Artykuły Techniczne

Czujniki dymu i czadu – zastosowanie

portal automatyki

Czujniki dymu i czadu to niepozorne urządzenia, które mogą jednak uratować życie. Zimą stanowią niezbędne ...

Zasady dobory kurtyny powietrznej

portal automatyki

Polskie prawo budowlane narzuca zastosowanie w obiektach użyteczności publicznej wiatrołapów albo kurtyn powietrznych. Co za ...

Dodane Produkty:

- AP AUTOMATYKA - Presostat 610 Huba Control
 Presostaty ciśnienia względnego i różnicy ciśnień z serii...
Producent: Huba Control
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
- AP AUTOMATYKA - Przetwornik wilgotności, tempera...
 Programowalny przetwornik Si-QSBR0... umożliwia jednoczes...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
ROTRONIC - system do pomiaru aktywności wody
 System pomiarowy z urządzeniem laboratoryjnym umożliwia p...
Producent: ROTRONIC
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
- AP AUTOMATYKA - Siłownik elektryczny 225-230T-05...
 Siłowniki elektryczne serii 225 firmy Gruner, z momentem ...
Producent: Gruner
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
- POSITAL - Enkoder absolutny OCD-CAA1B-... Posita...
 Absolutne enkodery optyczne z serii IXARC firmy POSITAL F...
Producent: POSITAL FRABA
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA

Optymalizacja kosztów ogrzewania w domach jednorodzinnych to dla przyszłego inżyniera temat bardzo istotny. Konwencjonalne paliwa drożeją, a na ogrzewanie przeciętnego domu poświęcana jest spora część budżetu. Ciekawą alternatywą mogą być pompy ciepła, które pozwalają na znacznie tańsze, a przede wszystkim bardziej ekologiczne, ogrzewanie domu.

 

Pompy ciepła - rodzaje

Zupełnie jak na wykładzie, na początek przedstawimy poszczególne rodzaje pomp ciepła. Ta wiedza jest naprawdę przydatna - pompy dosyć istotnie różnią się od siebie nie tylko swoją strukturą, ale także zastosowaniem. Ogólnie rzecz biorąc, pompy ciepła można podzielić na kilka rodzajów:

  • Geotermiczne (gruntowe);

  • Powietrzne (monoblok);

  • Powietrzne (split);

  • Powietrzne (ciepła woda użytkowa).

 

Pompy ciepła typu geotermicznego to zamknięte układy, które transferują energię pomiędzy dwoma ośrodkami - dolnym źródłem ciepła (niska temperatura) oraz górnym źródłem ciepła (wysoka temperatura). Co oznaczają te pojęcia? Pompy ciepła efektywnie wykorzystują płynące z gruntu powietrze - ot, choćby ciepło pochodzące z ziemi, ale również wód podziemnych czy gruntowych.

 

Jak działają powietrzne pompy ciepła? To rozwiązanie, które składa się z dwóch źródeł: dolnego oraz górnego. Ciepło zgromadzone w dolnym źródle zostaje przekazane do wody, która krąży w instalacji ogrzewania domu (czyli tak zwanego górnego źródła). Taka pompa ciepła może być śmiało użyta do ogrzewania pomieszczeń czy podgrzania wody. Co ważne, pompy powietrzne można bardzo łatwo zamontować - nie ma tu konieczności montażu dodatkowych kolektorów czy wykonywania odwiertów. Powietrzne pompy ciepła sprawdzą się praktycznie w każdym miejscu, niezależnie od rodzaju gruntu czy wielkości działki, na której stoi dom.

 

W przypadku rozwiązań typu monoblok, cały układ oparty jest o pojedynczą jednostkę, która zawiera cały układ chłodniczy. Znajdują się tam wszystkie elementy, jak sprężarka, skraplacz, zawory czy parownik. Taka pompa osiąga moc roboczą nawet do 60 kW.

 

Na czym polega system Split w przypadku pomp ciepła? To rozwiązanie, w którym następuje rozdział parownika (odpowiedzialnego za przekazywanie ciepła z powietrza do znajdującego się w domu układu) oraz skraplacza. Moc takiego rozwiązania z reguły nie przekracza kilkunastu kW. Dodatkowo, pompy ciepła typu Split pozwalają na bieżącą modulację wydajności.

 

Pompy ciepła typu powietrznego montowane są zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku - wszystkie elementy układu łączy specjalny rurociąg, który transportuje czynnik chłodniczy. To rozwiązanie idealne nie tylko do ogrzewania domu czy produkcji ciepłej wody, ale także chłodzenia.

 

Pompy ciepła - korzyści dla domowników

Jak już wspomniano we wstępie do tego artykułu, pompy ciepła pozwalają na optymalizację kosztów ogrzewania. Owszem, w zakupie są znacznie droższe niż piece na paliwa tradycyjne, ale z drugiej strony, dzięki swojej wydajności, dosyć szybko zaczną przynosić oszczędności - szacuje się, że wykorzystanie pompy ciepła może przynieść oszczędności rzędu nawet 1200 złotych rocznie!

 

Pompy ciepła to także znaczna oszczędność miejsca w domu. Użytkowanie pieców na paliwa kopalne wymaga zagospodarowania oddzielnej przestrzeni w której przechowywany będzie węgiel czy nawet drewno. To elementy, które są zasilane energią elektryczną, dzięki czemu ich użycie jest znacznie wygodniejsze.

 

I jeszcze jedna kwestia - środowisko. Ogrzewanie domu za pomocą paliw tradycyjnych to spore obciążenie dla środowiska naturalnego. Ogromne ilości CO2 zdecydowanie nie służą ani atmosferze w okolicy ani domownikom. Pompa ciepła to rozwiązanie idealnie czyste - ciepło powstaje tu w sposób całkowicie nieszkodliwy dla środowiska.

 

Ekologiczne rozwiązania mają przed sobą długą przyszłość, a zapotrzebowanie na specjalistów w tych dziedzinach będzie tylko rosło. Warto zatem już teraz poszerzać swoją wiedzę na temat pomp ciepła - to jedna z tych gałęzi automatyki, na którą popyt będzie tylko rósł.

Ocena użytkowników: / 0 SłabyŚwietny 

Zobacz także :

Polecane książki

Automatyka Technika Regulacji

portal automatyki

Andrzej Dębowski Niniejsza książka jest poświęcona praktycznym zagadnieniom projektowania jednoobwodowych układów a...

Sterowniki SIMATIC S7-1200 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Monografia w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika S...

Automatyka Podstawy teorii

portal automatyki

Andrzej Dębowski Automatyka jest to dyscyplina naukowa dotycząca technicznych aspektów wykorzystania m...

Współczesny oscyloskop. Budowa i pomiary

portal automatyki

Andrzej Kamieniecki Książka jest przewodnikiem po nowoczesnych oscyloskopach cyfrowych, ich budowie, p...

Programowalny sterownik SIMATIC S7-300 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Sterowniki S7-300 z firmy SIEMENS oraz oprogramowanie do niego S...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 31 Gru 2017 - 00:00

Targi:

Reklama
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.