Osoby prywatne oraz przedsiębiorcy muszą od czasu do czasu zająć się sprawą transportu odpadów całkiem zwyczajnych, jak i tych stanowiących towary niebezpieczne. Zwłaszcza w drugim przypadku należy zachować szczególną ostrożność oraz trzymać się reguł wyznaczonych przez prawo. Warto wiedzieć więcej na ten temat, prawda?
W sprawie zwykłych odpadów komunalnych sytuacja jest dosyć prosta i tak naprawdę nie wymaga od nas szczególnych poświęceń. Wystarczy przestrzegać obostrzenia w zakresie ochrony środowiska – pod żadnym pozorem nie wolno wywozić śmieci do lasu! – oraz poszanowania właścicieli nieruchomości sąsiadujących i zdrowia ludzi w ogóle.
Zazwyczaj transportem odpadów komunalnych zajmuje się gmina, która również może do tego celu wynająć specjalistyczną firmę. Ważne jest to, aby prowadzić ewidencję odpadów oraz zorganizować cały proces zgodnie z przepisami prawa, jak np. rozporządzenie ministra środowiska. Naturalnie, za transport odpadów można zabrać się osobiście i w bezpieczny sposób dostarczyć towar do stosownego miejsca przeznaczenia odpadów komunalnych.
Odpady niebezpieczne to już zupełnie inna para kaloszy. Tutaj nie da się ominąć obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów stanowiących towary niebezpieczne. W gospodarce odpadami takiego rodzaju niezbędna jest więc karta przekazania odpadów. To dokument potwierdzający źródło materiałów, ich rodzaj, ilość itp. Jest to również dowód, że przekazanie odpadów niebezpiecznych nastąpiło do placówek uprawnionych i za pomocą środków transportu przygotowanych do przewożenia konkretnego rodzaju materiału.
Obowiązek wytworzenia karty spoczywa na wytwórcy odpadów i dla takiej osoby/przedsiębiorstwa jest to idealne podkładka na wypadek, gdyby transport odpadów miał nie odbyć się zgodnie z planem. Chodzi na przykład o sytuację, gdy jakimś dziwnym sposobem wszystko znalazło na dnie jeziora zamiast w placówce przystosowanej do zbiórki i przetwarzania niebezpiecznych odpadów.
Jeśli chodzi o złom – o ile nie jest radioaktywny... – obowiązują w gruncie rzeczy te same reguły gry co w przypadku transportu odpadów komunalnych. Samemu można wywieźć metale na skup złomu albo zlecić to odpowiedniej firmie transportowej. Można też zaczekać na fachowców z ciężarówką, którzy sami od czasu do czasu pojawiają się na osiedlu i zbierają towar. Skupy metali kolorowych i złomu stalowego są otwarte dla wszystkich klientów.
LabVIEW w praktyce![]() Marcin Chruściel Książka jest poradnikiem przygotowanym z myślą o elektronikach i a... |
Programowalny sterownik SIMATIC S7-300 w praktyce inżynierskiej![]() Janusz Kwaśniewski Sterowniki S7-300 z firmy SIEMENS oraz oprogramowanie do niego S... |
Silniki elektryczne w praktyce elektronika![]() Autor: Przepiórkowski Jacek Książka jest poradnikiem-przewodnikiem po nowoczesnych silnikach elektrycznych małej m... |
Miernictwo elektryczne i elektroniczne![]() Parchański Józef Podręcznik zawiera materiał nauczania przedmiotu - miernictwo elektryczne i elektroniczne, n... |
Programowanie sterowników PLC w języku drabinkowym![]() Stanisław Flaga Współczesne sterowniki stosowane w systemach automatyki są urządzeniami niezwykle e... |