Reklama

Dodane Produkty:

APONE - Bezprzewodowy rejestrator wilgotności i te...
 Wi-S00R1EB to bezprzewodowy, zasilany bateryjnie rejestra...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
Nowy miernik aktywności wody HygroLab Rotronic
 Miernik nowej generacji, HybroLab firmy Rotronic to urząd...
Producent: Rotronic
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
Ekonomiczne, falowodowe przetworniki poziomu SIL 2...
 Eclipse 700 to najnowsze radarowe przetworniki poziomu fi...
Producent: Magnetrol
Dystrybutor: MERCON
Tester igłowy
- Automatyzacja procesów produkcyjnych
- Testery i...
Producent: DARNOK
Dystrybutor: DARNOK
Tester igłowy
- Automatyzacja procesów produkcyjnych
- Testery i...
Producent: DARNOK
Dystrybutor: DARNOK

Nie ma co się oszukiwać, ceny prądu z roku na rok stają się większe. Co więcej, jego produkcja, w szczególności w Polsce nie jest zbytnio ekologiczny. Aby z tym walczyć, warto pozyskiwać prąd z wszelkiego rodzaju odnawialnych źródeł. Jednym z nich jest energia słoneczna, które może napędzać naszą instalację fotowoltaiczną. Co warto wiedzieć na temat?

Czym jest fotowoltaika?

Mimo tego, że nazwa może nieco przerażać, to wbrew pozorom kryje się za nią naprawdę nieskomplikowany proces pozyskiwania energii elektrycznej poprzez wykorzystanie promieni słonecznych. Panele fotowoltaiczne, które możemy również nazwać słonecznymi to zwykłe krzemowe płyty, które znacznie częściej pojawiają się na domach w Polsce, jak i innych krajach. Co stoi za popularnością tej technologii?

Przede wszystkim niesamowite połączenie ekologii z ekonomią, czyli to, co aktualnie jest po prostu najważniejsze. Instalacja fotowoltaiczna to system, który pozwala nam na ogromne oszczędności z tytułu wytwarzania prądu, a przy tym wykorzystuje ona jedynie odnawialną energię słoneczną. W związku z tym rozwiązanie to jest w pełni zgodne z ekologicznymi założeniami wielu z nas. Mimo tego, że dla wielu osób może się to wydawać zbyt piękne, a nawet niemożliwe, to w dobie stale rosnących rachunków za nasz prąd, naprawdę warto poświęcić chwilę temu tematowi i dowiedzieć się czegoś więcej w tej kwestii.

Jak wyglądają koszty instalacji fotowoltaicznej?

Cena jest całkowicie zależna od tego, na jak dużą instalację się zdecydujemy. Mimo tego odpowiednia ilość paneli fotowoltaicznych jest w stanie zapewnić nam tak dużo energii elektrycznej, że całkowicie będziemy mogli zapomnieć o opłatach za prąd. Warto również wspomnieć, że instalacja paneli słonecznych może wiązać się z niemałymi dopłatami, które pozwolą na instalację tego systemu nawet mniej zamożnym osobom.

Sama instalacja generuje jedynie takie koszty, które ponosimy. Dlaczego? Dlatego, że panele słoneczne działają niezależnie i nie wymagają od nas żadnych wymian podzespołów czy napraw, oczywiście wyłączając skrajne wypadki. Jak długo działają panele fotowoltaiczne? Systemy, które oferowane są przez dobre firmy, są w stanie nieprzerwania pracować przez nawet 25 lat, a sama inwestycja w większości wypadków zwróci się już po około 7 latach. Po tym czasie jesteśmy w stanie cieszyć się albo bardzo tanią, a niekiedy nawet zupełnie darmową energią elektryczną.

Jak wygląda zasada działania instalacji fotowoltaicznej?

Panele fotowoltaiczne produkowane są z materiału, którego nazywamy krzemem. Jego zadaniem jest przechwytywanie tak zwanych fotonów, czyli jak wszyscy wiemy z lekcji fizyki, najmniejszych jednostek światła. Następnie w ruch wprowadzane są elektrony, co prowadzi do produkcji energii. To jednak nie wszystko. Dlaczego? Prąd, jaki produkowany jest przez taką instalację to prąd stały, a my na co dzień wykorzystujemy zmienny. Tutaj z pomocą przychodzi nam inwerter, którego jest zamiana prądu stałego na zmienny. Później prąd przepływa przez odpowiedni układ zabezpieczający, żeby w końcu wylądować w naszym gniazdku.

Jak montuje się panele fotowoltaiczne?

Panele słoneczne powinny prawie zawsze być montowane na południe. Takie działanie sprawia, że są one w stanie przechwytywać największe ilości światła. W większości wypadków są to dachy budynków, jednak kiedy takiej możliwości po prostu nie ma, możemy zamontować je na dachu garażu czy na gruncie. Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest fakt, iż nigdy nie powinny one być zainstalowane w miejscu zacienionym.

Wiele osób stwierdzi, że cała instalacja to świetny pomysł, jednak nie na polski klimat. Jak się okazuje, takie myślenie jest całkowicie błędne. W Polsce słońca naprawdę nie brakuje. Aby w to uwierzyć, wystarczy jedynie spojrzeć na naszych zachodnich sąsiadów. Położeni są naprawdę blisko nas, a to właśnie oni są jednym z liderów, jeśli chodzi o instalacje fotowoltaiczne. W związku z tym takie rozwiązanie jest jak najbardziej sensowne i może nam przynieść naprawdę wiele korzyści.

Polecane książki

Programowalny sterownik SIMATIC S7-300 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Sterowniki S7-300 z firmy SIEMENS oraz oprogramowanie do niego S...

Miernictwo elektryczne i elektroniczne

portal automatyki

Parchański Józef Podręcznik zawiera materiał nauczania przedmiotu - miernictwo elektryczne i elektroniczne, n...

Elektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktyków

portal automatyki

Witold Jaszczuk Książka jest bardzo przystępnie napisanym podręcznikiem-poradnikiem dla wszystkich, którzy i...

Automatyka Podstawy teorii

portal automatyki

Andrzej Dębowski Automatyka jest to dyscyplina naukowa dotycząca technicznych aspektów wykorzystania m...

Automatyka Technika Regulacji

portal automatyki

Andrzej Dębowski Niniejsza książka jest poświęcona praktycznym zagadnieniom projektowania jednoobwodowych układów a...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.