Reklama

Dodane Produkty:

Przetwornik wibracji 4..20 mA IP68
 Przetworniki wibracji z wyjściem pętli prądowej 4-20 mA d...
Producent: METRA MMF
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
System do zarządzania produkcją Kanban RFID
System Kanban RFID to innowacyjne rozwiązanie służące do ...
Producent: PWSK
Dystrybutor: PWSK
Proficy HMI/SCADA iFIX 2022 PL
 Kolejna wersja systemu Proficy HMI/SCADA iFIX miała premi...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Ręczny wibrometr do pomiaru drgań łożysk
Ręczne mierniki do oceny i analizy stanu łożysk w maszyna...
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
Poziomowskaz magnetyczny AQUARIUS OVERTANK montaż ...
 Poziomowskaz magnetyczny montowany od góry (overtank) poz...
Producent: Kerto-Automation
Dystrybutor: Kerto-Automation

W dobie problemów energetycznych współczesnego świata niezbędne wydaje się znajdowanie takich rozwiązań, które pozwoliłyby efektywniej produkować energię oraz nią zarządzać. Jedną z najważniejszych idei ostatnich lat jest zwrócenie uwagi na ciepło odpadowe, które może być przecież z powodzeniem wykorzystywane. W jaki sposób? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Ciepło odpadowe – użyteczny produkt uboczny

Podstawą sporej części procesów powszechnie zachodzących w zakładach przemysłowych lub produkcyjnych są przemiany energetyczne. Ich zachodzenie najczęściej wiąże się z dodatnim bilansem energii, która zostaje rozproszona w postaci ciepła. Ciepło to – zwane odpadowym – nie jest więc celem samo w sobie, lecz stanowi uboczny efekt, z którym trzeba sobie jakoś poradzić.

Jeszcze kilka lat temu tylko nieliczne przedsiębiorstwa dostrzegały potencjał ciepła odpadowego, decydując się na jego efektywne wykorzystanie. Obecnie sytuacja wygląda nieco inaczej – obserwuje się wyraźny trend, który wskazuje, że coraz więcej zakładów korzysta z systemów odzyskiwania tak pozyskiwanego ciepła.

Jak można wykorzystać ciepło odpadowe?

Obecnie energia ciepła może być spożytkowana na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich polega na jej wykorzystaniu do ogrzewania pomieszczeń lub całych budynków. Drugi daje więcej możliwości, gdyż jego celem jest wytworzenie energii elektrycznej.

Wróćmy jednak do ogrzewania zabudowy ciepłem odpadowym. W jaki sposób jest to możliwe? Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie chłodnic wodnych, które chłodząc dane urządzenie, odbierają od niego energię cieplną. Tak podgrzana woda może zostać użyta w – cieszących się coraz większą popularnością – systemach ogrzewania podłogowego.

Równie interesującym wyjściem wydaje się – wspomniana już – transformacja ciepła odpadowego w energię elektryczną. Przedsięwzięcie tego rodzaju jest szczególnie efektywne wtedy, gdy mamy do czynienia z procesami wytwarzającymi parę wodną lub spaliny. Ich ciepło może zostać przetworzone w różnego rodzaju pompach lub generatorach.

Co można zyskać?

Decydując się na wykorzystanie ciepła odpadowego, można liczyć przede wszystkim na oszczędności finansowe, co wydaje się logiczną konsekwencją takiego stanu rzeczy. Oszczędności te mogą być jeszcze bardziej zauważalne wtedy, gdy w zakładzie zainstalowany zostanie magazyn energii. W niektórych przypadkach może się nawet zdarzyć, że powstanie jej nadmiar, który może zostać sprzedany innym odbiorcom.

Dla części przedsiębiorstw nie bez znaczenia będzie także fakt, że odzyskiwanie energii cieplnej zaliczane jest do czynności proekologicznych. Dzieje się tak ze względu na mniejsze zużycie paliw nieodnawialnych oraz co się z tym wiąże – niższą emisję dwutlenku węgla.

Podsumowanie

Wykorzystanie ciepła odpadowego to świetne rozwiązanie dla zakładów, w których zachodzi wiele procesów o dodatnim bilansie energetycznym, a także tych, które do swojego działania wymagają sporej ilości energii elektrycznej. Bez wątpienia jest to rozwiązanie, nad którym warto solidnie się zastanowić.

Więcej o cieple odpadowym przeczytasz na https://trendywenergetyce.pl/cieplo-odpadowe-o-co-chodzi-jak-to-wykorzystac

Reklama

Polecane książki

Sieć Profibus DP w praktyce przemysłowej. Przykłady zastosowań

portal automatyki

Włodzimierz Solnik, Zbigniew Zajda Książka jest praktycznym przewodnikiem po aplikacjach interfejsu s...

Elementy, urządzenia i układy automatyki

portal automatyki

Jerzy Kostro Publikacja jest przeznaczona dla uczniów technikum elektronicznego, sp...

Automatyka Technika Regulacji

portal automatyki

Andrzej Dębowski Niniejsza książka jest poświęcona praktycznym zagadnieniom projektowania jednoobwodowych układów a...

Elektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktyków

portal automatyki

Witold Jaszczuk Książka jest bardzo przystępnie napisanym podręcznikiem-poradnikiem dla wszystkich, którzy i...

Automatyka Podstawy teorii

portal automatyki

Andrzej Dębowski Automatyka jest to dyscyplina naukowa dotycząca technicznych aspektów wykorzystania m...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.