Reklama

Dodane Produkty:

Przetwornik wibracji 4..20 mA IP68
 Przetworniki wibracji z wyjściem pętli prądowej 4-20 mA d...
Producent: METRA MMF
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
System do zarządzania produkcją Kanban RFID
System Kanban RFID to innowacyjne rozwiązanie służące do ...
Producent: PWSK
Dystrybutor: PWSK
Proficy HMI/SCADA iFIX 2022 PL
 Kolejna wersja systemu Proficy HMI/SCADA iFIX miała premi...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Ręczny wibrometr do pomiaru drgań łożysk
Ręczne mierniki do oceny i analizy stanu łożysk w maszyna...
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
Poziomowskaz magnetyczny AQUARIUS OVERTANK montaż ...
 Poziomowskaz magnetyczny montowany od góry (overtank) poz...
Producent: Kerto-Automation
Dystrybutor: Kerto-Automation

Od dawna wiadomo, że ludzie kupują oczami. Często o sukcesie rynkowym danego produktu decyduje nie tyle jego użyteczność, co atrakcyjny design. Jeżeli producent trafi z nim w gusta klientów, dany produkt staje się szczególnie cenny, bo odpowiada za znaczny procent zysków. Pojawia się więc pytanie - jak zabezpieczyć jego wygląd przed nieuczciwą konkurencją?

Na czym polega rejestracja wzorów przemysłowych?

W Urzędzie Patentowym RP chronić możemy nie tylko wynalazki czy znaki towarowe, ale również wzory przemysłowe. Zgodnie z art. 102 ustawy Prawo własności przemysłowej:

Wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację.

W tej formie najczęściej chronione są trójwymiarowe wzory przemysłowe jak:

  • meble;
  • opakowania;
  • zabawki;
  • biżuteria;
  • odzież/ obuwie;
  • akcesoria reklamowe.

 

Nieco rzadziej zgłaszane są wzory dwuwymiarowe, takie jak:

  • rysunki;
  • grafiki;
  • firmowe logo;
  • mapy;
  • kroje pisma;
  • layout programu komputerowego czy aplikacji mobilnej.

 

Aby korzystać z takiej ochrony wzór przemysłowy musi zostać zgłoszony do odpowiedniego urzędu. Jeżeli interesuje nas ochrona jedynie na terytorium Polski, wniosek o rejestrację należy złożyć w Urzędzie Patentowym RP w Warszawie. W przypadku działalności międzynarodowej warto rozważyć zgłoszenie do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej. W obu procedurach naszym pełnomocnikiem może być rzecznik patentowy.

Rejestracja wzorów wspólnotowych ma tę zaletę, że zakres ich ochrony obejmuje od razu 28 krajów Unii Europejskiej. Poza tym procedura jest błyskawiczna i od momentu zgłoszenia, na rejestrację czeka się nie dłużej niż 14 dni.

Prawo z rejestracji wzoru trwa 25 lat i podzielone jest na 5-letnie okresy ochronne.

Przeczytaj także: Ile kosztuje zastrzeżenie wzoru przemysłowego?

Co jednak ważne, ochrona zarejestrowanego wzoru przemysłowego obejmuje jedynie wygląd zewnętrzny produktu. Jeżeli chciałbyś zabezpieczyć technologię, która znajduje się w środku, rozważ zastrzeżenie wzoru użytkowego bądź uzyskanie patentu na wynalazek.

Zgłaszając wzór przemysłowy do rejestracji pamiętaj, że musi on spełniać dwa podstawowe warunki. Po pierwsze musi być nowy. Chodzi o to, że nie może być ujawniony wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem zgłoszenia. Po drugie musi posiadać indywidualny charakter, czyli cechy, które pozwolą na odróżnienie go od innych podobnych wytworów.

Naturalnie nie ma obowiązku rejestrowania wzorów przemysłowych, ale taka ochrona ma szereg zalet. Poniżej przedstawiam te najważniejsze.

-1-

Stajesz się realnym właścicielem prawa do wzoru.

Uzyskanie ochrony na wzór przemysłowy daje wyłączne prawo do posługiwania się nim. Zyskujesz dzięki temu poczucie bezpieczeństwa, że żaden konkurent nie będzie ze swoimi produktami przybliżać się do Twojego zarejestrowanego wzoru.

Oczywiście nie można zabronić konkurencji produkcji i sprzedaży produktów tego samego rodzaju, ale nie będą oni mogli wytwarzać, sprzedawać oraz importować towarów, które są identyczne lub łudząco podobne do Twojego wzoru przemysłowego.

Informacja o rejestracji publikowana jest w bazach Urzędów Patentowych. Dodatkowo właściciel wzoru może umieszczać jego numer rejestracyjny na swoim towarze.

Potwierdzeniem przysługujących praw jest również wydanie tzw. świadectwa rejestracji wzoru. Tych praw nikt nie może kwestionować, nawet sąd. Jeżeli ktoś uważa, że wzór nie powinien być zarejestrowany, może wystąpić o jego unieważnienie. Do czasu wydania prawomocnej decyzji, wzór jest jednak w mocy.

-2-

Zabezpieczysz swoje prawa na wybranym terytorium.

Podczas dokonywania zgłoszenia możesz zdecydować jakie terytorium ma obejmować ochrona. Obecnie większość zgłoszeń dokonywana jest na Unię Europejską. Wynika to z to z faktu, że koszt takiej ochrony nie jest dużo droższy niż w Polsce, a swoim zasięgiem obejmuje ona wszystkie kraje UE. Jest to dobra opcja dla osób, które obecnie oferują swoje towary jedynie na rynku krajowym, ale planują również wyjść na zagranicę.

Z drugiej strony jeżeli interesuje Cię ochrona na „dalszą zagranicę” to można do tego wykorzystać procedurę międzynarodową przed Światową Organizacją Własności Intelektualnej (WIPO). W tej procedurze możesz chronić swój wzór na wiele krajów spoza UE.

Tym samym nawet jeżeli na rynku danego kraju jeszcze nie działasz, możesz już zabepzieczyć tam swoje prawa. Jest to również ważne z tego powodu, że to ktoś może pokusić się o rejestrację Twojego wzoru na siebie (np. lokalny dystrybutor). W takim przypadku, jeżeli się z nim pokłócisz, ten może zablokować w danym kraju sprzedaż Twojego produktu.

-3-

Posiadasz silny argument do walki z nieuczciwą konkurencją.

Mając zarejestrowany wzór przemysłowy, możesz doprowadzić do zabezpieczenia towaru naruszyciela. Komornik w asyście policji zajmie sporny towar i uniemożliwi jego sprzedaż na czas toczącego się sporu.

W dzisiejszych czasach z jednej strony możemy obserwować firmy innowacyjne, które kreują nowości oraz takie, które kopiują liderów w branży. Taka sytuacja jest bardzo szkodliwa dla tych pierwszych. W proces tworzenia zaangażowanych jest wiele osób. Nawet jeżeli zbada się gusta klientów i zatrudni projektantów, nie ma pewności, że produkt osiągnie sukces rynkowy. Często z kilku, kilkunastu nowości, ponadprzeciętnie sprzedaje się jeden (np. kanapa o oryginalnym kształcie). Plagiatorzy kopiują tylko najpopularniejsze wzory, tym samym kradnąc efekty pracy wielu osób. A to uderza ekonomicznie w innowacyjne firmy.

Rejestrując swoje wiodące produkty, producenci są w stanie szybko i skutecznie walczyć z naruszycielami. Przykładowo wiedząc, że dana firma zleciła produkcję podróbek w Chinach, można poinformować o swoich podejrzeniach celników. Kiedy kontener znajdzie się w Polsce, jego zawartość zostanie przez nich zbadana. Znalezione podróbki zostaną zatrzymane do wyjaśnienia.

O tym, co grozi za naruszenie wzoru przemysłowego, mówiłem w poniższym nagraniu:

-4-

Łatwiej dochodzić roszczeń w oparciu o wzory zarejestrowane

Jeżeli działania przedprocesowe w postaci wysyłania pism ostrzegawczych nie przyniosą efektu, swoich praw musisz bronić w sądzie. W takim przypadku posiadanie zarejestrowanego wzoru przemysłowego to Twój duży atut. Chodzi o to, że w pierwszej kolejności musisz udowodnić, że te prawa w ogóle Ci przysługują.

Od strony formalnej jest to banalnie proste i ogranicza się do przedłożenia świadectwa rejestracji, gdzie jest napisane:

  • jak graficznie prezentuje się wzór;
  • gdzie obowiązuje jego ochrona (Polska czy Unia Europejska);
  • kto jest jego właścicielem.

Wykazywanie tych praw w przypadku kiedy nie dysponuje się udokumentowaną ochroną jest dużo bardziej skomplikowane i opiera się na licznych dowodach. Taki spór jest też dużo bardziej nieprzewidywalny, bo finalnie zebrane dowody musi ocenić sąd, który uzna Twoje prawa lub nie.

-5-

Możesz zarabiać na zarejestrowanym wzorze przemysłowym.

Najprostszym sposobem zarabiania na zarejestrowanym wzorze przemysłowym jest zawarcie odpłatnej umowy licencyjnej. Będzie ona stanowić dla właściciela wzoru dodatkowy dochód.

Jest to jedna z powszechnie stosowanych praktyk zarówno w przypadku wzorów przemysłowych jak i znaków towarowych. Przedsiębiorcy wykorzystują to do optymalizacji podatkowej. Jeżeli wzór zarejestrowany jest na osobę fizyczną, to może ona udzielić licencji spółce z o. o. Dzięki temu unika się podwójnego opodatkowania.

Poza tym należy pamiętać, że prawem do zarejestrowanego wzoru można swobodnie obracać. Tym samym nie ma przeszkód, aby sprzedać je osobie trzeciej. Dodatkowo jeżeli spółka jedynie korzysta ze wzoru na podstawie licencji, to w przypadku problemów finansowych jej likwidator nie może zająć takiego prawa.

 

Reklama

Polecane książki

Programowanie sterowników PLC w języku drabinkowym

portal automatyki

Stanisław Flaga Współczesne sterowniki stosowane w systemach automatyki są urządzeniami niezwykle e...

Miernictwo elektryczne i elektroniczne

portal automatyki

Parchański Józef Podręcznik zawiera materiał nauczania przedmiotu - miernictwo elektryczne i elektroniczne, n...

LabVIEW w praktyce

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest poradnikiem przygotowanym z myślą o elektronikach i a...

Programowalny sterownik SIMATIC S7-300 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Sterowniki S7-300 z firmy SIEMENS oraz oprogramowanie do niego S...

Silniki elektryczne w praktyce elektronika

portal automatyki

Autor: Przepiórkowski Jacek Książka jest poradnikiem-przewodnikiem po nowoczesnych silnikach elektrycznych małej m...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.