Reklama

Dodane Produkty:

Poziomowskaz magnetyczny
 Poziomowskazy magnetyczne szeroko stosowane w przemyśle j...
Producent: Kerto Automation
Dystrybutor: Kerto Automation
Proficy Plant Applications
 Proficy Plant Applications to system MES, umożliwiający m...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Proficy Historian
 Proficy Historian jest przemysłowym systemem archiwizacji...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Proficy Webspace
 Proficy Webspace jest prostym w użyciu, w pełni funkcjona...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Dream Report dla Proficy
 Profesjonalne i przyjazne dla użytkownika narzędzie do ra...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation

Wraz z rozwojem zapotrzebowania na zwiększoną ilość energii warto rozważyć jej jak najbardziej efektywne wytwarzanie. Ciekawym rozwiązaniem może być kogeneracja, czyli wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w możliwie najbardziej efektywny sposób. Dodatkowo zapewnia ono ograniczenie emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji.

Tego typu kompleksowe rozwiązania energetyczne są stosowane na terenie Unii Europejskiej, w niektórych krajach są nawet szczególnie wspierane. 11% energii elektrycznej wytwarzanej w UE pochodzi właśnie z kogeneracji (w Polsce – ok. 16%). W Polsce jednym z podmiotów dostarczających tego typu rozwiązania jest https://eneria.pl/. Kogeneracja jako alternatywne źródło energii sprawdza się znakomicie.

Efektywność

Kogeneracja to wytwarzanie ciepła podczas jednego procesu technologicznego (tzw. skojarzenie), bywa też określana mianem skojarzonej gospodarki energetycznej. Produkcja prądu i ciepła odbywa się jednocześnie w modułach kogeneracyjnych (układach CHP – Combined Heat and Power). Głównym elementem takiego modułu jest silnik gazowy, w którym podczas procesu spalania energia z paliwa jest przekształcana w energię mechaniczna i cieplną. Energia mechaniczna jest zamieniana w elektryczną i zostaje wykorzystana np. jako zasilanie przedsiębiorstwa.

Cały proces gwarantuje więc efektywniejsze wykorzystanie paliwa. Ocenia się, iż dzięki kogeneracji efektywność energetyczna systemu zwiększa się nawet o 30% w porównaniu do oddzielnego wytwarzania energii elektrycznej. Tego typu technologia jest również przyjazna środowisku – wpływa na emisję gazów do atmosfery.

Jej zaletą jest także kompaktowość. Niewielki rozmiar oraz szeroki przedział mocy są narzędziem rozwoju energetyki rozproszonej. Pozwalają również na redukcję strat sieciowych. Nic zatem dziwnego, iż kogeneracja zyskuje na znaczeniu i popularności w ciepłownictwie. Więcej na temat kompleksowych rozwiązań energetycznych można przeczytać tutaj: https://eneria.pl/oferta/kogeneracja/.

Oszczędność

Proces ten sprawdza się szczególnie w przedsiębiorstwach wymagających dużej ilości energii i ciepła. Przechwycona moc cieplna z tzw. strat wylotowych zostaje wykorzystana do ogrzania budynków, wody lub do celów przemysłowych. Zminimalizowanie strat powstających w tradycyjnym procesie wytwarzania energii zdecydowanie przekłada się na oszczędność.

Stosowanie instalacji kogeneracyjnej, która jest zasilana gazem ziemnym, wpływa bezpośrednio na zwiększenie wydajności zasobów. Obniża także koszty energii cieplnej i prądu. Tym samy staje się gwarancją tańszego prądu dla firm oraz niższych opłat za energię.

Reklama

Polecane książki

Silniki elektryczne w praktyce elektronika

portal automatyki

Autor: Przepiórkowski Jacek Książka jest poradnikiem-przewodnikiem po nowoczesnych silnikach elektrycznych małej m...

Programowanie sterowników PLC w języku drabinkowym

portal automatyki

Stanisław Flaga Współczesne sterowniki stosowane w systemach automatyki są urządzeniami niezwykle e...

Automatyka Technika Regulacji

portal automatyki

Andrzej Dębowski Niniejsza książka jest poświęcona praktycznym zagadnieniom projektowania jednoobwodowych układów a...

Współczesny oscyloskop. Budowa i pomiary

portal automatyki

Andrzej Kamieniecki Książka jest przewodnikiem po nowoczesnych oscyloskopach cyfrowych, ich budowie, p...

Elektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktyków

portal automatyki

Witold Jaszczuk Książka jest bardzo przystępnie napisanym podręcznikiem-poradnikiem dla wszystkich, którzy i...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.