Reklama

Dodane Produkty:

Poziomowskaz magnetyczny
 Poziomowskazy magnetyczne szeroko stosowane w przemyśle j...
Producent: Kerto Automation
Dystrybutor: Kerto Automation
Proficy Plant Applications
 Proficy Plant Applications to system MES, umożliwiający m...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Proficy Historian
 Proficy Historian jest przemysłowym systemem archiwizacji...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Proficy Webspace
 Proficy Webspace jest prostym w użyciu, w pełni funkcjona...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Dream Report dla Proficy
 Profesjonalne i przyjazne dla użytkownika narzędzie do ra...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation

Suwnice zaliczane są do popularnych urządzeń dźwignicowych, bardzo chętnie wykorzystywanych w wielu gałęziach przemysłu. Z uwagi jednak na to, że są maszynami często eksploatowanymi, niektóre z ich części mogą szybciej się zużywać. Będąc operatorem suwnicy lub pracując z wykorzystaniem suwnic, warto wiedzieć, które z elementów dźwignic najszybciej ulegają zużyciu. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania prezentujemy w poniższym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego doskonały stan techniczny suwnic jest taki ważny?

Suwnice są dźwignicami odpowiedzialnymi za bezpieczne przemieszczanie ładunków w różnych płaszczyznach. Ich doskonały stan techniczny jest niezwykle ważny nie tylko ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa towarów czy materiałów, ale również ze względu na bezpieczeństwo operatora obsługującego dźwignice. Ponadto niezwykle ważnym aspektem jest także zapewnienie możliwie jak najbardziej wydajnej pracy z wykorzystaniem urządzeń dźwignicowych. Aby można było mówić o jak najlepszym, nienagannym wręcz stanie technicznym maszyn, konieczne jest regularne przeprowadzanie przeglądów suwnic. Podczas tego rodzaju czynności przekonać się można, czy konieczne są jakiekolwiek naprawy lub niezbędny staje się zakup części zamiennych do suwnicy. Warto podkreślić, że każdy nieplanowany przestój w pracy suwnicy wiązać się będzie z poniesieniem dużych strat przez eksploatującego. Do tego może przyczynić się może do opóźnienia lub zakłócenia ważnych procesów produkcyjnych bądź montażowych. Warto więc odpowiednio wcześniej wiedzieć, które z elementów urządzeń suwnicowych najczęściej się psują i najszybciej ulegają zużyciu.

Co w suwnicy zużywa się najszybciej?

Elementem wykonawczym wielu popularnych suwnic procesowych pozostaje chwytak. Ten może występować jako chwytak elektrohydrauliczny, czterolinowy lub jako chwytnik magnetyczny. Jego rola w wydajnej pracy suwnicy jest niezwykle istotna, ponieważ jest wykorzystywany głównie do pobierania i przenoszenia ładunków. Ogólny stan chwytaka należy sprawdzać każdego dnia przed użyciem suwnicy. Dopilnowanie tego obowiązku gwarantować będzie maksymalne bezpieczeństwo eksploatacji suwnicy procesowej.

Stan wciągarki pod kontrolą

Ważnym elementem wielu suwnic jest także wciągarka. W dźwignicach procesowych z wciągarkami w wykonaniu otwartym najszybciej zużywać się będą takie podzespoły jak: liny, zblocza, bębny i krążki linowe oraz hamulce bębnowe. Podczas prac związanych z konserwacją suwnicy należy więc zwrócić szczególną uwagę nie tylko na stan liny, ale również warto skontrolować stopień zużycia rowków bębna linowego i jego napędu oraz hamulca bębnowego z luzownikiem.

Ważny stan kół jezdnych

Niezwykle istotnym elementem w każdej suwnicy pozostaje też stan kół jezdnych, wózka, mostu oraz hamulców dźwignicy. Podczas przeglądu suwnicy warto dokonać szczegółowej kontroli stanu zużycia wymienionych właśnie elementów. Jedynie ich doskonały stan techniczny gwarantować będzie pełnię bezpieczeństwa prac związanych z eksploatacją dźwignicy. Warto zaznaczyć, że zbyt duże jednostronne zużycie kół jezdnych mostu suwnicy wskazywać może na nieprawidłową geometrię szyn jezdnych lub podtorza. Czym grozi takie zaniedbanie? Efektem ubocznym braku kontroli geometrii torowiska może być niebezpieczne zjechanie kół jezdnych z szyby, a nawet upadek dźwignicy na posadzkę hali. Ponadto dużemu zużyciu torowiska i kół suwnicy towarzyszy też często pogłębianie zużycia mechanicznego suwnicy.

Elementy sterownicze stale pod kontrolą

Regularnej kontroli w każdej dźwignicy powinny być poddawane także wszelkie elementy sterownicze. Tu mowa m.in. o manipulatorach, kasetach sterowniczych, przełącznikach, łącznikach zasilania oraz wyłącznikach krańcowych. Jeśli podczas serwisu suwnicy zauważy się jakiekolwiek nieprawidłowości w zakresie działania tych elementów, należy je obowiązkowo i niezwłocznie wymienić na nowe. Więcej w temacie inspekcji suwnic i prac konserwacyjnych wykonywanych na dźwignicach, przeczytać można na stronie. Warto podkreślić, że profesjonalny serwis suwnic, dokonywany przez wysokiej klasy specjalistów z branży, ma ogromny wpływ na maksymalne zwiększenie żywotności każdego urządzenia dźwignicowego. Nie warto więc bagatelizować potrzeby wykonania przeglądu suwnicy czy konieczności wdrożenia niezbędnych prac modernizacyjnych. Dbałość o doskonały stan techniczny dźwignic pozwoli na możliwie długie korzystanie ze wszystkich funkcjonalności suwnic oraz niezawodnego działania maszyn.

Reklama

Polecane książki

Silniki elektryczne w praktyce elektronika

portal automatyki

Autor: Przepiórkowski Jacek Książka jest poradnikiem-przewodnikiem po nowoczesnych silnikach elektrycznych małej m...

Programowalny sterownik SIMATIC S7-300 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Sterowniki S7-300 z firmy SIEMENS oraz oprogramowanie do niego S...

Sieć Profibus DP w praktyce przemysłowej. Przykłady zastosowań

portal automatyki

Włodzimierz Solnik, Zbigniew Zajda Książka jest praktycznym przewodnikiem po aplikacjach interfejsu s...

Sterowniki SIMATIC S7-1200 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Monografia w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika S...

LabVIEW w praktyce

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest poradnikiem przygotowanym z myślą o elektronikach i a...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.