Reklama

Dodane Produkty:

Przetwornik wibracji 4..20 mA IP68
 Przetworniki wibracji z wyjściem pętli prądowej 4-20 mA d...
Producent: METRA MMF
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
System do zarządzania produkcją Kanban RFID
System Kanban RFID to innowacyjne rozwiązanie służące do ...
Producent: PWSK
Dystrybutor: PWSK
Proficy HMI/SCADA iFIX 2022 PL
 Kolejna wersja systemu Proficy HMI/SCADA iFIX miała premi...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Ręczny wibrometr do pomiaru drgań łożysk
Ręczne mierniki do oceny i analizy stanu łożysk w maszyna...
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
Poziomowskaz magnetyczny AQUARIUS OVERTANK montaż ...
 Poziomowskaz magnetyczny montowany od góry (overtank) poz...
Producent: Kerto-Automation
Dystrybutor: Kerto-Automation

Każda firma chce ciąć koszty tam, gdzie to możliwe, a jednocześnie rozwijać się i zdobywać nowych klientów. Jednym ze sposobów wprowadzania oszczędności, mogą być inwestycje. Obecnie jedną z ciekawszych jest inwestycja w panele fotowoltaiczne. Dlaczego? Z jednej strony można mieć własny prąd, który sprawi, że firma znacznie oszczędzi na opłacaniu rachunków za energię elektryczną. A z drugiej, jeśli wygenerowana zostanie nadwyżka energii, można ją odsprzedać do sieci i na tym zarobić. Ale jak to wygląda w praktyce?

Fotowoltaika dla każdej firmy

Najczęściej przedsiębiorstwa zainteresowane fotowoltaiką, chcą same zużytkować wyprodukowaną energię elektryczną na potrzeby prowadzenia działalności czy nawet zmagazynować nadmiar w razie, gdy nastąpi zanik prądu z sieci. Mając taki cel, warto rozważyć nie tylko finansowy zwrot inwestycji, ale też co nam daje niezależność energetyczna. Wśród zalet posiadania własnego źródła energii elektrycznej można wymienić nie tylko brak rachunków za prąd, ale i dostęp do niego, nawet gdy u tradycyjnego dostawy dojdzie do awarii. Posiadając swoją małą elektrownię, nasza firma nie będzie musiała zaprzestać pracy i czekać na naprawę sieci, bo dalej będzie funkcjonować na własnej energii wyprodukowanej ze słońca.

Zobacz więcej na temat fotowoltaiki dla firm: https://sunergo.pl/fotowoltaika-dla-firm/.

 

Co trzeba wiedzieć o inwestycji w farmę fotowoltaiczną?

Przede wszystkim warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, który nie tylko obliczy zapotrzebowanie energetyczne przedsiębiorstwa, ale też poda informacje o ilości potrzebnych paneli czy wielkości instalacji. Mając takie kalkulacje, można zdecydować o rodzaju instalacji, a także samej wielkości farmy fotowoltaicznej. Istotne jest również, czy chcemy zbudować ją na już istniejącym dachu budynku, czy może postawić na nasłonecznionym gruncie, który należy do przedsiębiorstwa. A może przyda się wiata, pod którą będzie można ładować elektryczne samochody należące do firmowej floty? Zanim zaczniemy inwestycje, dobrze jest określić wszystkie nasze potrzeby, ale też wskazać możliwości. Bardzo istotne jest w wypadku zlokalizowania instalacji na dachu, aby poznać jego możliwe obciążenie. Jeśli jednak nie będzie można zamontować na nim instalacji, nie oznacza to, że trzeba z niej zrezygnować całkowicie. Zawsze można wykorzystać grunt dookoła, aby ustawić panele na stelażach o odpowiednim stopniu nachylenia.

A co jeśli nie chcemy angażować środków własnych lub okaże się, że inwestycja jest zbyt kosztowna, aby pokryć ją z funduszy firmy? Nic straconego. Zamiast angażować własne środki, można skorzystać z leasingu. Sprzęt potrzebny do utworzenia elektrowni fotowoltaicznej w firmie, można wziąć w leasing, a to również oznacza możliwość wpisania go w koszty prowadzenia firmy, a więc w efekcie daje nam to zmniejszenie wysokości podatków, które trzeba opłacić. Będzie to bardzo korzystne rozwiązanie dla wielu firm.

Dzięki nowelizacji ustawy o OZE każda firma może korzystać też z systemów opustów. Oznacza to, że nadwyżkę wygenerowanej energii można odsprzedać do sieci, a gdy instalacja wygeneruje za mało prądu, można go z sieci kupić. Z powodzeniem można wykorzystać pakiet Prosument, który pozwala przedsiębiorcom na wykorzystanie własnego prądu do własnych celów, ale też odsprzedaż nadwyżki i zarobek na tym. A nawet można postawić na regularną sprzedaż energii elektrycznej do sieci i zarabianie na takiej usłudze.

Reklama

Polecane książki

Automatyka Technika Regulacji

portal automatyki

Andrzej Dębowski Niniejsza książka jest poświęcona praktycznym zagadnieniom projektowania jednoobwodowych układów a...

Miernictwo elektryczne i elektroniczne

portal automatyki

Parchański Józef Podręcznik zawiera materiał nauczania przedmiotu - miernictwo elektryczne i elektroniczne, n...

Programowalny sterownik SIMATIC S7-300 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Sterowniki S7-300 z firmy SIEMENS oraz oprogramowanie do niego S...

Elektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktyków

portal automatyki

Witold Jaszczuk Książka jest bardzo przystępnie napisanym podręcznikiem-poradnikiem dla wszystkich, którzy i...

Elementy, urządzenia i układy automatyki

portal automatyki

Jerzy Kostro Publikacja jest przeznaczona dla uczniów technikum elektronicznego, sp...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.