Dodane Produkty:

- AP AUTOMATYKA - Przetwornik z Modbus TCP Li-H00C...
Ethernetowy przetwornik Li-H00C0E0 w połączeniu z zewnętr...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
Stabilis MES
Stabilis pozwala na poprawę efektywności i wyniku finanso...
- AP Automatyka - Przetwornik stężenia dwutlenku w...
 Programowalny przetwornik Si-CA0R0E0 ze zintegrowanym sen...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
- AP AUTOMATYKA - Barometr z Ethernet (Modbus TCP)...
 Programowalny przetwornik Si-B00R0E0 wraz ze zintegrowany...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
- AP AUTOMATYKA - Przetwornik wilgotności i temper...
 Kompaktowy przetwornik w wersji naściennej Si-S00R1E0 ze ...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA

Ma ogromną powierzchnię wchłaniania wody, jest bezpieczny w prawie każdym sensie tego słowa, ma pochodzenie naturalne, a poza tym wiele osób spotyka się z nim codziennie, nawet o tym nie wiedząc. Żel krzemionkowy, czyli silikażel – wynalazek z grupy genialnie prostych. Tych rzeczy z pewnością o nim nie wiedziałeś.

Ma ogromną powierzchnię wchłaniania wody, jest bezpieczny w prawie każdym sensie tego słowa, ma pochodzenie naturalne, a poza tym wiele osób spotyka się z nim codziennie, nawet o tym nie wiedząc. Żel krzemionkowy, czyli silikażel – wynalazek z grupy genialnie prostych. Tych rzeczy z pewnością o nim nie wiedziałeś.

Numer 1 w profilaktyce sieci energetycznych

Transformatory to jedne z tych urządzeń, które gwarantują nieprzerwaną pracę sieci energetycznych. Jeżeli zostanie uszkodzony, to nie może być mowy o bezpiecznym rozdzielaniu prądu elektrycznego przez stacje transformatorowe. Jednym z największych zagrożeń jest wilgoć.

Żel krzemionkowy, którego inna nazwa to silikażel, to substancja pochodzenia naturalnego, która nie ma sobie równych w walce o ochronę urządzeń i elementów elektrycznych przed działaniem wilgoci. Zastosowanie tego składnika w prostym urządzeniu, tak zwanym odwilżaczu bezobsługowym, pozwala na bezproblemowe działanie transformatora przez długi czas.

Ale czy wiedziałeś, że żel ten jest substancją w 100 procentach naturalną? Chemicznie jest on ditlenkiem krzemu, czyli SiO2. Jego zwyczajowa nazwa to kwarc, a ten na pewno kojarzysz z bardzo dokładnych zegarków (jeszcze sprzed epoki smartfonów, smartwatchy i urządzeń synchronizowanych radiowo). Wraz z innymi minerałami tworzy różne kamienie półszlachetne.

Silikażel świetnie chroni transformatory i wszystkie inne elementy, którym wilgoć zawieszona w powietrzu może szkodzić (wilgoć uszkadza elektronikę, a także sprzyja pojawianiu się rdzy, choć za nią odpowiedzialny jest głównie tlen łączący się z żelazem).

Ale czy spodziewałeś się, że opatentowano ów żel do celów przemysłowych równo 100 lat temu, czyli w roku 1919? Choć stworzono go naprawdę dawno temu, bo około 1640 roku, to dopiero wiek temu doceniono jego właściwości adsorpcyjne względem wody (i nie tylko).

Kryształy żelu krzemionkowego mają bardzo porowatą strukturę. To, jak i powinowactwo żelu do wody, sprawiają, że jest on w stanie wchłonąć bardzo duże ilości wilgoci. Większe niż cokolwiek innego, dlatego jest on podstawowym składnikiem wszystkich pochłaniaczy wilgoci, tak do użytku przemysłowego, jak i domowego.

Ale czy wiedziałeś, jak ważną rolę odegrał podczas II wojny światowej? Wykorzystywano go zarówno w zbrodniczych zamiarach, a dokładniej do pochłaniania resztek gazów w komorach śmierci, ale odegrał również swoją bohaterską rolę polegającą na tym, że chronił zapasy penicyliny – pierwszego antybiotyku – przed niechybnym zniszczeniem jej przez wilgoć i pleśń.

Żel w zbrylonej formie zbudowany jest z małych cząstek i dlatego istnieje ryzyko połknięcia kryształka lub dwóch. Nie zalecamy tego robić, ale warto wiedzieć, że substancja ta nie jest szkodliwa. Za to może znieść naprawdę wiele: oprócz wchłonięcia potężnej porcji płynów jest w stanie wytrzymać nawet 900 stopni Celsjusza.

Sądzisz, że to bardzo wyjątkowy, drogi i niespotykany produkt? Na pewno jest wyjątkowy, ale reszta się nie zgadza. Bowiem żwirek silikonowy do kociej kuwety to również silikażel, choć w nieco brudnej, zapylonej postaci. Koty i ich właściciele są wdzięczni za ten wynalazek.

Polecane książki

Elementy, urządzenia i układy automatyki

portal automatyki

Jerzy Kostro Publikacja jest przeznaczona dla uczniów technikum elektronicznego, sp...

LabVIEW w praktyce

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest poradnikiem przygotowanym z myślą o elektronikach i a...

Silniki elektryczne w praktyce elektronika

portal automatyki

Autor: Przepiórkowski Jacek Książka jest poradnikiem-przewodnikiem po nowoczesnych silnikach elektrycznych małej m...

Współczesny oscyloskop. Budowa i pomiary

portal automatyki

Andrzej Kamieniecki Książka jest przewodnikiem po nowoczesnych oscyloskopach cyfrowych, ich budowie, p...

Programowalne moduły Ethernetowe w przykładach

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest kompendium poświęconym nowoczesnym, programowalnym i konfigurowalnym interfejsom s...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 31 Gru 2017 - 00:00

Targi:

Reklama
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.