Przemysł 4.0 to prawdziwa rewolucja w dziedzinie produkcji przemysłowej. To właśnie dzięki temu przedsiębiorcy zyskali możliwość nie tylko zwiększenia produktywności swoich przedsięwzięć. Ich działania zyskały również na zwinności i elastyczności.
Przemysł 4.0 to nowoczesna rewolucja przemysłowa, opierająca się na wykorzystaniu inteligentnych maszyn i systemów. To również innowacyjne zmiany w procesach produkcyjnych, które szybko prowadzą do zwiększenia wydajności i możliwości produkcyjnych. Nie da się nie zauważyć tego, jak duży wpływ Przemysł 4.0 ma na współczesną gospodarkę i to na wielu płaszczyznach przemysłu.
Przemysł 4.0 jest niezwykle nowoczesną koncepcją, skomplikowanym procesem transformacji technologicznej i organizacyjnej przedsiębiorstw, wprowadzający wiele nowych wartości. Czasem można usłyszeć, że jest to współczesna inteligentna produkcja czy technologia cyfrowa. Jakby nie określać Przemysłu 4.0 śmiało można powiedzieć, że jest to prawdziwa rewolucja, która odpowiednio wdrożona pozwala przedsiębiorcom na osiągniecie większej niż dotychczas produktywności.
Termin Przemysł 4.0 funkcjonuje od międzynarodowych targów Hannover Messe, które miały miejsce w 2011 roku.
Przemysł 4.0 kładzie nacisk przede wszystkim na technologię cyfrową, która bardzo mocno rozwinęła się w ciągu ostatnich kilku lat. Istotną rolę odgrywa tu również internet rzeczy - to właśnie dzięki niemu można uzyskiwać szybki i sprawny dostęp do danych w czasie rzeczywistym i to z dowolnego miejsca na świecie. To sprawia, że właściciele mają znacznie lepszą kontrolę nad każdym aspektem działalności przedsiębiorstwa i w razie trudności mogą szybko i skutecznie zareagować.
Rozwój Przemysłu 4.0 jest wspierany i kontrolowany przez Europejskie Centrum Wsparcia Zaawansowanej Produkcji (ADMA). Inicjatorem i jednostką wdrażającą projekt jest Komisja Europejska.
Działanie Przemysłu 4.0 opiera się na dziewięciu filarach technologicznych:
Przemysł 4.0 wdrożony w działania firmy pozwala na osiągnięcie wielu wartościowych korzyści. To między innymi możliwość opracowywania zintegrowanych cyfrowo produktów, na bieżąco informujących o stanie, lokalizacji, poziomie wykorzystywania itp. Dzięki łatwej dostępności do danych pochodzących od inteligentnych produktów możliwe jest nie tylko usprawnienie pracy przedsiębiorstwa, ale również zwiększenie jego produktywności czy jakości wytwarzanych dóbr i obsługi klienta.
Przemysł 4.0 to również duże możliwości wyposażenia fabryki w nowoczesne i inteligentne rozwiązania, wykorzystujące najbardziej zaawansowane technologie.
Choć w przemyśle 4.0 ogromną rolę odgrywa cyfryzacja i autonomiczne procesy, to jednak w dalszym ciągu nie może w niej zabraknąć czynnika ludzkiego. To pracownicy czuwają nad prawidłowością przebiegu wszystkich procesów, odpowiednio programują narzędzia i aplikacje, czuwając nad prawidłowością ich działania. Jeżeli pojawiają się problemy lub błędy w pracy poszczególnych maszyn, to właśnie oni są odpowiedzialni za szybką reakcję i usunięcie zaistniałego problemu.
Polski rynek rozwiązań w zakresie Przemysłu 4.0 oferuje przedsiębiorcom mnóstwo korzystnych dla nich rozwiązań, które pomogą im nie tylko zrealizować cyfrową transformację łańcucha dostaw, ale również usprawnią produkcję czy zwiększą jakość obsługi klienta
Na stronie iAutomatyka znajdziecie wywiad w którym dowiesz się dlaczego dosłownie każda branża może skorzystać na wdrożeniu przemysłu 4.0.
Sterowniki SIMATIC S7-1200 w praktyce inżynierskiej![]() Janusz Kwaśniewski Monografia w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika S... |
Programowalne moduły Ethernetowe w przykładach![]() Marcin Chruściel Książka jest kompendium poświęconym nowoczesnym, programowalnym i konfigurowalnym interfejsom s... |
Automatyka Podstawy teorii![]() Andrzej Dębowski Automatyka jest to dyscyplina naukowa dotycząca technicznych aspektów wykorzystania m... |
Programowanie sterowników PLC w języku drabinkowym![]() Stanisław Flaga Współczesne sterowniki stosowane w systemach automatyki są urządzeniami niezwykle e... |
Współczesny oscyloskop. Budowa i pomiary![]() Andrzej Kamieniecki Książka jest przewodnikiem po nowoczesnych oscyloskopach cyfrowych, ich budowie, p... |