Reklama

Dodane Produkty:

Przetwornik wibracji 4..20 mA IP68
 Przetworniki wibracji z wyjściem pętli prądowej 4-20 mA d...
Producent: METRA MMF
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
System do zarządzania produkcją Kanban RFID
System Kanban RFID to innowacyjne rozwiązanie służące do ...
Producent: PWSK
Dystrybutor: PWSK
Proficy HMI/SCADA iFIX 2022 PL
 Kolejna wersja systemu Proficy HMI/SCADA iFIX miała premi...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Ręczny wibrometr do pomiaru drgań łożysk
Ręczne mierniki do oceny i analizy stanu łożysk w maszyna...
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
Poziomowskaz magnetyczny AQUARIUS OVERTANK montaż ...
 Poziomowskaz magnetyczny montowany od góry (overtank) poz...
Producent: Kerto-Automation
Dystrybutor: Kerto-Automation

Suwnice i różnego rodzaju dźwignice są w obecnych czasach bardzo często wykorzystywanymi maszynami w bezpiecznym transporcie różnorodnych ładunków. Warto wiedzieć więc, jakie mogą być konsekwencje długotrwałych zaniedbań związanych z brakiem aktualnego przeglądu takich maszyn. Nierzadko w ich wyniku można doprowadzić nawet do konieczności przeprowadzenia bardzo kosztownego, generalnego remontu suwnicy. Wszystkich zainteresowanych tym tematem zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Kiedy remont suwnicy jest niezbędny?

Suwnice zaliczane są do konstrukcji spełniających ważną rolę w wielu procesach związanych nie tylko z transportem różnych ładunków, ale i z procesami produkcyjnymi, budownictwem czy magazynowaniem. Dzięki temu, że z powodzeniem za ich pomocą można przemieszczać ładunki zarówno w pionie, jak i poziomie, warto dbać o właściwy stan techniczny suwnic. W jakich sytuacjach jednak należałoby rozważyć opcję modernizacji suwnicy lub jej remont?

Z pewnością dotyczyć to będzie takich przypadków, w których elementy konstrukcyjne dźwignicy zaczynają się zużywać. Kiedy może to nastąpić? Warto kontrolować czas eksploatacji konstrukcji wskazany przez producenta. Niedopilnowanie terminów może skutkować koniecznością poniesienia wysokich wydatków inwestycyjnych, które pochłonie chociażby generalny remont suwnicy. Nie warto do tego dopuścić!

Czynności remontowe dobrze też rozważyć wówczas, gdy zmieniają się przepisy lub wytyczne dotyczące działania suwnicy i konieczne jest dostosowanie parametrów konstrukcji do aktualnie obowiązujących norm. Wskazaniem do modernizacji suwnicy będzie również zwiększenie zapotrzebowania produkcyjnego, a co za tym idzie – konieczność zwiększenia wydajności urządzenia.

Brak przeglądu dźwignicy – konsekwencje

Niesystematyczne dokonywanie przeglądów suwnic lub niewykonywanie ich wcale może doprowadzić do wystąpienia szeregu konsekwencji, które będą miały negatywny wpływ na eksploatację dźwignicy. O jakich niepożądanych konsekwencjach mowa?

Są to przede wszystkim znaczne zmniejszenie szybkości pracy maszyny, zmniejszenie udźwigu oraz zdecydowanie mniejsza kontrola przenoszonego ładunku. Do tego cała konstrukcja może być też dużo mniej wytrzymała, co przełoży się szybko na zmniejszenie poziomu ergonomii pracy oraz pogorszenie komfortu pracy operatora suwnicy. Dodatkowo nie można zapomnieć i o tym, że brak systematycznej konserwacji suwnicy nie będzie pozwalać na wprowadzenie nowoczesnych zabezpieczeń czy wdrożenie najnowocześniejszych technologii.

Dlaczego przeglądy suwnic są tak ważne?

Regularnie wykonywane przeglądy dźwignic, dokonywane przez doświadczonych specjalistów z branży pozwolą na zapewnienie maksymalnie bezawaryjnej pracy tych urządzeń. To zaś zapobiegnie konieczności wykonywania kosztownych prac remontowych oraz zakupu części zamiennych do suwnic.

Systematycznie wykonywane przeglądy oraz prace konserwacyjne pozwolą także zapewnić bezpieczną pracę z wykorzystaniem suwnicy oraz zapobiegną powstaniu kosztownych przestojów w eksploatacji tych urządzeń. Jakie prace wykonać się powinno podczas fachowego przeglądu dźwignic?

Są to przede wszystkim dokładne skontrolowanie wszelkiego rodzaju podzespołów oraz wymiana części już zużytych. Dodatkowo kontroli poddawane będą również układy napędowe, hamulcowe, elementy sterujące, stan cięgien oraz stan konstrukcji nośnej. Ze szczególną uwagą powinny sprawdzane być połączenia spawane i rozłączne oraz stan toru i podtorza, po którym suwnica przemieszcza się wraz z ładunkiem.

Warto dodać, że regularnie wykonywane prace konserwacyjne zapobiegną też niepożądanemu wystąpieniu korozji na elementach suwnic. Efektem braku zaniedbań w zakresie systematycznego przeglądu dźwignic będzie również optymalne wydłużenie żywotności tych urządzeń oraz utrzymanie ich dobrego stanu technicznego przez długi czas. W przypadku, gdy zaniedbania są duże, a brak regularnych przeglądów przeciąga się w czasie, efekty i konsekwencje będą zupełnym przeciwieństwem tych wyżej wymienionych.

Reklama

Polecane książki

Elementy, urządzenia i układy automatyki

portal automatyki

Jerzy Kostro Publikacja jest przeznaczona dla uczniów technikum elektronicznego, sp...

Sieć Profibus DP w praktyce przemysłowej. Przykłady zastosowań

portal automatyki

Włodzimierz Solnik, Zbigniew Zajda Książka jest praktycznym przewodnikiem po aplikacjach interfejsu s...

Miernictwo elektryczne i elektroniczne

portal automatyki

Parchański Józef Podręcznik zawiera materiał nauczania przedmiotu - miernictwo elektryczne i elektroniczne, n...

Sterowniki SIMATIC S7-1200 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Monografia w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika S...

LabVIEW w praktyce

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest poradnikiem przygotowanym z myślą o elektronikach i a...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.