Reklama

Dodane Produkty:

Tester igłowy
- Automatyzacja procesów produkcyjnych
- Testery i...
Producent: DARNOK
Dystrybutor: DARNOK
Tester igłowy
- Automatyzacja procesów produkcyjnych
- Testery i...
Producent: DARNOK
Dystrybutor: DARNOK
Bezprzewodowy rejestrator jakości powietrza (VOC),...
 Bezprzewodowy rejestrator temperatury, wilgotności i jako...
Producent: Efento
Dystrybutor: Efento
- APONE - Kanałowy przetwornik wilgotności względn...
 Przetwornik Pi-S000SA0 w wersji kanałowej dedykowany jest...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
- POSITAL - Inklinometr z Modbus RTU - ACS-080-2-M...
 Dwuosiowy inklinometr ACS-080-2-M100-HE2-PM, oparty o tec...
Producent: POSITAL
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA

Sprężone powietrze znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach nowoczesnego przemysłu. Urządzeniem sprężającym powietrze jest kompresor, mający możliwość nieprzerwanej pracy przez wiele lat. Jego awaria może doprowadzić do dużych przestojów w przedsiębiorstwie. Dlaczego warto serwisować kompresory i jak często zlecać serwis?

Czym jest kompresor?

Kompresor jest urządzeniem powszechnie stosowanym w wielu sektorach przemysłu i usług. Urządzenie to pozwala wytwarzać powietrze o wysokim ciśnieniu. Wartość ciśnienia jest ściśle związana z rodzajem kompresora, zatem przed jego zakupem warto zastanowić się do jakich celów będzie wykorzystywany. Standardowy jego zakres to od 6 do 10 barów.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kompresorów, a ich wybór uzależniony jest od potrzeb inwestora. Najstarszym rodzajem kompresora jest sprężarka tłokowa, której najważniejszy element stanowi cylinder. Powietrze jest zasysane do urządzenia, a następnie za pomocą tłoka umieszczonego wewnątrz cylindra, wypierane pod wysokim ciśnieniem. Kompresory dzielimy ze względu na budowę na:

 • wyporowe (sprężają powietrze w procesie zasysania powietrza, a następnie jego tłoczenia),
 • przepływowe (sprężają powietrze poprzez przepływ powietrza przez wirnik).

Co więcej, na rynku dostępne są również kompresory, które dzielimy pod względem wykorzystania przez nie do pracy oleju. Są to zatem sprężarki olejowe i bezolejowe.

Do czego służy sprężone powietrze?

Zaraz po elektryczności, wodzie i gazie, sprężone powietrze jest czwartym medium, najczęściej wykorzystywanym w przemyśle i codziennym życiu.

Sektory, które najczęściej korzystają z powietrza pod wysokim ciśnieniem to:

 • pneumatyka,
 • systemy hamulcowe,
 • systemy rozruchowe,
 • układy zasilania samochodowego,
 • układy magazynujące energię.

Uzyskanie sprężonego powietrza jest bardzo drogie, co nie wyklucza jego powszechnego stosowania. Wykorzystuje się je także w medycynie oraz farmaceutyce do produkcji lekarstw.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprężarki?

Jakość sprężarki ma niebagatelny wpływ na jej późniejszą eksploatację. Wybór kompresora powietrza do własnego przedsiębiorstwa powinien być zatem podyktowany jej możliwościami technicznymi takim jak:

 • pojemność,
 • wydajność,
 • poziom hałasu,
 • sposób zasilania.

Sprężarka niskiej jakości może ulegać częstszym awariom, co bezpośrednio przekłada się na postoje w pracy przedsiębiorstwa oraz opóźnienia w pracy. Podczas wyboru sprężarki należy zwrócić szczególną uwagę na oferowany serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Zapewnienie przez producenta fachowej pomocy przy serwisie urządzenia oraz przy naprawie ewentualnych awarii pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów związanych z koniecznością wypożyczenia sprzętu zastępczego czy pokrycia dodatkowych kosztów pracy.

Elementy kompresora

Częstotliwość serwisowania kompresora zależy w głównej mierze od jakości zastosowanych do jego produkcji części. Elementy wysokiej klasy rzadziej się psują. Można śmiało stwierdzić, że większa inwestycja w sprężarkę na etapie jej zakupu jest opłacalna pod względem finansowym w późniejszym czasie. Należy bowiem pamiętać, że kompresor jest urządzeniem pracującym bardzo intensywnie, a każdorazowa konieczność jego serwisowania powoduje nieprzewidziane postoje w pracy, co znacząco wpływa na straty finansowe. Początkowa inwestycja w wysokiej klasy sprzęt pozwoli generować oszczędności w przyszłości.

Regularny serwis kompresorów

Cykliczne serwisowanie urządzeń sprężających powietrze pozwala na długotrwałe zachowanie optymalnych parametrów pracy kompresora. Regularnie wykonywane przeglądy oraz czynności usprawniające pracę kompresorów, wykonywane przy pomocy najnowszych technologii, stanowią gwarancję ich niezawodności.

Rozwój technologii sprawił, że praca sprężarki powietrza jest niezbędna do utrzymania wielu procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwach. Utrzymanie wysokiej sprawności kompresorów jest zatem zadaniem priorytetowym dla wszystkich przedsiębiorstw, korzystających ze sprężonego powietrza. Jest to możliwe dzięki przeprowadzaniu regularnych przeglądów, polegających na monitorowaniu pracy kompresorów. W tym celu, kompresory wyposażane są w specjalne komputery sterujące, które z wyprzedzeniem informują o możliwym pojawieniu się usterek oraz przypominają o wykonaniu niezbędnego serwisu. Jakie dane rejestrowane są przez komputer? Oprogramowanie odczytuje szczegółowe informacje o parametrach urządzenia, wewnętrznym ciśnieniu oraz temperaturze. Zarejestrowane dane są pomocne w zlokalizowaniu ewentualnej usterki i dają szansę na skuteczny serwis kompresorów.

Cechy dobrego serwisu

Decydując się na serwis kompresorów oferowany przez zewnętrzną firmę warto zwrócić szczególną uwagę na zakres gwarantowanych przez nią usług. Rzetelna firma serwisowa powinna oferować regularne przeglądy sprężarek, które wyeliminują problemy na początkowym ich etapie. Cykliczne przeglądy okresowe pozwalają niemal w stu procentach pozbyć się problemu nagłych i nieprzewidzianych awarii. Firma serwisująca powinna również operować bogatą wiedzą techniczną na temat budowy oraz sposobu działania sprężarki, którą serwisuje. Biegłe posługiwanie się planami konstrukcyjnymi urządzenia pozwoli szybko i skutecznie wyeliminować ewentualne problemy z podstawowymi elementami sprężarki czy z silnikiem. Pomoc merytoryczna, dotycząca problemów z kompresorem, powinna również wchodzić w skład oferowanych usług.

Jak często zlecać serwis kompresorów?

Serwisowanie kompresora powinno odbywać się regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta, jednak nie rzadziej niż raz na pół roku. W skład prac serwisowych wchodzi:

 • usunięcie zanieczyszczeń z kompresora,
 • smarowanie łożysk silnika,
 • kontrola mocowania przewodów elektrycznych,
 • w przypadku kompresorów olejowych, wymiana oleju oraz separatora oleju,
 • sprawdzenie prawidłowości działania spustów kondensatu.

Regularna konserwacja urządzenia oraz dbałość o jej prawidłowe działanie nie tylko przedłuża żywotność kompresora, ale i pozwala zredukować koszty eksploatacyjne.

Polecane książki

Programowalny sterownik SIMATIC S7-300 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Sterowniki S7-300 z firmy SIEMENS oraz oprogramowanie do niego S...

Sieć Profibus DP w praktyce przemysłowej. Przykłady zastosowań

portal automatyki

Włodzimierz Solnik, Zbigniew Zajda Książka jest praktycznym przewodnikiem po aplikacjach interfejsu s...

Programowalne moduły Ethernetowe w przykładach

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest kompendium poświęconym nowoczesnym, programowalnym i konfigurowalnym interfejsom s...

Automatyka Technika Regulacji

portal automatyki

Andrzej Dębowski Niniejsza książka jest poświęcona praktycznym zagadnieniom projektowania jednoobwodowych układów a...

Miernictwo elektryczne i elektroniczne

portal automatyki

Parchański Józef Podręcznik zawiera materiał nauczania przedmiotu - miernictwo elektryczne i elektroniczne, n...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.