterowników PLC w języku drabinkowym

portal automatyki

Stanisław Flaga Współczesne sterowniki stosowane w systemach automatyki są urządzeniami niezwykle e...

Sieć Profibus DP w praktyce przemysłowej. Przykłady zastosowań

portal automatyki

Włodzimierz Solnik, Zbigniew Zajda Książka jest praktycznym przewodnikiem po aplikacjach interfejsu s...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 31 Gru 2017 - 00:00

Targi:

Reklama
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.