Reklama

Słownik automatyka

Dodane Produkty:

Tester igłowy
- Automatyzacja procesów produkcyjnych
- Testery i...
Producent: DARNOK
Dystrybutor: DARNOK
Tester igłowy
- Automatyzacja procesów produkcyjnych
- Testery i...
Producent: DARNOK
Dystrybutor: DARNOK
Bezprzewodowy rejestrator jakości powietrza (VOC),...
 Bezprzewodowy rejestrator temperatury, wilgotności i jako...
Producent: Efento
Dystrybutor: Efento
- APONE - Kanałowy przetwornik wilgotności względn...
 Przetwornik Pi-S000SA0 w wersji kanałowej dedykowany jest...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
- POSITAL - Inklinometr z Modbus RTU - ACS-080-2-M...
 Dwuosiowy inklinometr ACS-080-2-M100-HE2-PM, oparty o tec...
Producent: POSITAL
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA

Kompresor to urządzenie, za pomocą którego możemy uzyskać gaz pod dużym ciśnieniem. Przeważnie w procesie sprężania wykorzystuje się najpowszechniej i najłatwiej występująca mieszaninę gazów – powietrze. W celu dokonania procesu sprężenia powietrza, musi ono zostać zassane przez kompresor, a następnie jego ciśnienie zostaje podwyższone do odpowiednich parametrów. Według najczęstszej opinii, urządzenia tego typu występują jedynie w przemyśle. Prawda jest jednak inna. Kompresory występują również w małych warsztatach, szpitalach, gabinetach stomatologicznych, samochodach, a nawet w gospodarstwach domowych. Tak szerokie zastosowanie w wielu bardzo rożnych sytuacjach kompresory zawdzięczają swojej budowie – kompresory dostępne są w wielu wariantach.

Zanim podejmie się decyzję o zakupie konkretnego modelu kompresora, należy odpowiedzieć sobie na pytanie do czego będzie on wykorzystywany. Ze względu na to, że występuje wiele rodzajów kompresorów i charakteryzują się one różnym zastosowaniem, odpowiedź na to pytanie będzie kluczem do dokonania odpowiedniego wyboru. Jednym z podziałów kompresorów jest rozróżnienie na kompresory tłokowe i śrubowe.

Różnorodność zastosowań sprężarek ze względu na ich rodzaje

Najpopularniejszym typem sprężarki jest kompresor tłokowy, który jest nazywany również wyporowym. Jego działanie opiera się na nieskomplikowanej zasadzie działania. W procesie sprężania kluczową rolę odgrywa tłok umieszczony w cylindrze, który po w wprawieniu w ruch zmniejsza pojemność zassanego powietrza, zwiększając tym samym jego ciśnienie. Istotnym elementem kompresora jest zbiornik, w którym sprężone powietrze może być magazynowane, a następnie wykorzystane w zależności od potrzeb. W ofercie sklepów dostępnych jest wiele typów kompresorów tłokowych. Do wybory mamy takie rodzaje jak olejowe, bezolejowe oraz kompresory mobilne. Najważniejszymi cechami opisanych kompresorów są prostota, wydajność i łatwość montażu oraz obsługi. Z powodzeniem możemy je stosować, gdy potrzebujemy średniego lub wysokiego ciśnienia. To co należy mieć jednak na uwadze, gdy decydujemy się na kompresor tłokowy to to, że nie są one stworzone do pracy ciągłej, a rekomendowany stosunek czasu pracy do czasu „odpoczynku” wynosi od 50/50 do 70/30. W przypadku, kiedy zależy nam na zmaksymalizowaniu czasu pracy urządzenia oraz skróceniu przerw, lepszym wyborem będzie kompresor śrubowy. Sercem sprężarek tego rodzaju jest blok śrubowy, wewnątrz którego obracają się dwie śruby. Powietrze po zassaniu z zewnątrz musi zostać między nie wtłoczone i w ten sposób dochodzi do jego sprężenia. Kompresory śrubowe możemy spotkać najczęściej w zakładach produkcyjnych, gdzie pracują jako stacje sprężonego powietrza lub pojedyncze sprężarki; są wykorzystywane do profesjonalnego zastosowania. Jednym z rodzajów sprężarek śrubowych są sprężarki chłodzone olejem. Takie kompresory wykorzystywane są głównie w zakładach przemysłu drzewnego, samochodowego lub tekstylnego. Wersje bezolejowe znajdziemy natomiast tam, gdzie potrzebne jest wytworzenie sprężonego powietrza, które nie będzie zanieczyszczone, czyli na przykład w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym lub w szpitalach. Najlepsze dostępne na rynku sprężarki cechuje wytrzymałość, niezawodność i energooszczędność. Warto mieć na uwadze stale rosnące koszty energii i zainteresować się tematem odzysku ciepła powstającego w procesie sprężania. Niemal cała energia, która zasila kompresor jest przetwarzana na energię cieplną. Można odzyskać aż do 96% tej energii i wykorzystać ją do ogrzania wody na potrzeby sanitarne, bądź całej hali produkcyjnej.

Kompresor w warunkach domowych. Małe wielkie urządzenie

Oprócz kompresorów przeznaczonych do użytku w przemyśle, dostępne są również kompresory, które znajdą zastosowanie w naszym domu, garażu oraz ogrodzie. W tym przypadku mamy najczęściej do czynienia z kompresorami tłokowymi, o których więcej piszemy na https://pl.kaeser.com/produkty/ – niewielkimi, w pełni mobilnymi urządzeniami, które możemy dowolnie przenosić i wykorzystać wszędzie tam, gdzie w danej chwili potrzebujemy dostępu do sprężonego powietrza. Kompresory spotykane w gospodarstwach domowych mogą wspomóc nas w takich czynnościach jak pompowanie kół rowerowych, samochodowych, piłek, czy materacy. Łatwo możemy sobie uświadomić jak istotnym urządzeniem jest kompresor, gdy będziemy musieli ręcznie napompować pokaźnych rozmiarów basen ogrodowy. Dodatkowo kompresory możemy wykorzystać do zasilania narzędzi pneumatycznych, gwoździarek lub pistoletów do malowania ciśnieniowego. Doskonale sprawdzą się również do czyszczenia innych urządzeń.

Kompresory w małych przedsiębiorstwach. Do czego można je wykorzystać

Kolejnym segmentem rynku, gdzie możemy spotkać się z powszechnym wykorzystaniem kompresorów są małe przedsiębiorstwa i warsztaty. W tego typu zakładach spotkamy sprężarki śrubowe oraz tłokowe. Najważniejszym kryterium, którym powinniśmy się kierować podczas wyboru urządzenia jest profil działalności, którą prowadzimy. Istotnymi kwestiami, które musimy ustalić przed zakupem są jakość jaką ma się charakteryzować pozyskane sprężone powietrze oraz liczba i lokalizacja miejsc jego odbioru. W mniejszych zakładach produkcyjnych z niewielką liczbą zasilanych przez nie urządzeń, znakomicie sprawdzą się stacjonarne kompresory śrubowe, zapewniające ciągłą pracę linii produkcyjnej. W serwisach ogumienia oraz warsztatach samochodowych najlepszym wyborem będzie natomiast kompresor tłokowy. Jednym z powodów jest to, że dobrze dobrany kompresor tłokowy cechuje się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Dodatkowo są one wytrzymałe, nie wymagają częstych serwisów oraz można je stosować w kilku punktach odbioru sprężonego powietrza. W celu zapewnienie większej mobilności, niektóre modele wyposażone są w koła. Kompresory tłokowe znajdują również szerokie zastosowanie w lakierniach, a także wszędzie tam, gdzie profesjonalnie wykorzystuje się narzędzia pneumatyczne- wkrętarki udarowe, pistolety do przedmuchiwania, czy przecinaki. W branży budowlanej wykorzystuje się głównie przewoźne kompresory śrubowe. Ze względu na to, że urządzenia te wyposażone są w koła, można je w łatwy sposób transportować i tym samym dostarczyć sprężone powietrze w trudno dostępne miejsca. Łatwo rozpoznać takie urządzenia na ulicy, ponieważ wyglądem przypominają przyczepę. Taki rodzaj kompresorów najczęściej jest wykorzystywany do zasilania urządzeń pneumatycznych takich jak wiertarki udarowe lub młoty. Używane są również do oczyszczania strumieniowego oraz wdmuchiwania kabli. Wielozadaniowość tych kompresorów sprawia, że spotkać można je niemalże wszędzie – od miejsc gdzie budowane są drogi, po kopalnie i kamieniołomy.

 

Treść: Artykuł zewnętrzny

Polecane książki

Elementy, urządzenia i układy automatyki

portal automatyki

Jerzy Kostro Publikacja jest przeznaczona dla uczniów technikum elektronicznego, sp...

Automatyka Technika Regulacji

portal automatyki

Andrzej Dębowski Niniejsza książka jest poświęcona praktycznym zagadnieniom projektowania jednoobwodowych układów a...

Programowanie sterowników PLC zgodnie z normą IEC61131-3 w praktyce

portal automatyki

Kacprzak Sławomir Założeniem twórców normy IEC 61131-3 było ujednolicenie i normalizacja s...

Programowalne moduły Ethernetowe w przykładach

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest kompendium poświęconym nowoczesnym, programowalnym i konfigurowalnym interfejsom s...

Sterowniki SIMATIC S7-1200 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Monografia w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika S...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.