Reklama

Dodane Produkty:

Tester igłowy
- Automatyzacja procesów produkcyjnych
- Testery i...
Producent: DARNOK
Dystrybutor: DARNOK
Tester igłowy
- Automatyzacja procesów produkcyjnych
- Testery i...
Producent: DARNOK
Dystrybutor: DARNOK
Bezprzewodowy rejestrator jakości powietrza (VOC),...
 Bezprzewodowy rejestrator temperatury, wilgotności i jako...
Producent: Efento
Dystrybutor: Efento
- APONE - Kanałowy przetwornik wilgotności względn...
 Przetwornik Pi-S000SA0 w wersji kanałowej dedykowany jest...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
- POSITAL - Inklinometr z Modbus RTU - ACS-080-2-M...
 Dwuosiowy inklinometr ACS-080-2-M100-HE2-PM, oparty o tec...
Producent: POSITAL
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA

Panele fotowoltaiczne są coraz popularniejszym rozwiązaniem w na dachach domów w Polsce. Coraz większe dotacje ze strony rządu i lokalnych samorządów sprawiają, że wkład własny do takiej inwestycji może zwrócić się już po 6-7 latach, co przy gwarancjach na panele na okres ok. 10 lat (w zależności od producenta) i przewidywanej żywotności na 25 lat, sprawia, że inwestycja ta należy do jednej z bezpieczniejszych i bardziej opłacalnych.

W jaki sposób jednak dokładnie przebiega proces instalacji paneli fotowoltaicznych i ile czasu mija od zainwestowania w fotowoltaikę do momentu, w którym zaczniemy faktycznie oszczędzać na instalacji?

Audyt fotowoltaiczny

Chociaż nie jest to część polegająca bezpośrednio na montażu paneli, inwestycja w fotowoltaikę się bez niej nie obejdzie. Proces ten polega na konsultacji wszystkich czynników, które mają wpływ na parametry naszej potencjalnej instalacji ze specjalistą, który po konsultacji da nam parę opłacalnych propozycji systemów fotowoltaicznych przystosowanych do naszych okoliczności, budżetu i oczekiwań. Kompleksowy audyt fotowoltaiczny wymaga ekspertyzy w szerokim zakresie dziedzin — należy zwrócić uwagę na, klimat, nasłonecznienie, kąt nachylenia dachu w stosunku do horyzontu oraz na ekonomiczne aspekty inwestycji — zapotrzebowanie na energię w gospodarstwie domowym czy na możliwe do uzyskania dotacje. Pamiętajmy, że decyzje podjęte na tym etapie — moc, powierzchnia, typ i lokalizacja instalacji to decyzje do podjęcia na następne 25 lat żywotności instalacji. Można więc wywnioskować, że to właśnie audyt jest najważniejszym etapem w montażu instalacji fotowoltaicznej.

Optymalny montaż instalacji

Najbardziej popularnym miejscem na montaż paneli fotowoltaicznych są pochyłe dachy domów. Dzieje się tak, ponieważ zapewniają one w większości przypadków optymalne nachylenie (35-45) stopni, jednocześnie nie zabierając cennej przestrzeni w ogrodzie czy na działce. Ten sposób montażu jest również zupełnie bezpieczny dla domu, dachu i jego konstrukcji. Można również zdecydować się na instalację fotowoltaiczną na płaskim dachu lub innej płaskiej powierzchni. W tym wypadku odpowiednie nachylenie paneli zapewnią tak zwane ekierki. Oczywiście, instalacja nie może być budowana w częściowo zacienionych miejscach, jednak tylko przez zmniejszenie wydajności, ale i częste spięcia i awarie z takimi instalacjami. Instalację trzeba więc bezwzględnie zamontować w równomiernie nasłonecznionym miejscu najlepiej ze zwrotem na południe, jednak instalacja zwrócona na wschód lub zachód również jest w miarę wydajna.


Sam proces instalacji, na dachu czy na powierzchni płaskiej, powinien trwać 1-2 dni. Ostatnim krokiem jest podłączenie tej instalacji do sieci, dzięki czemu będziemy mogli magazynować tam energię wyprodukowaną przez panele i potem liczyć na niej zwrot. Aby zacząć korzystać z instalacji, Zakład Energetyczny w ciągu 30 dni powinien zatwierdzić instalacje i wymienić licznik prądu na dwukierunkowy. Od tego momentu fotowoltaika powinna być gotowa do działania.

Podsumowanie

Podsumowując, biorąc pod uwagę sam proces montażu paneli fotowoltaicznych i innych części instalacji, nie jest to bardzo skomplikowany i czasochłonny proces. Sam montaż trwa w końcu jedynie dzień lub dwa. Proces akceptacji przez Zakład Energetyczny również nie wymaga od nas większego wkładu pracy. Najbardziej pracochłonną częścią montażu jest więc samo zaplanowanie parametrów naszej inwestycji. Warto więc być pewnym swojej decyzji w tym aspekcie i skorzystać z pomocy specjalistów.

Polecane książki

Sterowniki SIMATIC S7-1200 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Monografia w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika S...

Sieć Profibus DP w praktyce przemysłowej. Przykłady zastosowań

portal automatyki

Włodzimierz Solnik, Zbigniew Zajda Książka jest praktycznym przewodnikiem po aplikacjach interfejsu s...

Silniki elektryczne w praktyce elektronika

portal automatyki

Autor: Przepiórkowski Jacek Książka jest poradnikiem-przewodnikiem po nowoczesnych silnikach elektrycznych małej m...

Programowanie sterowników PLC w języku drabinkowym

portal automatyki

Stanisław Flaga Współczesne sterowniki stosowane w systemach automatyki są urządzeniami niezwykle e...

Inteligentny dom i inne systemy sterowania w 100 przykładach

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Książka w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika L...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.