Forum Automatyki • Wyświetl temat - do nauki programowania

do nauki programowania

wszystko o Teco SG2, Siemens Logo!, Eaton/Moeller Easy, Schneider Electric Zelio, Relpol Need, Allen Bradley Pico/Micro 800 i innych.
do nauki programowania
30 paź 2015, 23:22

Witam,

szukam prostego małego sterownika do nauki programowania. Ważne jest aby miał podstawowe funkcje sterowania, darmowe oprogramowanie, najlepiej w drabince oraz aby był stosunkowo tani. Co najlepiej wybrać na start do nauki programowania plc?
student

Re: do nauki programowania
30 paź 2015, 23:47

Witam,

jeśli chodzi o tani sterownik (przekaźnik programowalny) do pierwszej nauki programowania to polecam Teco SG2. Jest to ministerownik z wbudowanym wyświetlaczem, którego koszt wynosi ok 300-400zł. Oprogramowanie do niego jest darmowe. Programowanie w języku drabinkowym i bloków funkcyjnych. Realizowane funkcje to wszystkie podstawowe jak bitowe, matematyczne, czasówki/liczniki, regulator pid itd. Jest tani i idealny do nauki programowania i prostych aplikacji.

W firmie Introl w Katowicach organizowane są bezpłatne warsztaty z programowania ww sterownika.
introl-pl

23 lis 2015, 12:13

Jak dla mnie szkoda marnować środków na zakup "prostych" sterowników - ich programowanie naprawdę nie jest skomplikowaną sprawą i po chwili nauki okaże się że możliwości takiego przekaźnika programowalnego są za małe - chciało by się realizować większe projekty - stosować regulatory, wykonywać operacje matematyczne jednak wówczas okaże się że "prosty" sterownik tego nie oferuje i trzeba szukać nowego sprzętu, a ten będzie się kurzył na półce.

Jestem zdania, że lepiej już na początku kupić sterownik PLC z prawdziwego zdarzenia, nie mówię żeby to był od razu Siemens serii S7 ale któryś z sterowników LG XGB powinien być wystarczający - http://sklepfalowniki.pl/sterowniki-plc-lg-ls-serii-xbc-ekon.html - jeżeli chodzi o te urządzenia to mają wszystko czego oczekujesz (PID, operacje matematyczne, itp.) do tego są dostępne w dobrych cenach już od około 550zł i oczywiście z darmowym oprogramowaniem.
SklepFalowniki_pl

17 cze 2016, 10:17

Też uważam, że lepiej kupić coś bardziej zaawansowanego, bo i tak po czasie czegoś takiego zaczniemy potrzebować. Najlepiej to mieć i taki najprostszy i te bardziej skomplikowane.
Awatar użytkownika
markow

04 sie 2016, 17:27

Panowie, weźcie pod uwagę że najtańszy przekaźnik np. Teco SG2-12HR-D kosztuje na poziomie 300zł, a w sumie ma te same możliwości co klasyczny sterownik (programowanie LAD, FBD, instrukcje matematyczne, bitowe, logiczne, pid).

Nie ma niestety komunikacji typu master/slave ethernet , obsługa serwo itd. Ale za cenę ok 300zł mozna już cos konkretnego się nauczyc na początek no i darmowe oprogramoanie jest
rozbojnik

21 paź 2016, 11:46

300 zł to w sumie niewielka inwestycja, więc z pewnością warto się bliżej z tym zapoznać.
Awatar użytkownika
markow

04 lut 2017, 11:50

Te małe przekaźniki to już w sumie niczym się nie różnią od sterowników - też mają podstawowe funkcje (do nauki programowania), opcje komunikacyjne (często ethernet), możliwość podpinania zewnętrznych urządzeń (zewnętrzne hmi), częstwo wyjścia impulsowe (np. do serwo) itd. Do nauki idealne. A że nie mają zaawansowanych funkcji, redundancji, sterowania trajektorią ruchu serwo... nosz takie rzeczy nie są potrzebne do nauki - tylko jak się robi konkretny projekt. Tak więc mi również wydaje się że przekaźniki programowalne (smart relay) są idealne do nauki programowania sterowników PLC.
fan_plc

29 cze 2017, 11:00

Co prawda nie miałem okazji jeszcze testować, ale nieźle zapowiadają się urządzenia LOGO serii 8 od firmy Siemens.
akyc22

07 lip 2017, 13:49

Czytałem trochę o nich i rzeczywiście całkiem nieźle się to zapowiada. Wyglądają na bardzo solidne. :)
Awatar użytkownika
markow

03 paź 2017, 11:34

Logo! 8 może i ma dużo ciekawych funkcji, pytanie czy są one każdemu potrzebne.
Ktoś kto wykorzstuje ethernet do komunikacji i potrzebuje przekaźnika, to może się takim logo zainteresować (nie wiem ile to kosztuje), a ktoś kto stosuje przekaźniki do samego sterowania i prostej logiki to może też nad czymś tańszym pomyśleć (zakładam ze siemens logo jest droższy od konkurencji bez ethernetu).

A co do tematu wątku - myślę że do nauki wystarczy pobrać darmowe oprogramowanie do programowania przekaźników, większość producentów oferuje darmowe oprogramowanie konfiguracyjne, które najczęściej zawiera wbudowany symulator danego przekaźnika
krol

Następna

Wróć do przekaźniki programowalne