Reklama

Dodane Produkty:

Poziomowskaz magnetyczny
 Poziomowskazy magnetyczne szeroko stosowane w przemyśle j...
Producent: Kerto Automation
Dystrybutor: Kerto Automation
Proficy Plant Applications
 Proficy Plant Applications to system MES, umożliwiający m...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Proficy Historian
 Proficy Historian jest przemysłowym systemem archiwizacji...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Proficy Webspace
 Proficy Webspace jest prostym w użyciu, w pełni funkcjona...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Dream Report dla Proficy
 Profesjonalne i przyjazne dla użytkownika narzędzie do ra...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation

Wciągarki znajdą zastosowanie zarówno w przemyśle produkcyjnym, magazynach, jak również na placach budowy. Te urządzenia pozwalają na efektywny transport ładunków o wadze nawet do 20 ton, więc są niezwykle uniwersalne.

Wciągarki znajdą zastosowanie zarówno w przemyśle produkcyjnym, magazynach, jak również na placach budowy. Te urządzenia pozwalają na efektywny transport ładunków o wadze nawet do 20 ton, więc są niezwykle uniwersalne. Wybór odpowiedniej wciągarki rozbija się przede wszystkim o następujące parametry:

  • Typ
  • Udźwig
  • Rodzaj

Wciągarki linowe i łańcuchowe - którą wybrać?

Różnica pomiędzy obydwoma typami urządzeń polega przede wszystkim na rodzaju cięgna nośnego – liny lub łańcucha. Wyciągarki łańcuchowe są trwalsze, bardziej precyzyjnie pozycjonują ładunek, a ich budowa jest bardziej zwarta. Wyciągarki linowe posiadają bęben na który nawijana jest lina nośna. Lina jest mniej trwała od łańcucha, ale koszt jej wymiany na nową jest znacznie niższy od kosztu wymiany łańcucha we wciągarce łańcuchowej.

 

Zarówno wciągarki łańcuchowe jak i linowe możemy podzielić na dwie zasadnicze grupy: wciągarki ręczne (https://eurotech.me/kategoria/wciagarki/wciagniki-reczne/) oraz wciągarki elektryczne. Dalszy podział wynika z budowy przekładni napędowej. Wciągniki ręczne możemy podzielić na wciągniki napędzane dźwignią ręczną tzw. rukcug lub napędzane łańcuchem manewrowym. W pierwszym wypadku, użytkownik steruje urządzeniem przy użyciu dźwigni. Jej ruch powoduje obrót zębatki, co pozwala na przesuwanie łańcucha nośnego. W przypadku sterowania łańcuchowego, operator wyciągarki pociągając za łańcuch manewrowy powoduje obrót kół zębatych napędzających łańcuch nośny wciągarki, ustawiając go w wybranej pozycji. Z kolei wciągarki linowe ręczne możemy podzielić na wciągarki planetarne lub ślimakowe. Ich napęd odbywa się korbą ręczną, dlatego potocznie nazywamy je wciągarkami korbowymi.


Wciągniki elektryczne - kiedy wybrać?

Wciągarki elektryczne mogą być zasilane napięciem jednofazowym 230V lub trójfazowym 400V. Wciągarki o zasilaniu trójfazowym 400V są znacznie trwalsze jednak jeśli ich nośność przekracza 250kg podlegają pod Urząd Dozoru Technicznego. Wciągarki o zasilaniu jednofazowym 230V zyskały bardzo dużą popularność ze względu na łatwy dostęp do napięcia 230V oraz brak konieczności odbioru przez UDT do nośności 1000kg. Wciągniki jednofazowe podlegają uproszczonemu odbiorowi przez Urząd Dozoru Technicznego

Wszystkie wyciągarki elektryczne posiadają hamulec bezpieczeństwa zabezpieczający ładunek przed upadkiem w przypadku zaniku napięcia zasilającego. Wciągniki elektryczne o nośności powyżej 1000kg są standardowo wyposażane w sprzęgło przeciążeniowe.

Jaki udźwig?

Mogłoby się wydawać, że najbezpieczniej kupić najmocniejszą wyciągarkę, czyli taką o możliwie dużym udźwigu. Tymczasem, to niekoniecznie musi być dobra taktyka. Pamiętajmy o tym, że im wyższe parametry urządzenia, tym wyższa cena. Dlatego przed zakupem zdecydowanie warto określić maksymalną wagę przedmiotów jakie będziemy podnosić przy użyciu wyciągarki. Wciągarki renomowanych producentów takich jak Yale, Kito, czy Gebuwin posiadają ok. 20% współczynnik bezpieczeństwa przeciążenia w stosunku do nośności nominalnej.


Wciągniki elektryczne - na co zwrócić uwagę?

Praca z ciężkimi przedmiotami wymaga szczególnej dbałości o bezpieczeństwo. Na etapie poszukiwania wciągnika warto zatem upewnić się jakie rozwiązania z tego zakresu oferuje wybrane przez nas urządzenie. Co warto wziąć pod uwagę?

Warto sprawdzić odporność łańcucha. Dobre urządzenia zapewniają wysoką i jednolitą wytrzymałość łańcucha na ścieranie. Niklowany element jest w stanie wytrzymać nacisk nawet do 800 N/mm2 (zgodnie z normą DIN EN 818-7) - takie parametry ma choćby wciągarka elektryczna łańcuchowa Kito.

Równie ważne są też materiały z których wykonane są kluczowe elementy wciągarki. Muszą one zapewniać odpowiedni poziom ochrony przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak choćby woda. Przykładowo, kasety sterownicze w dobrych wyciągarkach powinny być wykonane z materiału o klasie szczelności IP65. Korpus takich urządzeń jest oparty o aluminium, spełniające wymogi klasy IP54.

Co jeszcze jest ważne? System hamulcowy. Wysokiej klasy wyciągarki wyposażone są w rozwiązania, które umożliwiają nawet 2 miliony cykli hamowania - jak możemy przeczytać na stronie firmy EUROTECH - dystrybutora urządzeń do transportu bliskiego.

Eliminacja potencjalnych awarii

Co najczęściej ulega zużyciu we wciągnikach? Zazwyczaj są to takie części jak cewka hamulcowa, stycznik czy też transformator. W nowoczesnych urządzeniach (takich jak choćby wciągnik łańcuchowy elektryczny Kito) już ich jednak nie spotkamy. Zostały zastąpione przez falownik, dzięki czemu znacznie mniejsze są koszty eksploatacji urządzenia. Na wciągarki Kito standardowa gwarancja wynosi aż 36 miesięcy!

Reklama

Polecane książki

Programowanie sterowników PLC w języku drabinkowym

portal automatyki

Stanisław Flaga Współczesne sterowniki stosowane w systemach automatyki są urządzeniami niezwykle e...

Współczesny oscyloskop. Budowa i pomiary

portal automatyki

Andrzej Kamieniecki Książka jest przewodnikiem po nowoczesnych oscyloskopach cyfrowych, ich budowie, p...

Inteligentny dom i inne systemy sterowania w 100 przykładach

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Książka w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika L...

Sieć Profibus DP w praktyce przemysłowej. Przykłady zastosowań

portal automatyki

Włodzimierz Solnik, Zbigniew Zajda Książka jest praktycznym przewodnikiem po aplikacjach interfejsu s...

Sterowniki SIMATIC S7-1200 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Monografia w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika S...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.