Reklama

Dodane Produkty:

Si-QSLR1E0 - Czujniki i przetworniki LZO
 Przetworniki dedykowane do kontroli szkodliwych związków ...
Producent: APONE
Dystrybutor: APAUTOMATYKA
Rejestrator temperatury LTE-M i NB-IoT
 Rejestratory temperatury Efento przesyłają dane bezprzewo...
Producent: Efento
Dystrybutor: Efento
Licznik impulsów energia elektryczna
 Rejestrator został opracowany do monitorowania zużycia en...
Producent: Efento
Dystrybutor: Efento
- APONE - Przetwornik temperatury, wilgotności wzg...
 Przetwornik stężenia pyłów zawieszonych (PM1, PM2.5, PM4,...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
- APONE - Przetwornik stężenia CO2 oraz temperatur...
 Programowalny przetwornik Si-QCAR0.. to rozwiązanie dedyk...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA

Proces obróbki plastycznej metali zapewnia powstanie nowych, trwałych kształtów walcowania metali według podanych wytycznych. Istnieje kilka znanych i sprawdzonych sposobów kształtowania metali, wśród których na uwagę zasługuje precyzyjny proces walcowania blach metodą obróbki termicznej. Walcowanie odbywa się za pomocą specjalnych urządzeń i może być wykonywane na zimno lub na gorąco.

Jak przebiega proces obróbki metali?

W wyniku procesu obróbki metal ulega modyfikacji, czyli trwałemu odkształceniu i zostaje dostosowany do właściwego kształtu. W procesie walcowania wykorzystywane są specjalne walce, które podczas obracania wpływają bezpośrednio na kształt blachy. W efekcie nacisku na dany materiał możemy uzyskać elementy metalowe o rozmaitych kształtach oraz właściwościach. Każdy metal lub stop metalu ma swoją granicę plastyczności, co w praktyce przekłada się na zdolność do zmiany wymiarów oraz modyfikacji kształtu pod wpływem siły walców, która prowadzi do trwałego odkształcenia. Walcowanie powinno odbywać się pod okiem doświadczonych fachowców, którzy nie uszkodzą surowca podczas wytwarzania zleconych wcześniej elementów, typu stożki, rury, elementy maszyn. Profesjonalne usługi walcowania dzięki dobrze wyposażonemu parkowi maszynowemu oraz wiedzy i umiejętnościom specjalistów w zakresie walcowania oferuje firma https://gieciewalcowanie.pl/obrobka-plastyczna-metali/.

Walcowanie na zimno – obróbka o wysokim stopniu precyzji

Walcowanie na zimno jest jednym z podstawowych procesów obróbki metali. Jest to proces zbliżony do walcowania arkuszy blach na gorąco z dodatkową obróbką termiczną. Początkowe fazy procesu są takie jak przy walcowaniu na gorąco, jednak później  blacha zostaje dodatkowo zwijana w taki sposób, aby można uzyskać powierzchnię o lepszej jakości i dokładniejsze wymiary blachy. W trakcie tego procesu zmienia się ich kształt oraz właściwości pod wpływem działania walców, jednak bez uprzedniego podgrzania wsadu.

Etapy walcowania na zimno

Proces walcowania na zimno obejmuje kilka etapów technologicznych. Możemy w nich wyróżnić następujące fazy: trawienie, walcowanie, wyżarzanie, a następnie etap końcowy – walcowanie wygładzające i wykańczanie. W dużej mierze każda faza jest zależna od gatunku stali czy innego materiału, który poddajemy obróbce. Należy zauważyć, że uzyskane elementy charakteryzują się wysoką precyzją oraz jakością wykończenia, które osiągamy dzięki właściwie dobranym procesom metalurgicznym. Obróbka blach na zimno pozwala na uzyskanie taśm oraz cienkich blach o standardowej grubości od 0,16 do 3 mm.

Najistotniejsze aspekty obróbki arkuszy blach na zimno

Uwzględniając wszelkie kwestie techniczne, proces walcowania na zimno dotyczy tylko metalu, który ulega kompresji między rolkami. Z kolei pozostałe formy, takie jak rury czy pręty są walcowane po schłodzeniu i przetwarzane na zimno. Uzyskane formy cechuje większa precyzja wykonania, a także  gładsze, doskonale wykończone powierzchnie oraz lepiej obrobione krawędzie. Dodatkową zaletą jest znacznie większa jednolitość i staranność wykończenia obrabianych form.

Polecane książki

LabVIEW w praktyce

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest poradnikiem przygotowanym z myślą o elektronikach i a...

Sterowniki SIMATIC S7-1200 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Monografia w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika S...

Inteligentny dom i inne systemy sterowania w 100 przykładach

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Książka w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika L...

Programowanie sterowników PLC w języku drabinkowym

portal automatyki

Stanisław Flaga Współczesne sterowniki stosowane w systemach automatyki są urządzeniami niezwykle e...

Elektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktyków

portal automatyki

Witold Jaszczuk Książka jest bardzo przystępnie napisanym podręcznikiem-poradnikiem dla wszystkich, którzy i...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 31 Gru 2017 - 00:00

Targi:

Reklama
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.