Dodane Produkty:

- AP AUTOMATYKA - Przetwornik z Modbus TCP Li-H00C...
Ethernetowy przetwornik Li-H00C0E0 w połączeniu z zewnętr...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
Stabilis MES
Stabilis pozwala na poprawę efektywności i wyniku finanso...
- AP Automatyka - Przetwornik stężenia dwutlenku w...
 Programowalny przetwornik Si-CA0R0E0 ze zintegrowanym sen...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
- AP AUTOMATYKA - Barometr z Ethernet (Modbus TCP)...
 Programowalny przetwornik Si-B00R0E0 wraz ze zintegrowany...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
- AP AUTOMATYKA - Przetwornik wilgotności i temper...
 Kompaktowy przetwornik w wersji naściennej Si-S00R1E0 ze ...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA

Czy możliwe jest opracowanie perfekcyjnego modelu CAD na podstawie istniejącego fizycznie elementu (produktu, obiektu), który nie posiada żadnej dokumentacji? Jak najbardziej! Po opracowaniu modelu możliwe jest nawet wygenerowanie wspomnianej dokumentacji, a następnie powielenie elementu (produktu, obiektu albo jego części). Takie działania nazywa się inżynierią odwrotną. Inna często spotykana nazwa to inżynieria wsteczna.

Skąd wzięła się nazwa „inżynieria odwrotna”?

Proces produkcyjny kojarzymy z kilkoma następującymi po sobie etapami. Jednym z początkowych będzie projektowanie, a więc szukanie pomysłu i opracowywanie dokumentacji. Na jej podstawie odbywa się proces wytwarzania, a następnie sprawdzania jakości gotowych wyrobów.

W inżynierii odwrotnej zaczynamy niejako od końca. Mamy produkt, ale nie wiemy w jaki sposób powstał. Nie dysponujemy żadną dokumentacją i nie potrafimy określić, jak moglibyśmy wyprodukować drugi taki sam przedmiot.

Inżynieria wsteczna to zatem odtwarzanie, a niekiedy wręcz wytwarzanie dokumentacji projektowej dla istniejącego fizycznie elementu, produktu albo obiektu. Dokumentacją projektową stanowią zwykle modele CAD i dokumentacja 2D. Opracowanie takiej dokumentacji wymaga zastosowania nowoczesnych technik pomiarowych – zwykle chodzi o wykonanie skanu 3D. Skanowaniem obiektów, a następnie tworzeniem parametrycznego modelu CAD i dokumentacji technicznej skanowanego produktu zajmuje się eviXscan 3D, producent wysokiej jakości skanerów 3D.

Inżynieria wsteczna a pozyskiwanie modeli 3D

Dzięki profesjonalnym skanerom 3D, które zapewniają niezwykłą dokładność pomiarów, możliwe jest stworzenie modelu CAD dla gotowego produktu – modelu w pełni edytowalnego i kompatybilnego z każdym programem CAD. Model (parametryczny, bryłowy albo powierzchniowy) opracowywany jest na podstawie edycji danych pochodzących właśnie za skanowania 3D.

Do czego wykorzystuje się tak powstałe modele? Przede wszystkim do produkcji zamienników i części zapasowych. Niekiedy kopia oryginalnego produktu (np. rzeźby) wykorzystywana jest podczas rozmaitych wystaw i prezentacji. Modele przydadzą się również wtedy, gdy zależy nam na poprawnym dopasowaniu części. Ponadto mogą być punktem wyjścia do projektowania i wytwarzania nowych elementów – wytwarzania bezpiecznego i tańszego, ze zmniejszonym ryzykiem wyprodukowania elementu wadliwego.

Jakie są zalety inżynierii wstecznej?

Spróbujmy krótko podsumować najważniejsze zalety inżynierii odwrotnej. O większości wspominaliśmy już wyżej. Zatem inżynieria wsteczna pozwala na uzyskanie wysokiej jakości modelu, odzwierciedlającego element istniejący fizycznie. Umożliwia szybkie aktualizowanie istniejącego modelu 3D. Model ten jest w pełni zoptymalizowany, dzięki czemu skraca się czas wprowadzenia detalu do produkcji. Co ciekawe, możliwe jest także stworzenie uzupełnionego modelu na podstawie zniszczonego elementu fizycznego, a ponadto projektowanie dopasowanych elementów do już istniejących mechanizmów (w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, energetyce i wielu innych).

Polecane książki

Elektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktyków

portal automatyki

Witold Jaszczuk Książka jest bardzo przystępnie napisanym podręcznikiem-poradnikiem dla wszystkich, którzy i...

Automatyka Technika Regulacji

portal automatyki

Andrzej Dębowski Niniejsza książka jest poświęcona praktycznym zagadnieniom projektowania jednoobwodowych układów a...

Programowalne moduły Ethernetowe w przykładach

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest kompendium poświęconym nowoczesnym, programowalnym i konfigurowalnym interfejsom s...

Programowanie sterowników PLC w języku drabinkowym

portal automatyki

Stanisław Flaga Współczesne sterowniki stosowane w systemach automatyki są urządzeniami niezwykle e...

Inteligentny dom i inne systemy sterowania w 100 przykładach

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Książka w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika L...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 31 Gru 2017 - 00:00

Targi:

Reklama
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.