Reklama

Dodane Produkty:

APONE - Bezprzewodowy rejestrator wilgotności i te...
 Wi-S00R1EB to bezprzewodowy, zasilany bateryjnie rejestra...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
Nowy miernik aktywności wody HygroLab Rotronic
 Miernik nowej generacji, HybroLab firmy Rotronic to urząd...
Producent: Rotronic
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
Ekonomiczne, falowodowe przetworniki poziomu SIL 2...
 Eclipse 700 to najnowsze radarowe przetworniki poziomu fi...
Producent: Magnetrol
Dystrybutor: MERCON
Tester igłowy
- Automatyzacja procesów produkcyjnych
- Testery i...
Producent: DARNOK
Dystrybutor: DARNOK
Tester igłowy
- Automatyzacja procesów produkcyjnych
- Testery i...
Producent: DARNOK
Dystrybutor: DARNOK

Wciągarki znajdą zastosowanie zarówno w przemyśle produkcyjnym, magazynach, jak również na placach budowy. Te urządzenia pozwalają na efektywny transport ładunków o wadze nawet do 20 ton, więc są niezwykle uniwersalne.

Wciągarki znajdą zastosowanie zarówno w przemyśle produkcyjnym, magazynach, jak również na placach budowy. Te urządzenia pozwalają na efektywny transport ładunków o wadze nawet do 20 ton, więc są niezwykle uniwersalne. Wybór odpowiedniej wciągarki rozbija się przede wszystkim o następujące parametry:

  • Typ
  • Udźwig
  • Rodzaj

Wciągarki linowe i łańcuchowe - którą wybrać?

Różnica pomiędzy obydwoma typami urządzeń polega przede wszystkim na rodzaju cięgna nośnego – liny lub łańcucha. Wyciągarki łańcuchowe są trwalsze, bardziej precyzyjnie pozycjonują ładunek, a ich budowa jest bardziej zwarta. Wyciągarki linowe posiadają bęben na który nawijana jest lina nośna. Lina jest mniej trwała od łańcucha, ale koszt jej wymiany na nową jest znacznie niższy od kosztu wymiany łańcucha we wciągarce łańcuchowej.

 

Zarówno wciągarki łańcuchowe jak i linowe możemy podzielić na dwie zasadnicze grupy: wciągarki ręczne (https://eurotech.me/kategoria/wciagarki/wciagniki-reczne/) oraz wciągarki elektryczne. Dalszy podział wynika z budowy przekładni napędowej. Wciągniki ręczne możemy podzielić na wciągniki napędzane dźwignią ręczną tzw. rukcug lub napędzane łańcuchem manewrowym. W pierwszym wypadku, użytkownik steruje urządzeniem przy użyciu dźwigni. Jej ruch powoduje obrót zębatki, co pozwala na przesuwanie łańcucha nośnego. W przypadku sterowania łańcuchowego, operator wyciągarki pociągając za łańcuch manewrowy powoduje obrót kół zębatych napędzających łańcuch nośny wciągarki, ustawiając go w wybranej pozycji. Z kolei wciągarki linowe ręczne możemy podzielić na wciągarki planetarne lub ślimakowe. Ich napęd odbywa się korbą ręczną, dlatego potocznie nazywamy je wciągarkami korbowymi.


Wciągniki elektryczne - kiedy wybrać?

Wciągarki elektryczne mogą być zasilane napięciem jednofazowym 230V lub trójfazowym 400V. Wciągarki o zasilaniu trójfazowym 400V są znacznie trwalsze jednak jeśli ich nośność przekracza 250kg podlegają pod Urząd Dozoru Technicznego. Wciągarki o zasilaniu jednofazowym 230V zyskały bardzo dużą popularność ze względu na łatwy dostęp do napięcia 230V oraz brak konieczności odbioru przez UDT do nośności 1000kg. Wciągniki jednofazowe podlegają uproszczonemu odbiorowi przez Urząd Dozoru Technicznego

Wszystkie wyciągarki elektryczne posiadają hamulec bezpieczeństwa zabezpieczający ładunek przed upadkiem w przypadku zaniku napięcia zasilającego. Wciągniki elektryczne o nośności powyżej 1000kg są standardowo wyposażane w sprzęgło przeciążeniowe.

Jaki udźwig?

Mogłoby się wydawać, że najbezpieczniej kupić najmocniejszą wyciągarkę, czyli taką o możliwie dużym udźwigu. Tymczasem, to niekoniecznie musi być dobra taktyka. Pamiętajmy o tym, że im wyższe parametry urządzenia, tym wyższa cena. Dlatego przed zakupem zdecydowanie warto określić maksymalną wagę przedmiotów jakie będziemy podnosić przy użyciu wyciągarki. Wciągarki renomowanych producentów takich jak Yale, Kito, czy Gebuwin posiadają ok. 20% współczynnik bezpieczeństwa przeciążenia w stosunku do nośności nominalnej.


Wciągniki elektryczne - na co zwrócić uwagę?

Praca z ciężkimi przedmiotami wymaga szczególnej dbałości o bezpieczeństwo. Na etapie poszukiwania wciągnika warto zatem upewnić się jakie rozwiązania z tego zakresu oferuje wybrane przez nas urządzenie. Co warto wziąć pod uwagę?

Warto sprawdzić odporność łańcucha. Dobre urządzenia zapewniają wysoką i jednolitą wytrzymałość łańcucha na ścieranie. Niklowany element jest w stanie wytrzymać nacisk nawet do 800 N/mm2 (zgodnie z normą DIN EN 818-7) - takie parametry ma choćby wciągarka elektryczna łańcuchowa Kito.

Równie ważne są też materiały z których wykonane są kluczowe elementy wciągarki. Muszą one zapewniać odpowiedni poziom ochrony przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak choćby woda. Przykładowo, kasety sterownicze w dobrych wyciągarkach powinny być wykonane z materiału o klasie szczelności IP65. Korpus takich urządzeń jest oparty o aluminium, spełniające wymogi klasy IP54.

Co jeszcze jest ważne? System hamulcowy. Wysokiej klasy wyciągarki wyposażone są w rozwiązania, które umożliwiają nawet 2 miliony cykli hamowania - jak możemy przeczytać na stronie firmy EUROTECH - dystrybutora urządzeń do transportu bliskiego.

Eliminacja potencjalnych awarii

Co najczęściej ulega zużyciu we wciągnikach? Zazwyczaj są to takie części jak cewka hamulcowa, stycznik czy też transformator. W nowoczesnych urządzeniach (takich jak choćby wciągnik łańcuchowy elektryczny Kito) już ich jednak nie spotkamy. Zostały zastąpione przez falownik, dzięki czemu znacznie mniejsze są koszty eksploatacji urządzenia. Na wciągarki Kito standardowa gwarancja wynosi aż 36 miesięcy!

Polecane książki

Inteligentny dom i inne systemy sterowania w 100 przykładach

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Książka w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika L...

Elektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktyków

portal automatyki

Witold Jaszczuk Książka jest bardzo przystępnie napisanym podręcznikiem-poradnikiem dla wszystkich, którzy i...

Automatyka Technika Regulacji

portal automatyki

Andrzej Dębowski Niniejsza książka jest poświęcona praktycznym zagadnieniom projektowania jednoobwodowych układów a...

Programowalny sterownik SIMATIC S7-300 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Sterowniki S7-300 z firmy SIEMENS oraz oprogramowanie do niego S...

Silniki elektryczne w praktyce elektronika

portal automatyki

Autor: Przepiórkowski Jacek Książka jest poradnikiem-przewodnikiem po nowoczesnych silnikach elektrycznych małej m...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.