Reklama

Dodane Produkty:

Poziomowskaz magnetyczny AQUARIUS OVERTANK montaż ...
 Poziomowskaz magnetyczny montowany od góry (overtank) poz...
Producent: Kerto-Automation
Dystrybutor: Kerto-Automation
Radar Falowodowy RF-90
 RADAR FALOWODOWY- OPIS

Radar z falowodem d...
Producent: Kerto-Automation
Dystrybutor: Kerto-Automation
Poziomowskaz magnetyczny AQUARIUS
 Poziomowskaz magnetyczny boczny montowany jest w jednej l...
Producent: Kerto Automation
Dystrybutor: Kerto Automation
Proficy Plant Applications
 Proficy Plant Applications to system MES, umożliwiający m...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Proficy Historian
 Proficy Historian jest przemysłowym systemem archiwizacji...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation

Wiele produktów wytwarzanych w przemyśle wymaga precyzyjnego wykonania każdego elementu. Dzięki takim procesom jak obróbka CNC można uzyskać dokładne kształty i wymiary. W ten sposób firma produkcyjna minimalizują koszty wytwarzania poszczególnego elementu produktu, a sam element wytwarza bardziej efektywnie. Na czym polega obróbka CNC?

Obróbka CNC

Termin obróbki CNC pochodzi z angielskiego zwrotu Computerized Numerical Control i oznacza nic innego jak komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Najczęściej metodę tą stosuje się we frezarkach i tokarkach, czyli urządzeniach precyzyjnych. Na czym polega obróbka CNC? Obróbka CNC polega na usuwaniu warstwy materiału, czyli skrawaniu wierzchniej warstwy elementu, w celu nadania mu określonego kształtu. Co więcej, dzięki niej można uzyskać wiele skomplikowanych kształtów. Dlatego obróbkę CNC nazywa się też obróbką skrawania. Obrabiarkę CNC programuje się odpowiednio, biorąc pod uwagę parametry wytwarzanego elementu, by usprawnić proces automatyzacji jego produkcji. Na jakim etapie produkcji używa się metody CNC?

Etapy produkcji i obróbka CNC

Produkcja każdego elementu odbywa się w trzech etapach: projektowania, przetwarzania projektu i wykonania. Projektowanie komputerowe i przetwarzanie projektu to etapy poprzedzające możliwość zastosowania metody CNC. Obróbkę CNC stosuje się podczas tego ostatniego etapu w celu uzyskania wysokiej dokładności i wydajności. Wysoka precyzja i wydajność przyczyniają się nie tylko do poprawy jakości produktu, ale też do zmniejszenia kosztów produkcji. Jednak uzależnione jest to w dużej mierze od klasy urządzeń CNC. Jakie parametry programuje się dzięki tym urządzeniom?

Parametry poddawane obróbce skrawania

Podczas programowania maszyny CNC uwzględnia się różne czynniki produkcyjne. W głównej mierze rodzaj materiału, poddawanego obróbce, ale też rodzaj narzędzi skrawających i parametry dodatkowe. Prawidłowe uwzględnienie wszystkich czynników pozwala uzyskać precyzyjne efekty skrawania. Dzięki temu uzyskujemy w zautomatyzowany sposób precyzyjnie wykonane elementy. Jakie jeszcze są zalety tej metody?

Obróbka skrawaniem — zalety obróbki CNC

Metoda obróbki skrawaniem wykorzystywana jest w wielu różnych branżach przemysłu, które wymagają precyzyjnie wykonanych elementów. Na przykład w produkcji maszyn rolniczych czy części samochodowych. Do największych zalet urządzeń CNC należy oszczędność (głównie czasu obróbki elementu i kosztów procesu wytwarzania), uniwersalność (można obrabiać nią różne rodzaju materiału), funkcyjność (oprócz samego skrawania możliwe jest też frezowanie CNC czy cięcie CNC, a nawet szlifowanie określonego materiału). Ponadto metodę obróbki CNC cechuje wysoka wydajność w procesie produkcji, szybkość i dokładność.

Jakie materiały mogą być poddawane obróbce skrawaniem

W zależności od gałęzi przemysłu i rodzaju wytwarzanego elementu można używać różnych urządzeń do obróbki CNC. Radzą sobie one świetnie nie tylko z obróbką metali, ale też tworzyw sztucznych. Dlatego świetnie sprawdzają się w różnych zakładach produkcyjnych. Warto dodać, ze obrabiarkami CNC nazywamy różne urządzenia. Zarówno frezarki CNC, jak i tokarki CNC.

Czym są obrabiarki CNC?

W obróbce CNC znajduje się pojęcie frezowania i toczenia tą metodą. Dlatego do urządzeń CNC zaliczymy takie maszyny jak: frezarka CNC i tokarka CNC. Oprócz tego, urządzenia CNC to także maszyny do cięcia precyzyjnego. Obrabiarki CNC wykorzystuje się zarówno do obróbki metali i tworzyw, jak i coraz częściej do innych materiałów. Na przykład kompozytów czy drewna. Coraz częściej korzystają z nich stolarze. Dzięki obrabiarkom CNC uzyskujemy dokładnie wykończone elementy szybko i z korzyścią dla pozostałych etapów produkcji. Oczywiście samo programowanie maszyn tego typu wymaga specjalistycznej wiedzy, którą zdobywa się podczas kursów. Umiejętności operatorów są bardzo cenione w branży. Obróbka CNC to metoda, której mimo wykorzystania maszyn trzeba się nauczyć. Dlatego często zakłady produkcyjne, zamiast kupować tego typu maszyny, powierzają obróbkę elementów firmom zewnętrznym. Dzięki temu otrzymują gotowe elementy, a wszystko z korzyścią dla ich firmy. Komu powierzyć te zadanie?

Obróbka CNC Śląsk

Obróbka skrawaniem CNC, zarówno obróbka metali CNC jak i obróbka tworzyw sztucznych CNC wymaga wiedzy i doświadczenia. Dlatego takie czynności jak frezowanie CNC czy toczenie CNC warto powierzyć firmom, które od lat specjalizują się w tej dziedzinie. Jedną z takich firm, działających na Śląsku jest firma Bef-Mont. W ich ofercie znajdziemy frezowanie CNC i obrabianie materiałów metodą skrawania. Pracują na najlepszych maszynach i świadczą usługi wysokiej jakości, w oparciu o certyfikat jakości ISO 9001:2009. Dlatego masz pewność uzyskania produktu, zgodnego z oczekiwaniami. Co więcej, proces obrabiania poprzedzają symulacją komputerową. Dzięki czemu jeszcze zanim zaakceptujesz wycenę, będziesz widzieć jak finalnie będzie wyglądać obrabiany element. Warto zatem powierzyć ten proces takim specjalistom.

Reklama

Polecane książki

Silniki elektryczne w praktyce elektronika

portal automatyki

Autor: Przepiórkowski Jacek Książka jest poradnikiem-przewodnikiem po nowoczesnych silnikach elektrycznych małej m...

Programowalne moduły Ethernetowe w przykładach

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest kompendium poświęconym nowoczesnym, programowalnym i konfigurowalnym interfejsom s...

Elementy, urządzenia i układy automatyki

portal automatyki

Jerzy Kostro Publikacja jest przeznaczona dla uczniów technikum elektronicznego, sp...

Automatyka Podstawy teorii

portal automatyki

Andrzej Dębowski Automatyka jest to dyscyplina naukowa dotycząca technicznych aspektów wykorzystania m...

Sieć Profibus DP w praktyce przemysłowej. Przykłady zastosowań

portal automatyki

Włodzimierz Solnik, Zbigniew Zajda Książka jest praktycznym przewodnikiem po aplikacjach interfejsu s...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.