Dodane Produkty:

System do pomiaru wysokich napięć - SCMVAS
 System SCMVAS to system kondycjonujący pozwalający na bez...
Producent: Dataforth
Bezprzewodowy rejestrator temperatury NB-IoT
 Rejestratory temperatury NB-IoT przesyłają dane bezprzewo...
Producent: Efento
Dystrybutor: Efento
Bezprzewodowy rejestrator temperatury NB-IoT
 Rejestratory temperatury NB-IoT przesyłają dane bezprzewo...
Producent: Efento
Dystrybutor: Efento
- AP AUTOMATYKA - Rejestrator wilgotności i temper...
 Rejestrator Ri-H00S140 pozwala na pomiar wilgotności wzgl...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
- AP AUTOMATYKA - Przetwornik wilgotności względne...
 Przetwornik przewodowy Pi-H00PAA0 z sondą pomiarową Sens-...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA

Kto z nas nie był choć raz w warsztacie. Wszyscy wiemy, że praca w warsztacie samochodowym czy mechanicznym to nie przelewki. Często trzeba się ubrudzić, czasami jest zimno, a przede wszystkim to ciężka i fizycznie wyczerpująca praca. I nic tego nie zmieni. Można jednak sobie pomóc na przykład wykorzystując do pracy sprężone powietrze. I to nie tylko do wykonywania cięższych prac, ale również aby zimą dogrzać warsztat. Lecz co wybrać sprężarkę czy kompresor? Zacznijmy od początku.

Zastosowanie kompresorów w warsztacie

Nowoczesny warsztat potrzebuje sprężonego powietrza. Jest ono potrzebne do napędu narzędzi pneumatycznych, piaskowania, czyszczenia, przedmuchiwania czy wreszcie do pompowania kół. Często w warsztatach znajdują się podnośniki pneumatyczne czy inne urządzenia zasilane sprężonym powietrzem. Stąd jest to bardzo ważne medium. Do jego wytworzenia służą sprężarki wymiennie nazywane kompresorami.

Wady i zalety kompresorów

Wybór odpowiedniego kompresora jest zależny od wielu czynników. Przede wszystkim od tego jak dużo będziemy potrzebowali sprężonego powietrza. Jeżeli sporadycznie to w zupełności wystarczy mała sprężarka tłokowa z leżącym zbiornikiem. Przy większym zapotrzebowaniu na sprężone powietrze warto zainwestować w kompresor większej mocy, który z racji budowy jest przystosowany do ciągłej pracy.

Bardzo popularną grupą takich urządzeń są kompresory śrubowe, które ponadto cechuje bardzo cicha praca w porównaniu do sprężarek tłokowych.

Kolejny czynnik, który ma wpływ na wybór kompresora to jakość sprężonego powietrza, którą chcemy uzyskać. I tutaj warto wspomnieć o różnych rodzajach kompresorów pod względem sposobu sprężania. Mam na myśli podział sprężarek na olejowe i bezolejowe.

Olej jest w sprężarkach czynnikiem smarnym, który ma również kontakt z powietrzem. W efekcie cząsteczki oleju przedostają się do sprężonego powietrza. Taki kompresor olejowy ma swoje zalety jak na przykład większą trwałość smarownych elementów czy niższą cenę. Jednak ze względu na sposób sprężania nie nadaje się do wszystkich zastosowań. Proszę sobie wyobrazić, co by się stało gdyby olej ze sprężarki dostał się na powierzchnię przeznaczoną do lakierowania proszkowego… Lepiej nie!!!

Kompresor bezolejowy z kolei jest znacznie droższy w produkcji i konserwacji, a ponadto z czasem może stracić swoje parametry. Z drugiej strony jest niezastąpiony tam gdzie sprężone powietrze ma kontakt na przykład z opakowaniami spożywczymi lub artykułami medycznymi. Jeśli w naszym warsztacie nie ma potrzeby stosowania kompresora bezolejowego wybierzmy kompresor olejowy.

Ciepło ze sprężarki

Sprężarki generują duże ilości ciepła – nie ma znaczenie czy jest to kompresor olejowy czy bezolejowy. Dziś, gdy ceny energii rosną w zastraszającym tempie, grzechem byłoby nie wykorzystać „darmowego” źródła ciepła. Jest to łatwe szczególnie w przypadku urządzeń chłodzonych powietrzem.

Urządzenia renomowanych producentów posiadają wentylatory chłodzące sprężarki na tyle wydajne, że możemy ogrzane powietrze chłodzące skierować do pomieszczenia, które chcemy ogrzać. Może to być warsztat albo magazyn. W przypadku większych urządzeń jest również możliwość ogrzania wody z wykorzystaniem ciepła kompresora śrubowego. Taka woda może nam na przykład zastąpić termę elektryczną, generując wymierne oszczędności.

Co za dużo to niezdrowo

Warto przy tym zwrócić uwagę na dwa aspekty zainstalowania kompresora. Po pierwsze pomieszczenie, w którym pracuje sprężarka musi mieć tzw. czerpnię powietrza. Dzięki niej jest dostarczane powietrze potrzebne do sprężania i chłodzenia kompresorów, a w pomieszczeniu unikniemy podciśnienia.

Drugi ważny aspekt to odpowiednia wielkość pomieszczenia kompresorowni, gwarantująca wentylację pomieszczenia i pracę sprężarek w prawidłowych warunkach termicznych. Jeżeli będzie zbyt gorąco w pomieszczeniu, urządzenie nie będzie miało odpowiedniego chłodzenia i się wyłączy. Stąd warto eksploatując kompresory zasięgnąć opinii fachowców.

Polecane książki

Sieć Profibus DP w praktyce przemysłowej. Przykłady zastosowań

portal automatyki

Włodzimierz Solnik, Zbigniew Zajda Książka jest praktycznym przewodnikiem po aplikacjach interfejsu s...

Programowalny sterownik SIMATIC S7-300 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Sterowniki S7-300 z firmy SIEMENS oraz oprogramowanie do niego S...

Miernictwo elektryczne i elektroniczne

portal automatyki

Parchański Józef Podręcznik zawiera materiał nauczania przedmiotu - miernictwo elektryczne i elektroniczne, n...

Inteligentny dom i inne systemy sterowania w 100 przykładach

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Książka w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika L...

Programowanie sterowników PLC zgodnie z normą IEC61131-3 w praktyce

portal automatyki

Kacprzak Sławomir Założeniem twórców normy IEC 61131-3 było ujednolicenie i normalizacja s...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 31 Gru 2017 - 00:00

Targi:

Reklama
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.