Choć kompresor powietrza jest urządzeniem o stosunkowo prostej konstrukcji, a zasada jego działania nie jest przesadnie skomplikowana, to jednak wybór właściwego urządzenia nie zawsze jest łatwy. Ogromne zróżnicowanie modeli pod względem parametrów technicznych potrafi namieszać w głowie, nie tylko mniej zaawansowanym użytkownikom! Jednym z istotnych parametrów jest pojemność zbiornika powietrza, zwana potocznie pojemnością kompresora. W ofercie producentów sprzętu pneumatycznego znajdziesz zarówno kompresory o mniejszych pojemnościach - często polecane na użytek gospodarstw domowych, jak i kompresor 300l, a nawet kompresor 500l. Zastanawiasz się, jaki wpływ na możliwości zastosowania kompresora powietrza ma pojemność zbiornika? Nie masz pewności, jaka pojemność kompresora będzie dla Ciebie najlepsza? Sprawdź nasze wskazówki, a z pewnością dokonasz właściwego wyboru!
Zdecydowanie najpopularniejszy wśród większości użytkowników kompresor powietrza (https://airpress.pl/kompresory) to kompresor tłokowy. Za najistotniejszy parametr, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu, uważa się jego wydajność. Jest ona kluczowa dla ogólnej funkcjonalności urządzenia i wpływa na jego sprawność w zasilaniu różnorodnych narzędzi pneumatycznych. Bywa i tak, że zbyt niska wydajność kompresora może sprawić, że praca z narzędziami o większym zapotrzebowaniu na sprężone powietrze okaże się wręcz niemożliwa. Co jednak ze zbiornikiem kompresora? Czy jego pojemność w ogóle ma znaczenie?
Wbrew pozorom pojemność zbiornika ma bardzo duży - a przy tym często niedoceniany - wpływ na możliwości zastosowania kompresora powietrza. Zależność tą szczególnie wyraźnie widać właśnie w przypadku kompresorów tłokowych, w których zbiornik powietrza jest integralną częścią całego urządzenia. Dlatego też jego pojemność często nazywana jest zamiennie pojemnością kompresora. W tym skrócie myślowym jest zresztą wiele prawdy, a wynika to wprost z budowy i zasady działania tego rodzaju urządzeń.
Należy pamiętać, że tłokowy kompresor powietrza nie jest przystosowany do pracy ciągłej - przerwy w produkcji sprężonego powietrza są w tym wypadku normalne. Niekoniecznie jednak muszą one być równe przerwom w Twojej pracy. Proces sprężania, jaki odbywa się wewnątrz kompresora, rozpoczyna się od zassania powietrza z otoczenia, a kończy na wtłoczeniu sprężonego gazu do zbiornika ciśnieniowego. To wtedy urządzenie przechodzi w fazę odpoczynku. W praktyce więc to właśnie zbiornik kompresora - jako swego rodzaju magazyn - jest właściwym źródłem sprężonego powietrza, z którego korzystasz podczas pracy z akcesoriami i narzędziami pneumatycznymi. Gdy ilość wydmuchanego przez Ciebie powietrza będzie na tyle duża, by spowodować spadek ciśnienia w zbiorniku o 2 bary, urządzenie ponownie uruchamia się i uzupełnia ten ubytek. Dopiero ten moment oznacza dla Ciebie przerwę w pracy.
Już z samej zasady funkcjonowania kompresora powietrza wprost wynika wniosek, że im większa pojemność zbiornika, tym dłuższe będą cykle Twojej pracy ze sprężonym powietrzem. To jednak wciąż spore uproszczenie, które nie odpowiada na pytanie, jaka pojemność kompresora będzie adekwatna zarówno do Twoich potrzeb, jak i możliwości. Sprawdź, jak to ocenić!
Zbiornik kompresora ma wpływ nie tylko na jego funkcjonalność, ale również mobilność. Pamiętaj więc, że im większa pojemność zbiornika, tym większy i cięższy będzie Twój kompresor. Dobrze więc przemyśl, czy w Twoim garażu, przydomowym warsztacie lub zakładzie pracy znajdzie się wystarczająca ilość miejsca na kompresor o większej pojemności.
Zarówno kompresor 300l (https://airpress.pl/kompresory/kompresory-300l), jak i kompresor 500l - ze względu na wagę i rozmiary - należą do grupy kompresorów stacjonarnych. Odwdzięczają się jednak dużo większymi możliwościami, a tym samym znacznie szerszym zastosowaniem. Dlatego m.in. to właśnie takie urządzenia najczęściej spotkasz w profesjonalnych warsztatach. Nie oznacza to jednak, że taki kompresor powietrza nie ma racji bytu w gospodarstwie domowym czy pracowni majsterkowicza. Pytanie nie brzmi bowiem “gdzie?”, ale “do czego?” zamierzasz go używać. Kiedy więc taka pojemność kompresora będzie dla Ciebie najlepsza?
Jest to przede wszystkim pytanie o to, z jaką częstotliwością i do jakich zastosowań planujesz używać kompresora. Istotną rolę odgrywa tu również kwestia narzędzi pneumatycznych, z którymi chcesz pracować - ze szczególnym uwzględnieniem ich zapotrzebowania na sprężone powietrze, a także specyfiki ich działania. Pośrednio jest to też pytanie o to, na ile istotne jest dla Ciebie tempo pracy.
Jeśli z pomocą kompresora powietrza zamierzasz doraźnie wykonywać najbardziej podstawowe prace - przedmuch powierzchni, urządzeń elektronicznych czy maszyn ogrodowych, sezonowe pompowanie opon, piłek, materacy, itp. - w zupełności wystarczy zbiornik nawet mniejszy niż 50l. Pistolety do pompowania i do przedmuchu to najmniej wymagające z narzędzi pneumatycznych. Większy zbiornik kompresora (50-100l) przyda się przy pracach w garażu lub pracowni. Choć narzędzia takie jak klucze pneumatyczne, zszywarki czy gwoździarki, mogą mieć większe zapotrzebowanie na powietrze, to ich praca ma charakter interwałowy.
Zastanawiasz się, dlaczego kompresor 300l lub kompresor 500l (https://airpress.pl/kompresory/kompresory-500l-i-wieksze), to absolutne minimum w profesjonalnych warsztatach? Nie chodzi tylko o częstotliwość jego użytkowania. Do aktywności o specyfice ciągłej, w których kluczowe są długie i stabilne cykle pracy, warto wyposażyć się w kompresor powietrza ze zbiornikiem o większej pojemności. Przy tego rodzaju zastosowaniach, zbyt mała pojemność kompresora zmusi Cię do częstego przerywania pracy, co może być bardzo kłopotliwe. Do takich aktywności z pewnością zaliczyć należy np. malowanie natryskowe lub tynkowanie. Jeśli wśród narzędzi, z których zamierzasz korzystać często i intensywnie, znajdują się szlifierki, pistolety do piaskowania, piaskarki czy pistolety lakiernicze, również przemyśl zakup większego urządzenia
Nie zawsze chodzi tu wyłącznie o wygodę czy komfort pracy. Istnieją sytuacje, w których pojemność kompresora ma wpływ nie tylko na efektywność, ale również na jakość Twojej pracy. Dotyczy to szczególnie lakierowania, w którym niekontrolowane spadki ciśnienia lub nagła przerwa w dostawie sprężonego powietrza, mogą całkowicie zrujnować efekt końcowy! Większy zbiornik - nawet przy mniej wymagających narzędziach - to również mniejsze zużycie kompresora i znaczna oszczędność energii. Pamiętaj, że najwięcej prądu kompresor powietrza pobiera przy starcie. Sprzęt potrzebuje też odpowiednio długich cyklów odpoczynku, by zachować swoją sprawność i żywotność. Nie ma jednak sensu niepotrzebnie inwestować w urządzenie, którego parametry znacznie przewyższają Twoje potrzeby. Przemyśl je dobrze, a z łatwością ocenisz, jaka pojemność kompresora będzie dla Ciebie najlepsza!
Pamiętaj, że wszystkie kompresory powietrza o pojemności zbiornika wyższej niż 50 litrów (i maksymalnym ciśnieniu roboczym większym niż 6 bara), nakładają na Ciebie obowiązek dopełnienia dodatkowych formalności. Jako użytkownik jesteś zobowiązany zgłosić posiadanie takiego kompresora do Urzędu Dozoru Technicznego. M.in. dlatego warto inwestować w sprzęt od zaufanych producentów, takich jak np. polska firma Airpress, która dostarcza pełną i rzetelną dokumentację, niezbędną do bezproblemowej rejestracji urządzenia w UDT.
Programowalne moduły Ethernetowe w przykładachMarcin Chruściel Książka jest kompendium poświęconym nowoczesnym, programowalnym i konfigurowalnym interfejsom s... |
Sterowniki SIMATIC S7-1200 w praktyce inżynierskiejJanusz Kwaśniewski Monografia w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika S... |
Sieć Profibus DP w praktyce przemysłowej. Przykłady zastosowańWłodzimierz Solnik, Zbigniew Zajda Książka jest praktycznym przewodnikiem po aplikacjach interfejsu s... |
Inteligentny dom i inne systemy sterowania w 100 przykładachJanusz Kwaśniewski Książka w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika L... |
Programowanie sterowników PLC zgodnie z normą IEC61131-3 w praktyceKacprzak Sławomir Założeniem twórców normy IEC 61131-3 było ujednolicenie i normalizacja s... |