Dodane Produkty:

Czujnik koloru CR210 Astech
 ASTECh w swojej ofercie wprowadził czujniki koloru z bard...
Producent: ASTECH
Dystrybutor: APAUTOMATYKA S.C.
OSE-S 6501
 Komplet OSE-S składający się z nadajnika OSE-T i odbiorni...
Producent: VITECTOR
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
Czujnik koloru z kompensacją dystansu CR500 ASTECH
 Czujnik CR500 firmy ASTECH posiada funkcję kompensacji dy...
Producent: ASTECH
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA S.C.
Elektrozawór Nitro 100-F
 Elektrozawór do systemów automatycznego nawadniania trawn...
Producent: Weathermatic
zawór zwrotny do oleju
 Zawór zwrotny z mosiężnym grzybkiem i uszczelką z Vitonu....
Producent: VALBRASS
Dystrybutor: Access Oil

Roboty współpracujące, jak sama nazwa wskazuje, stanowią idealne rozwiązanie do uzupełnienia kadry wykwalifikowanych pracowników. Wiadomo, że potrafią zwiększyć wydajność i komfort pracy, ale czy są na tyle przydatne, żeby móc zastąpić pracowników w wypadku ich niedoboru w branży?

Chociaż cały świat, a w tym Polska, od lat boryka się z problemem bezrobocia, niektóre branże cierpią na niedobór pracowników. Spowodowane jest to zmiennym zapotrzebowaniem na konkretnych specjalistów i zmieniającymi się trendami zawodowymi wśród młodych ludzi, którzy dopiero wstępują na drogę kariery. Tak jak dzisiaj na przestrzeni całego kraju panuje deficyt na elektryków, elektromechaników i elektromonterów, tak za 10 lat może zabraknąć pracowników fizycznych do prac prostych w produkcji, których liczba jest obecnie, w znacznej większości polskich województw, na wystarczającym poziomie.

Dane z barometrzawodow.pl z dnia 15 kwietnia 2018 roku

Stąd pojawia się problem niedoboru pracowników, który w branży szeroko pojętego przemysłu jest, niestety, mocno zaawansowany. I choć mógłby się to wydawać niektórym absurdalnym, fakty mówią same za siebie. Czy jest recepta na taką dolegliwość?

Coboty są szansą

Jeżeli Twoja firma musi stawiać czoło problemom związanym z brakiem w kadrach, na pewno warto spojrzeć na roboty współpracujące. Czy zastąpią pracowników? Nie. Ale jest spora szansa, że w połączeniu z ludzką załogą zniwelują problem braku rąk do pracy niemal do zera.

Niezależnie od tego, co dana firma produkuje czy obsługuje, pewne czynności należą do powtarzalnych. Składają się na nie konkretne etapy prac, które trzeba powtórzyć i nie jest do tego wymagana ani kreatywność, ani pasja. Tutaj właśnie pomocne są coboty. Jeżeli zmagasz się z niedoborem pracowników, możesz pomóc sobie inwestując w roboty współpracujące.

Uzupełnienie dla ludzi

Jak tego dokonać? Próbując zaradzić temu problemowi poprzez zakup i wdrożenie w firmie cobotów, trzeba nastawić się na przearanżowanie zadań. Wszelkie prace, które wymagają ludzkiego zmysłu, jak np. projektowanie, kontakt z klientem, logistyka czy public relations należy powierzyć zaufanym ludziom. W tym, póki co, nawet zaawansowany cobot nie pomoże.

Może się przydać natomiast np. na linii produkcyjnej, podczas kontroli jakości czy w dziale pakowania gotowych produktów. Zamiast kilkunastu pracowników wystarczy kilku i jeden cobot.

Co daje taka maszyna? Przede wszystkim znacznie zwiększa efektywność i kulturę pracy. Poprawie ulega wtedy też konkurencyjność firmy i całkowity jej wizerunek. Tworząc nowe technologie warto korzystać z tych technologii. Zatrudnienie cobota stanowi nie tylko uzupełnienie dla pracowników, ale też duży, wizerunkowy plus. Stawia firmę w dobrym świetle, jako otwartą na innowacje.

Są dowody, że cobot może pomóc

Jak już wspomnieliśmy, problem bezrobocia dotyczy całego świata. W Polsce stopa bezrobocia kształtuje się na poziomie około 6,8%. W Korei Południowej to około 4%, czyli znacznie mniej, ale jednak wciąż sporo.

Można wnioskować, że tamtejsze firmy, których jest znacznie więcej niż w Polsce, również chętnie zatrudniłyby więcej rąk do pracy, ale z powodu ich braku inwestują w coboty. Na 10 000 pracowników zatrudnionych w przemyśle, w 2014 roku przypadało tam 437 robotów współpracujących, podczas gdy w Polsce były to tylko 22 roboty na 10 tysięcy pracowników.

Wydajności polskich firm z koreańskimi nie ma chyba sensu porównywać, gdyż stoi za tym mnóstwo czynników. Bezsprzecznie jednak jednym z nich jest poziom robotyzacji.

Korea Południowa, ale też Japonia i Niemcy, które zajmują drugie i trzecie miejsce w szacunkach Międzynarodowej Federacji Robotyki, są pośrednimi dowodami na to, że mimo braków w kadrach można ratować sytuację cobotami. Co więcej, te kraje dowodzą, że takie posunięcie nie tylko ratuje, ale i wznosi na wyższy poziom, przynosi korzyści i zyski.

Roboty współpracujące jako impuls do rozwoju

Wracając do postawionego pytania – czy cobotyzacja jest antidotum na niedobór pracowników? Jak najbardziej. O ile cobot nie zastąpi całkowicie pracowników, o tyle jego zatrudnienie w firmie i połączenie z ludzkimi rękami może zdziałać cuda.

Firma, która zatrudnia roboty współpracujące nie musi oddelegowywać pracowników do nudnych i powtarzalnych zadań, ale może wykorzystać ich potencjał w swoim rozwoju. Pracując w takim modelu nie tylko nie odczuwa się braku pracowników, ale też staje się coraz ciekawszą propozycją miejsca pracy. Po zatrudnieniu cobota można więc wybrać między kolejnymi maszynami, a nowymi pracownikami.

W innowacyjnej firmie, która bez względu na liczbę rąk do produkcji idzie na przód, pracować chciałby każdy. I coboty i ludzie.

Polecane książki

Miernictwo elektryczne i elektroniczne

portal automatyki

Parchański Józef Podręcznik zawiera materiał nauczania przedmiotu - miernictwo elektryczne i elektroniczne, n...

Współczesny oscyloskop. Budowa i pomiary

portal automatyki

Andrzej Kamieniecki Książka jest przewodnikiem po nowoczesnych oscyloskopach cyfrowych, ich budowie, p...

Sieć Profibus DP w praktyce przemysłowej. Przykłady zastosowań

portal automatyki

Włodzimierz Solnik, Zbigniew Zajda Książka jest praktycznym przewodnikiem po aplikacjach interfejsu s...

Automatyka Podstawy teorii

portal automatyki

Andrzej Dębowski Automatyka jest to dyscyplina naukowa dotycząca technicznych aspektów wykorzystania m...

Programowanie sterowników PLC w języku drabinkowym

portal automatyki

Stanisław Flaga Współczesne sterowniki stosowane w systemach automatyki są urządzeniami niezwykle e...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 31 Gru 2017 - 00:00

Targi:

Reklama
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.