Reklama

Dodane Produkty:

- AP AUTOMATYKA - Rejestrator wilgotności i temper...
 Rejestrator Ri-H00S140 pozwala na pomiar wilgotności wzgl...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
- AP AUTOMATYKA - Przetwornik wilgotności względne...
 Przetwornik przewodowy Pi-H00PAA0 z sondą pomiarową Sens-...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
RTT44
 Mikroprocesorowe zabezpieczenie temperaturowe przeznaczon...
Producent: Hitin Sp. z o.o.
Dystrybutor: Hitin Sp. z o.o.
Czujnik indukcyjny IMC3020BBPKG/K1/US-100-DPS IM51...
 Czujnik indukcyjny o współczynniku korekcji 1 oraz długim...
Producent: IFM ELECTRONIC
Dystrybutor: Optiba
Czujnik koloru CR210 Astech
 ASTECh w swojej ofercie wprowadził czujniki koloru z bard...
Producent: ASTECH
Dystrybutor: APAUTOMATYKA S.C.

Rachunki za energię elektryczną latem powinny być znacząco niższe, w tym okresie oszczędzamy przecież na ogrzewaniu. Dłuższe dni sprawiają także, że krócej używamy oświetlenia, dlaczego więc często zdarza się, że koszty energii elektrycznej wzrastają w tym czasie? Jak to w ogóle możliwe i co można zrobić, aby je obniżyć?

Urządzenia generujące największe zużycie energii

Wysokie temperatury sprawiają, że ogrzewanie staje się zbędne. Niestety, często wiążą się z koniecznością ochłodzenia naszych wnętrz. Do tego celu stosujemy zazwyczaj wentylatory bądź wiatraki przenośne. Równie często inwestujemy w energochłonną klimatyzację. Takie urządzenia gwarantują bowiem przyjemny chłód, jednak pracując przez większość dnia pobierają bardzo dużo energii, co przekłada się na wysokie rachunki za prąd. Po części sami ponosimy za nie odpowiedzialność. Często z braku wiedzy zachowujemy się nieroztropnie, przez co doprowadzamy do nagrzania pomieszczeń, w których przebywamy. Przekłada się to na częste korzystanie z wiatraka i wpadamy w ten sposób w błędne koło. Jakie są zatem sposoby na oszczędzenie energii elektrycznej w czasie lata?

Wietrzenie pomieszczeń podczas największych upałów to podstawowy błąd. Jeżeli na zewnątrz panuje wysoka temperatura, to nie należy otwierać w domu wszystkich okien. W ten sposób możemy jedynie podwyższyć temperaturę wewnątrz, nawet o kilka stopni. Jeżeli chcemy przewietrzyć mieszkanie, należy zrobić to rano, gdy temperatura nie jest jeszcze wysoka. Zapobiec przegrzewaniu się wnętrz mogą także żaluzje bądź zasłony. Powinny znaleźć się zwłaszcza w pokojach położonych od wschodu oraz zachodu. Do tego celu warto wykorzystać rolety zewnętrzne, ponieważ chronią przed dostaniem się promieni słonecznych do środka. Jeśli nie mamy możliwości ich montażu, to szybszym i tańszym rozwiązaniem będą zasłony zaciemniające.

Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie klimatyzacji. Wybierając tego typu urządzenia, trzeba skupić się na największej klasie efektywności energetycznej, a także ich rozmiarze. Duże klimatyzatory pochłaniają ogromną ilość energii, jednak zbyt małe mogą okazać się zupełnie niewydajne. Ponadto, aby zapewniły dobre działanie, muszą zostać umieszczone w odpowiednim pomieszczeniu. Oznacza to, że nie powinny znajdować się w miejscu wystawionym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najlepiej zainstalować je na ścianie po stronie północnej, ewentualnie południowej. Równie istotne jest ich serwisowanie przynajmniej raz na dwa lata. Konieczna będzie także regularna wymiana filtrów powietrza.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wszelkie urządzenia, jak chociażby pralka czy suszarka generują ciepło podczas działania, dlatego latem warto uruchamiać je o poranku bądź wieczorem, gdy temperatura na zewnątrz zaczyna się zmniejszać. Wówczas korzystny okaże się wybór taryfy energetycznej G12 lub G12W, gdzie wyróżnić można dwie strefy czasowe: dzienną i nocną. Cena prądu za dnia jest wyższa, zaś nocą znacznie niższa. Osoby, które mają zamiar wykonywać energochłonne czynności w godzinach wieczornych oraz nocnych mogą w tym wypadku dużo zaoszczędzić. Latem to doskonałe rozwiązanie, chociaż dzięki tej taryfie możemy oszczędzać przez cały rok. Znajdziemy ją m.in. w ofercie innogy Polska. Nie tylko zmiana grupy taryfowej może zmniejszyć nasze rachunki za prąd. Warto także zmienić codzienne nawyki. Jeżeli na zewnątrz panuje upał to ubierzmy się lżej, zamiast od razu uruchamiać wentylator. Dobrze jest wymienić grubą pościel na lekką kołdrę, koc, czy samo prześcieradło. Latem dni są dłuższe, dlatego starajmy się korzystać jak najwięcej ze światła naturalnego. Zainwestujmy także w energooszczędne żarówki. Ciekawą propozycją, która nie nadszarpnie naszego portfela może okazać się usługa Ledomanii, polegająca na wynajmie żarówek Led na bardzo korzystnych warunkach.

Rachunki za energię elektryczną nie muszą nas nieprzyjemnie zaskakiwać. Zaoszczędzone pieniądze o wiele lepiej wydać na wyjazd wakacyjny. Jest przecież wiele sposobów, dzięki którym możemy zmniejszyć zużycie energii, warto więc zastosować je w praktyce.

Polecane książki

Silniki elektryczne w praktyce elektronika

portal automatyki

Autor: Przepiórkowski Jacek Książka jest poradnikiem-przewodnikiem po nowoczesnych silnikach elektrycznych małej m...

Programowanie sterowników PLC zgodnie z normą IEC61131-3 w praktyce

portal automatyki

Kacprzak Sławomir Założeniem twórców normy IEC 61131-3 było ujednolicenie i normalizacja s...

Elementy, urządzenia i układy automatyki

portal automatyki

Jerzy Kostro Publikacja jest przeznaczona dla uczniów technikum elektronicznego, sp...

Elektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktyków

portal automatyki

Witold Jaszczuk Książka jest bardzo przystępnie napisanym podręcznikiem-poradnikiem dla wszystkich, którzy i...

Sieć Profibus DP w praktyce przemysłowej. Przykłady zastosowań

portal automatyki

Włodzimierz Solnik, Zbigniew Zajda Książka jest praktycznym przewodnikiem po aplikacjach interfejsu s...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 31 Gru 2017 - 00:00

Targi:

Reklama
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.