Korzyści z instalacji automatyki budynkowej, oszczędności to nie wszystko![]() Dom, budynek ma spełniać nie tylko funkcję mieszkaniową czy usługowa, dlatego projektowanie budynków nie ogranicza si... |
Dlaczego warto zainwestować w dobrą automatykę do bram?![]() Automatyka do bram garażowych jest rozwiązaniem stosowanych w coraz większej ilości posesji. Poniżej opiszemy cechy ... |
Jeszcze kilka lat temu wszelki filmy science fiction na swój sposób intrygowały nas oraz przerażały swoją wizją niezwykłych, ogromnych miast, drapaczy chmur, latających pojazdów zamiast samochodów oraz wszechobecną sztuczną inteligencją. Dzisiaj jednakże jesteśmy powoli świadkami właśnie takich zmian... Dlaczego akurat teraz trzeba je podjąć i co będzie wykonane?
Otóż jeśli pozostawimy wszystko tak, jak jest, to niestety za kilkanaście - kilkadziesiąt lat skończą nam się definitywnie pewne zasoby naturalne, jak węgiel czy gaz, dodatkowo nie będziemy mieć już miejsca na składowanie odpadów, a wszystkie lasy zostaną wycięte. Powoli będzie nam się kończyła przestrzeń do życia... Lecz nie chodzi tu tylko i wyłącznie o ekologię. Warto bowiem zauważyć, jak wiele zmieniło się w zakresie zdrowia człowieka - żyjemy coraz dłużej, coraz lepiej też leczymy choroby układu krążeniowego oraz nowotworowe, zaczynają zaś znowu dopadać nas choroby zakaźne. Słowem - musimy jakoś pogodzić się na nowo z naturą, aby przetrwać. Lecz przecież nikt z nas nie ma nawet najmniejszej ochoty na powrót do stylu życia jaskiniowców...
A zatem narodziła się idea smart city. O co tutaj chodzi? Przede wszystkim takie miasta mają zapewnić maksimum wygody człowiekowi przy minimum szkodliwości dla natury. A zatem konstruowane są budynki, latarnie, samochody, komunikacja miejsca itd., które napędzane są wyłącznie energią odnawialnych źródeł. Warto podkreślić jedną szczególną cechę idei smart city - nie chodzi o to, aby zaprzestać jazdy samochodem, żyć w kiepskich warunkach czy nie produkować plastiku, lecz o to, aby jak najbardziej korzystać ze wszystkich dóbr i możliwości, jakie daje cywilizacja, lecz w rozsądny, nie szkodzący naturze sposób.
Lecz dość już tej teorii - w końcu smart city to idea, która weszła w życie, dlatego nie możemy o niej mówić w jałowym kontekście teoretycznym. Jak zatem dokładnie funkcjonuje takie smart city?
1) idealne dopasowanie komunikacji do potrzeb obywateli
Jednym z rozwiązań smart city jest założenie czujników w autobusach, na przystankach, skrzyżowaniach itp. Generalnie nie jest to wcale nadmiernie kosztowne rozwiązanie, zaś daje nam wiele informacji na temat tego np. jak rozplanować światła, jakie są najlepsze trasy autobusów itd. jak zatem widać rozwiązanie to jest nie tylko korzystne dla obywateli, ponieważ ułatwia im codzienne poruszanie się, lecz także dla władz miasta, bo pomaga zredukować zupełnie niepotrzebne koszty.
2) inteligentne kosze na śmieci
Innym przykładem smart city są inteligentne kosze na śmieci, które same rozpoznają, kiedy jest dużo odpadów, zgniatają je i dają sygnał śmieciarce, że można je już odebrać.
3) solarne drzewa
Zostały one zainstalowane np. w Singapurze. Charakteryzują się tym, że za dnia dają cień jak palmy, w nocy zaś świecą dzięki zgromadzonej energii słonecznej.
4) tablice informacyjne przy przystankach
Oczywiście znanym dość przykładem są tablice na przystankach, które informują nas, kiedy możemy spodziewać się tramwaju.
5) Zabezpieczenia
Trzeba także podkreślić, że niestety XXI wiek, częste podróże, łatwość przemieszczania się oraz niejednokrotnie organizowane duże imprezy odpowiadają za to, że zagrożenie terrorystyczne cały czas rośnie. W efekcie światowe metropolie, takie jak np. Rio de Janiero inwestują w przeróżne inteligentne systemy informujące, gdzie jest dużo ludzi, karetki, policje, szpitale, wojsko, jakie są możliwe drogi ewakuacji, gdzie trzeba posłać więcej patroli itd.
6) rowery miejskie
To znana i bardzo ceniona idea. Rowery miejskie pomagają nam zniwelować duży ruch na ulicach!
7) Inteligentne przystanki
Tam możemy kupić kawę, gazetę, doładować telefon...
8) Inteligentne parkingi
To rozwiązanie znamy już doskonale, ponieważ coraz częściej jest ono stosowane w przeróżnego rodzaju galeriach itd. Otóż nad każdym parkingiem i prawie przy każdym skręcie stawiana jest tablica informująca, ile jest wolnych miejsc. Dzięki temu nie jeździmy jak głupi we wszystkie strony..
9) Inteligentne parki
Latarnie gromadzące za dnia energię słoneczną, w nocy zaś świecące własnym światłem, inteligentne planowanie przestrzeni, siłownie na powietrzu itd. to już rzeczywistość w wielu miastach.
Jak zatem widać - technologii smart city nie należy się bać. Jest to bowiem właśnie to rozwiązanie, które pomoże nam przetrwać i żyć w harmonii z naturą, nie rezygnując jednocześnie z wygody i komfortu oraz możliwości współczesnego świata.
Zobacz miasto przyszłości, Tokio
https://dariuszstasik.com/7-faktow-o-tokio-ktore-musisz-poznac/
Programowanie sterowników PLC zgodnie z normą IEC61131-3 w praktyce![]() Kacprzak Sławomir Założeniem twórców normy IEC 61131-3 było ujednolicenie i normalizacja s... |
Sterowniki SIMATIC S7-1200 w praktyce inżynierskiej![]() Janusz Kwaśniewski Monografia w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika S... |
Silniki elektryczne w praktyce elektronika![]() Autor: Przepiórkowski Jacek Książka jest poradnikiem-przewodnikiem po nowoczesnych silnikach elektrycznych małej m... |
LabVIEW w praktyce![]() Marcin Chruściel Książka jest poradnikiem przygotowanym z myślą o elektronikach i a... |
Inteligentny dom i inne systemy sterowania w 100 przykładach![]() Janusz Kwaśniewski Książka w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika L... |