Reklama

Dodane Produkty:

System do zarządzania produkcją Kanban RFID
System Kanban RFID to innowacyjne rozwiązanie służące do ...
Producent: PWSK
Dystrybutor: PWSK
Proficy HMI/SCADA iFIX 2022 PL
 Kolejna wersja systemu Proficy HMI/SCADA iFIX miała premi...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Ręczny wibrometr do pomiaru drgań łożysk
Ręczne mierniki do oceny i analizy stanu łożysk w maszyna...
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
Poziomowskaz magnetyczny AQUARIUS OVERTANK montaż ...
 Poziomowskaz magnetyczny montowany od góry (overtank) poz...
Producent: Kerto-Automation
Dystrybutor: Kerto-Automation
Radar Falowodowy RF-90
 RADAR FALOWODOWY- OPIS

Radar z falowodem d...
Producent: Kerto-Automation
Dystrybutor: Kerto-Automation

Szafy narzędziowe znacznie poprawiają komfort pracy w każdym warsztacie. Są pojemne, niezwykle trwałe, mocne i zapewniają wiele lat intensywnej eksploatacji, oczywiście tylko w przypadku, gdy są odpowiednio dobrze wykonane i pochodzą od znanych i lubianych producentów. Wielu przedsiębiorców obawia się jednak cen zakupu, które to tak naprawdę są niskie w stosunku do ich trwałości oraz liczby pomocnych funkcji.

Szafa narzędziowa – czy warto w nią zainwestować?

Wielu początkujących przedsiębiorców zupełnie błędnie zakłada, że przechowywać narzędzia można tak naprawdę w nieprzystosowanych do tego meblach domowych. To błąd – w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Meble, szczególnie te wykonane z typowej sklejki MDF, cechują się nikłą wytrzymałością mechaniczną, dlatego są delikatne i nie zapewniają wytrzymałości odpowiedniej do przechowywania ciężkich i masywnych narzędzi. Szybko stają się chwiejne, co jest wynikiem delikatnej konstrukcji, półki są mało wytrzymałe, a nóżki szybko się łamią wskutek zbyt dużego obciążenia.

Szafa narzędziowa jest zupełnie innym meblem, który z powyższym ma jedną cechę wspólną – wygląd zewnętrzny. Konstrukcja szafy opiera się na metalowych kształtownikach o grubości od 0,8 do nawet 1 mm, która zapewnia najwyższą możliwą stabilność aż do czasu pełnego obciążenia. Konstrukcja jest spawana, zatem zachowuje swoje właściwości przez wiele lat (nie rozkręca się samoistnie), a wszystkie elementy są ze sobą odpowiednio spasowane.

Co to wszystko oznacza? Że szafy narzędziowe są w zasadzie nieodłączną częścią wyposażenia dosłownie każdego warsztatu, w którym liczy się:

•    Szybkość pracy – nic tak nie spowalnia pracy, jak brak możliwości znalezienia potrzebnego urządzenia. W szczególności, gdy okaże się, że nie ma go tam, gdzie powinien się znajdować. Szafy narzędziowe umożliwiają schowanie wszystkich niezbędnych narzędzi w wyznaczone miejsca i zachowanie porządku w obrębie całego warsztatu.

•    Bezpieczeństwo – mocna szafa narzędziowa skutecznie chroni pracowników przed wieloma niebezpieczeństwami związanymi z przechowaniem dużych, masywnych urządzeń i akcesoriów oraz części. Przewrócenie się niestabilnej szafy na pracownika to tylko jeden z wielu powodów, dla których ludzie tracą zdrowie lub życie. A, co warto przypomnieć, załadowana aż po brzegi szafa może ważyć nawet kilkaset kilogramów!

Nie bez powodu po szafy narzędziowe sięga coraz więcej przedsiębiorców, dla których nie liczą się półśrodki i kompromisy, a sprawna i komfortowa, a zarazem w pełni bezpieczna praca.

Jak są wykonane szafy narzędziowe?

Szafę narzędziową sprawdzeni producenci, tacy jak firma Metalfactor, wykonują zazwyczaj ze spawanych i zgrzewanych kształtowników o dużej grubości – od 0,8 do nawet 1 mm, które gwarantują wieloletnie użytkowanie w każdych warunkach. Kształtowniki wraz z pozostałymi elementami konstrukcyjnymi są stabilne aż do ich pełnego maksymalnego obciążenia (nawet kilkaset kilogramów), a podczas wkładania narzędzi do wnętrza szafa zachowuje swój kształt oraz wymiary.

Na froncie szafy zazwyczaj znajdziemy drzwi, a za nimi – pojedyncze półki w regulowanej lub stałej odległości pomiędzy sobą. Na półkach można umieścić nawet 100 kg obciążenia! Na rynku występują także warianty wyposażone w szuflady, nieco droższe, lecz znacznie bardziej komfortowe w użytkowaniu. Szuflady powinny być wyposażone w teleskopowe prowadnice, dzięki którym można je obciążyć masą równą 40 kg. To doskonały wynik, szczególnie w porównaniu do możliwości standardowych prowadnic wykorzystywanych w produkcji domowych mebli.

Szafy mogą mieć także funkcje dodatkowe, które znacznie rozszerzają i tak znakomitą funkcjonalność. Należą do nich przede wszystkim perforowane skrzydła drzwiowe lub panel tylny. Rozwiązanie to pozwala na zamocowanie do otworów różnych dodatkowych sprzętów na specjalnych uchwytach.

Ile kosztuje dobra szafa narzędziowa?

Dobra szafa narzędziowa – koszt wcale nie musi wiązać się z nadszarpnięciem firmowym budżetem w tak dużym stopniu, jak można zakładać. Podstawowe modele o szerokości 70 cm, w których wnętrzu znajdują się wyłącznie pojedyncze półki, mogą kosztować już od 1500,00 zł brutto. Kwota oczywiście rośnie wraz z szerokością – do np. 1700,00 zł w przypadku mebli szerokich na niespełna 100 cm, oraz ze względu na liczbę zastosowanych szuflad. Dla przykładu szafa z trzema szufladami i dwoma skrzydłami drzwiowymi będzie kosztowała około 2300,00 zł, podczas gdy model z ośmioma szufladami i o szerokości 100 cm – już 4300,00 zł. Koszt rośnie także ze względu na liczbę skrzydeł uchylnych. Tańsze są modele wyposażone w dwa skrzydła – lewe i prawe, a droższe w cztery – lewe i prawe na górze, lewe i prawe na dole.

Oczywiście cena ma bezpośredni wpływ także na komfort użytkowania. Standardowe szafy wyposażone w same półki są doskonałym wyborem wszędzie tam, gdzie szczególnie mocno liczy się zarówno niski koszt zakupu, jak i wiele możliwości na przechowywanie największych urządzeń i elementów zamiennych. Czasami jednak koszt ten warto ponieść i w ten sposób zadbać o komfort swojej pracy. Różnica w cenie może wydawać się dość znacząca. Mając jednak na uwadze czas użytkowania tych mebli (nawet kilkadziesiąt lat), to kwotę tę warto traktować jako kolejny parametr – nigdy jednak jako ten najważniejszy.

Czy szafy narzędziowe są kosztem, który warto ponieść?

Zdecydowanie tak! Koszt zakupu szafy narzędziowej może wydawać się wysoki, a sama inwestycja zupełnie zbędna. Tak naprawdę jednak zawsze ma sens, gdyż może pomóc w wykonywaniu codziennych obowiązków oraz w jakimś stopniu przyspieszyć realizację pracy – a to z kolei może wpłynąć na wysokość generowanych dochodów. Szafa narzędziowa to czasami inwestycja w przyszłość, która może się opłacić.

Aby jednak tak się stało, warto wybrać urządzenie odpowiednio wysokiej klasy, producenta znanego wśród przedsiębiorców z produkcji szaf i innych mebli warsztatowych. Szafy narzędziowe niskiej klasy stają się chwiejne i już po kilku latach użytkowania mogą nadawać się jedynie do wyrzucenia lub kosztownej naprawy. Szafa narzędziowa pochodząca od firmy znanej z ich produkcji zapewni nawet kilkadziesiąt lat intensywnej pracy.

Reklama

Polecane książki

Programowanie sterowników PLC zgodnie z normą IEC61131-3 w praktyce

portal automatyki

Kacprzak Sławomir Założeniem twórców normy IEC 61131-3 było ujednolicenie i normalizacja s...

LabVIEW w praktyce

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest poradnikiem przygotowanym z myślą o elektronikach i a...

Automatyka Technika Regulacji

portal automatyki

Andrzej Dębowski Niniejsza książka jest poświęcona praktycznym zagadnieniom projektowania jednoobwodowych układów a...

Automatyka Podstawy teorii

portal automatyki

Andrzej Dębowski Automatyka jest to dyscyplina naukowa dotycząca technicznych aspektów wykorzystania m...

Inteligentny dom i inne systemy sterowania w 100 przykładach

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Książka w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika L...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.