Reklama

Dodane Produkty:

Przetwornik wibracji 4..20 mA IP68
 Przetworniki wibracji z wyjściem pętli prądowej 4-20 mA d...
Producent: METRA MMF
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
System do zarządzania produkcją Kanban RFID
System Kanban RFID to innowacyjne rozwiązanie służące do ...
Producent: PWSK
Dystrybutor: PWSK
Proficy HMI/SCADA iFIX 2022 PL
 Kolejna wersja systemu Proficy HMI/SCADA iFIX miała premi...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Ręczny wibrometr do pomiaru drgań łożysk
Ręczne mierniki do oceny i analizy stanu łożysk w maszyna...
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
Poziomowskaz magnetyczny AQUARIUS OVERTANK montaż ...
 Poziomowskaz magnetyczny montowany od góry (overtank) poz...
Producent: Kerto-Automation
Dystrybutor: Kerto-Automation

Transport wewnętrzny jest popularnym zagadnieniem, szczególnie w przypadku dużych i średnich przedsiębiorstw, które nie mogą sobie pozwolić na przestoje spowodowane niewłaściwą logistyką produkcji. Jego optymalizacji służyć ma efektywne wykorzystanie różnorodnych pojazdów i maszyn, nazywanych środkami transportu wewnętrznego.

Termin transportu wewnętrznego odnosi się głównie do wykonywania przewozu ładunków/ podzespołów/ elementów zamówień itp. na terenie zakładu czy przedsiębiorstwa produkcyjnego (ewentualnie również na terenie przyzakładowym).

W ramach jego systemu można wyróżnić transport składowo-magazynowy oraz transport produkcyjny. Transport produkcyjny obejmuje transport międzywydziałowy i wewnątrzwydziałowy. Z czego ten ostatni dzieli się jeszcze na: stanowiskowy oraz międzystanowiskowy. Przy czym, na każdym z tych etapów powinno wykorzystywać się stosowne, adekwatne do wymagań i zapotrzebowań środki transportu wewnętrznego, umożliwiające sprawne i bezpieczne przemieszczanie ładunków.

Jakie są najbardziej popularne środki transportu wewnętrznego?

Rozmowę o środkach transportu wewnętrznego warto zacząć od wyjaśnienia czym dokładnie są. A są to, mówiąc najprościej, wszelkie urządzenia transportu bliskiego, których zadaniem jest transport poziomy i pionowy ładunków na terenie zakładu pracy (lub też placu składowego, hali, magazynu lub innego terenu, na którym odbywa się ich praca).

Środkami transportu wewnętrznego nazywa się m.in:

  • dźwigi osobowe, towarowe i budowlane,
  • przenośniki,
  • wózki transportowe,
  • wózki ręczne,
  • wózki jezdniowe, ładowarki.

Oczywiście wymienione powyżej kategorie pojazdów dzielą się na wiele mniejszych podgrup, które postaramy się pokrótce omówić.

Środki transportu wewnętrznego - dźwigi

Dźwigi to jedne z najbardziej popularnych i najlepiej znanych urządzeń stosowanych w transporcie wewnętrznym, choć pozornie może się wydawać iż trudno określić je mianem “środków” transportu wewnętrznego. Zamontowany w nich elektryczny lub hydrauliczny napęd pozwala na wykorzystywanie ich do pionowego przemieszczania.

Dźwigi dzieli się na:

  • osobowe - służące do przewożenie ludzi,
  • towarowe - przeznaczone wyłącznie do transportu ładunków,
  • budowlane - różniące się znacznie wyglądem od swoich poprzedników, wykorzystywane głównie na placach budowy,
  • podesty do przemieszczania osób niepełnosprawnych - stosowane w celu zniwelowania barier architektonicznych.

Środki transportu wewnętrznego - przenośniki

Przenośniki to środki transportu, które charakteryzuje ograniczony zasięg i ruch ciągły, służący przemieszczaniu materiałów luzem lub ładunków jednostkowych.

Przenośniki dzielimy na cięgnowe i bezcięgnowe. Z czego wśród cięgnowych wyróżniamy:

  • taśmowe,
  • łańcuchowe,
  • członowe,
  • podwieszone,
  • kubełkowe
  • zabierakowe.

Natomiast wśród bezcięgnowych:

  • grawitacyjne i impulsowe,
  • wstrząsowe,
  • wałkowe,
  • śrubowe,
  • miotające.

Bezcięgnowe przenośniki od cięgnowych różni to, iż przemieszczają one materiały przy użyciu grawitacji, wstrząsów lub impulsów, bez stosowanie cięgien.

Środki transportu wewnętrznego - wózki transportowe

Stanowią nieodzowny element wykonywania zadań związanych z transportem lekkim (nie przekraczającym 450kg). Wózki transportowe wykorzystywane na co dzień zarówno w magazynach, jak i niewielkich sklepach, czy firmach są uniwersalne i wielofunkcyjne, a ich jedyną wadą jest brak napędu i konieczność zaangażowania własnej siły fizycznej do transportowania ładunków.

Środki transportu wewnętrznego - wózki ręczne

Wózki ręczne to nic innego jak wózki paletowe ręczne, które służą głównie do transportu poziomego palet (takie jak tu). Ich wysokość unoszenia to zaledwie 20cm i jest ona dostosowana stricte do możliwości podniesienia załadowanej palety. Nadają się do lekkich i średnio intensywnych prac związanych głównie z rozładunkiem ciężarówek, składowaniem towarów oraz transportowaniem ładunków na niewielkie odległości.

Środki transportu wewnętrznego - wózki jezdniowe

Kategoria wózków jezdniowych jest bardzo szeroka i obejmuje sobą wiele ich typów. Jako główne rodzaje wymienić można:

  • wózki naładowne (czyli platformowe, kolebowe i specjalizowane),
  • wózki unoszące (platformowe, widłowe, podsiębierne, bramowe),
  • wózki podnośnikowe (z masztem, bramowe, ciągnikowe),
  • wózki specjalne.

Najpopularniejszymi środkami transportu wewnętrznego wśród wózków jezdniowych są niezmiennie od lat wózki widłowe, w tym m.in używane w magazynach - wózki widłowe elektryczne (o których więcej dowiecie się tutaj), oraz wykorzystywane głównie na zewnątrz - wózki widłowe spalinowe (więcej informacji na ich temat znajdziecie tu).

Środki transportu wewnętrznego - ładowarki

Ładowarki są środkami transportu wewnętrznego przeznaczonymi do wykonywania prac związanych z załadunkiem materiałów luzem. Z uwagi na swoją budowę ładowarki dzielą się na: przejezdne, łyżkowe (wyposażone w osprzęt w formie łyżki) oraz przenośnikowe.

Dlaczego środki transportu wewnętrznego są tak zróżnicowane?

Znaczne zróżnicowanie wśród dostępnych na rynku środków transportu wewnętrznego związane jest z zapotrzebowaniem przedsiębiorstw na różnorodny, dopasowany do potrzeb sprzęt. Szybki rozwój produkcji, przemysłu i handlu wpływają na wytworzenie potrzeby sprawniejszego systemu logistycznego, który pozwalałby na zminimalizowanie przestojów związanych z transportem wewnątrzzakładowym. Czyli koncentrował się na tym, aby niezbędny element czy materiał pojawiał się na odpowiednim stanowisku we właściwym czasie, gdy występuje na niego zapotrzebowanie. To właśnie naprzeciw takim oczekiwaniom wychodzą liczni producenci środków transportu wewnętrznego.

Na co zwrócić uwagę przed wyborem środków transportu wewnętrznego?

Wybór właściwych środków transportu do przedsiębiorstwa nie jest wcale prostym zadaniem, jeśli nie mamy jasno sprecyzowanych, konkretnych założeń. Przed wyborem konkretnego sprzętu czy pojazdy warto zwrócić uwagę na:

  • rodzaj transportowanych materiałów - czy są to materiały sypkie, ciecze czy np. palety;
  • otoczenie - czy transport będzie odbywał się w wąskich magazynowych korytarzach, czy na dużym otwartym placu, jaki jest ogólny stan nawierzchni, czy zakład pracy jest przystosowany do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania pojazdów;
  • charakter pracy - czy praca odbywa się w trybie wielozmianowym, jaki typ transportu wewnętrznego obejmuje - np. międzywydziałowy czy wewnątrzwydziałowy?
  • koszty - czy zakup konkretnych środków transportu wewnętrznego będzie opłacalną dla przedsiębiorstwa inwestycją, czy będą one wykorzystywane regularnie i zgodnie z przeznaczeniem.

Odpowiedź na te pytania jest kluczowa podczas podejmowania decyzji o poszerzeniu zakładowego asortymentu środków transportu wewnętrznego.

Podsumowanie

Szeroka oferta dostępnych obecnie na rynku środków transportu wewnętrznego daje przedsiębiorcom nieograniczone możliwości optymalizowania procesu produkcyjnego bez konieczności zaniedbywania innych etapów produkcji.

Ważne, aby decydując się na wybór któregoś spośród nich dostosować pojazd do potrzeb i oczekiwań zakładu pracy, jednocześnie pamiętając o zapewnieniu pracownikom niezbędnych instruktaży i szkoleń, a sprzętom odpowiedniej, regularnej konserwacji i przeglądów.

 

Reklama

Polecane książki

Inteligentny dom i inne systemy sterowania w 100 przykładach

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Książka w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika L...

Automatyka Technika Regulacji

portal automatyki

Andrzej Dębowski Niniejsza książka jest poświęcona praktycznym zagadnieniom projektowania jednoobwodowych układów a...

Sterowniki SIMATIC S7-1200 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Monografia w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika S...

Automatyka Podstawy teorii

portal automatyki

Andrzej Dębowski Automatyka jest to dyscyplina naukowa dotycząca technicznych aspektów wykorzystania m...

Sieć Profibus DP w praktyce przemysłowej. Przykłady zastosowań

portal automatyki

Włodzimierz Solnik, Zbigniew Zajda Książka jest praktycznym przewodnikiem po aplikacjach interfejsu s...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.