Reklama

Dodane Produkty:

- AP AUTOMATYKA - Przetwornik stężenia dwutlenku w...
 Programowalny przetwornik Si-CA0J2... ze zintegrowanym se...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
Rejestrator temperatury NB-IoT
 Rejestrator temperatury NB-IoT


Rej...
Producent: Efento
Dystrybutor: Efento
- AP AUTOMATYKA - Przetwornik wilgotności i temper...
 Programowalny przetwornik Si-S00W0A0 ze zintegrowanym sen...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
- AP AUTOMATYKA - Przetwornik temperatury Si-T00R0...
 Programowalny przetwornik Si-T00R0A1 ze zintegrowanym cyf...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
MAQ20 - modułowy system kontrolno-pomiarowy z dokł...
MAQ20 to modułowy system kontrolno - pomiarowy montowany ...
Producent: Dataforth

Wentylacja w domu jest bardzo ważna, choć nie wszyscy zauważają jak bardzo. Zmienia się to w momencie, w którym wentylacja nie działa poprawnie lub mamy ochotę ją unowocześnić. Aby jednak móc to zrobić, trzeba mieć odrobinę wiedzy na temat, jak takie układy działają, a także z jakich elementów się składają. Pozwoli to na rzetelny wybór systemu rekuperacji, co ochroni nas przed kupnem czegoś niepotrzebnego.

Kryteria, które trzeba znać

Nim jeszcze zaczniemy wybierać cokolwiek, musimy zebrać odpowiednie dane. Będą one bezpośrednio dotyczyć naszego budynku, jego powierzchni, kubatury, ilości okien oraz ilości mieszkańców. Jest to niezbędne, ponieważ na podstawie tych danych, dokonuje się doboru odpowiedniego systemu rekuperacji.

Do informacji, które trzeba mieć już na samym początku, trzeba doliczyć ilość, wielkość oraz przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń. Wisienką na torcie jest pakiet informacji dotyczących aktualnie wykorzystywanej wentylacji w domu. Czy jest ona mechaniczna czy to wciąż typowa wentylacja grawitacyjna, w której nie wykorzystuje się żadnych urządzeń? Po gruntownym wykonaniu tego spisu, można przejść dalej.

Zasada działania systemów z odzyskiem ciepła

Dobry zakup wiąże się z wiedzą, dlatego czas poznać podstawy działania rekuperacji. Idea jest dość prosta. W pomieszczeniu budynku, które nie jest zagospodarowane, czyli na przykład na strychu lub w piwnicy, instalowana jest centrala wentylacyjna z wymiennikiem ciepła, który pozwala wykorzystać wentylację mechaniczną w dodatkowym celu. W tym wypadku do odzysku ciepła. Zasada działania rekuperacji jest naprawdę prosta, ponieważ wewnątrz urządzenia powietrze przepływa przez wspomniany wymiennik ciepła i przekazuje energię cieplną pomiędzy oba strumieniami powietrza.

Dopiero po przejściu przez wymiennik powietrze wtłaczane jest do pomieszczeń. Warto przy tym zaznaczyć, że nie dochodzi jednak do mieszania się powietrza, tylko do wymiany termicznej. I właśnie w ten sposób ciepło, które normalnie wyrzucane jest z budynków, ponownie wykorzystywane jest niejako do ogrzewania pomieszczeń.

Podstawy wentylacji mechanicznej

Niezbędnym elementem rekuperacji, jest rozbudowany układ wentylacyjny, który składa się z rur, którymi powietrze jest wyciągane z pomieszczeń, ale również wtłaczane. W przypadku nowego domu montaż rekuperacji nie przysporzy wielu problemów, jednak w przypadku budynków już istniejących pojawia się pewna trudność. W istniejących już budynkach, bardzo często trzeba od podstaw implementować takie rozwiązania, co wiąże się ze sporymi kosztami.

A wszak, jeśli chodzi o samą rekuperację, cena jest dość wysoka. Niestety tego nie da się przeskoczyć, ponieważ zakup rekuperatora bez wykonania instalacji jest bezcelowy. Jest jednak duża szansa na poprawienie finansów. Inwestycja w rekuperację zwraca się zazwyczaj w pierwszych latach użytkowania systemu, kolejne lata są już czystym zyskiem.

Rodzaje wymienników ciepła

Aby dokonać trafnego wyboru, trzeba wiedzieć jakie urządzenia można znaleźć w ofercie rynkowej. Najtańsze rozwiązania, to wymienniki krzyżowe. Ich sprawność to około sześćdziesięciu procent, co w żaden sposób nie powala, ale tutaj koszt wydaje się być najbardziej przystępny. Zbudowane są z cienkich płyt, pomiędzy którymi przepływają powietrze wychodzące oraz wchodzące.

Co ważne, one w żaden sposób się ze sobą nie mieszają, tylko oddają ciepło poprzez elementy metalowe. Rozszerzeniem wymienników tego rodzaju są wymienniki przeciwprądowe. W ich przypadku wymiana ciepła trwa po prostu dłużej, więc i dużo więcej energii jest odzyskiwane. Liczby tutaj dochodzą nawet do dziewięćdziesięciu procent, co w porównaniu z wcześniejszymi wynikami, wydaje się być naprawdę imponujące.

W rodzinie wymienników przeciwprądowych występują również wymienniki spiralne, które charakteryzują się największą powierzchnią poprzez którą przepływa powietrze. Tak długa droga strumieni powietrza zapewnia wymiennikom spiralnym największą sprawność odzyskiwania ciepła. Całkowicie odmienną grupą urządzeń, są te obrotowe, które wykorzystują całkowicie inną technologię.

Mają one postać wirującego bębna, a ich sprawność waha się w granicach około osiemdziesięciu procent. Sama idea jest dość ciekawa, ponieważ wymuszenie ruchu w jednym kierunku sprawia, że przyśpieszona jest wymiana ciepła. Minusem tych wymienników jest mieszanie się obu strumieni powietrza (czystego i zużytego), co sprawia, że niestety nie mogą być stosowane we wszystkich budynkach.

Jeśli chodzi o rekuperację, cena jest wysoka. Taka modernizacja jest jednak tego warta, ponieważ w skali kilku lat wykorzystywania, może przynieść spore oszczędności. Próg początkowego wydatku nie powinien być więc decydujący, ponieważ ma się on nijak do samych kosztów eksploatacji i zysków, które można osiągnąć.

Polecane książki

Sieć Profibus DP w praktyce przemysłowej. Przykłady zastosowań

portal automatyki

Włodzimierz Solnik, Zbigniew Zajda Książka jest praktycznym przewodnikiem po aplikacjach interfejsu s...

Elektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktyków

portal automatyki

Witold Jaszczuk Książka jest bardzo przystępnie napisanym podręcznikiem-poradnikiem dla wszystkich, którzy i...

Programowanie sterowników PLC w języku drabinkowym

portal automatyki

Stanisław Flaga Współczesne sterowniki stosowane w systemach automatyki są urządzeniami niezwykle e...

Miernictwo elektryczne i elektroniczne

portal automatyki

Parchański Józef Podręcznik zawiera materiał nauczania przedmiotu - miernictwo elektryczne i elektroniczne, n...

Programowalny sterownik SIMATIC S7-300 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Sterowniki S7-300 z firmy SIEMENS oraz oprogramowanie do niego S...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 31 Gru 2017 - 00:00

Targi:

Reklama
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.