Reklama

Dodane Produkty:

Przetwornik wibracji 4..20 mA IP68
 Przetworniki wibracji z wyjściem pętli prądowej 4-20 mA d...
Producent: METRA MMF
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
System do zarządzania produkcją Kanban RFID
System Kanban RFID to innowacyjne rozwiązanie służące do ...
Producent: PWSK
Dystrybutor: PWSK
Proficy HMI/SCADA iFIX 2022 PL
 Kolejna wersja systemu Proficy HMI/SCADA iFIX miała premi...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Ręczny wibrometr do pomiaru drgań łożysk
Ręczne mierniki do oceny i analizy stanu łożysk w maszyna...
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
Poziomowskaz magnetyczny AQUARIUS OVERTANK montaż ...
 Poziomowskaz magnetyczny montowany od góry (overtank) poz...
Producent: Kerto-Automation
Dystrybutor: Kerto-Automation

W ostatnich latach wiele mówi się o ochronie środowiska, to właśnie dlatego od 2016 roku obowiązuje ustawa o obowiązkowym przeprowadzaniu audytu energetycznego w dużych przedsiębiorstwach. Poprawa efektywności energetycznej nie tylko przyczynia się do prawidłowego dbania o środowisko, ale również poprawia bezpieczeństwo, komfort pracowników i mieszkańców. Jakie różnice są pomiędzy audytem energetycznym a audytem efektywności energetycznej?

Audyt energetyczny a audyt efektywności energetycznej

Różnice pomiędzy audytem energetycznym a audytem efektywności energetycznej są niewielkie, aczkolwiek znaczące. Najprościej rzecz ujmując audyt energetyczny, podpowiada, co można w firmie zmienić i ulepszyć, aby zmniejszyć koszty, zaś audyt efektywności energetycznej pozwala sprawdzić, czy to co zostało zrobione, jest wykonane poprawnie.

Prowadząc własne przedsiębiorstwo, niezależnie od tego czy jest to mała firma, czy duża - audyt energetyczny jest obowiązkowy. Podczas jego przeprowadzania oceniana jest efektywność energetyczna danej firmy, jego głównym celem jest redukcja zużycia energii. W trakcie przeprowadzania audytu energetycznego sprawdzane i analizowane są procesy związane z użyciem energii w systemach oświetleniowych, klimatyzacyjnych, grzewczych, wentylacyjnych i wszelkiego rodzaju urządzeniach elektrycznych.

Audyt efektywności energetycznej to szansa na obniżenie kosztów energii w firmie, dzięki procesowi oceny i analizy zużycia energii w danym przedsiębiorstwie, czy firmie można zidentyfikować obszary, w których zalecane będzie wprowadzenie ulepszeń w celu poprawienia efektywności energetycznej. Taki audyt może być przeprowadzony w zakresie indywidualnej potrzeby sprawdzenia budynku, jak i z poziomu całej organizacji.

Kogo obowiązuje audyt energetyczny i audyt efektywności energetycznej?

Audyt energetyczny i audyt efektywności energetycznej wymagane są dla różnych sektorów w zależności od danego kraju. W Polsce wymaga się, aby duże przedsiębiorstwa przeprowadzały regularnie audyty energetyczne. Kiedy przedsiębiorstwo uznawane jest za duże? Wszystko zależy od jurysdykcji, ale najczęściej definiowane jest to właśnie poprzez zużycie energii danej firmy, ale także jej przychodów. Wliczane są w to również instytucje publiczne takie jak szkoła, przedszkole, muzea, teatry. Istnieje możliwość zwolnienia danego przedsiębiorstwa z audytu energetycznego tylko wtedy, jeśli posiada certyfikowany system zarządzania energią lub unijny system ekozarządzania.

Podsumowanie, co powinny wiedzieć o audycie energetycznym duże przedsiębiorstwa?

Duże przedsiębiorstwa są zobowiązane do przeprowadzania audytu energetycznego co 4 lata. Podczas wizyty audytora w budynku, w którym poddawane są analizie systemy energetyczne, ocenia on efektywność tych systemów, przeprowadza szczegółową inspekcję budynku, identyfikuje obszary, w których należy wprowadzić ulepszenia, ale również lokalizuje obszary, w których następuje utrata energii. Podczas audytu efektywności energetycznej sprawdzający skupia się na zlokalizowanych już wcześniej obszarach i ocenia sposoby zwiększenia efektywności energetycznej.

Reklama

Polecane książki

Automatyka Technika Regulacji

portal automatyki

Andrzej Dębowski Niniejsza książka jest poświęcona praktycznym zagadnieniom projektowania jednoobwodowych układów a...

LabVIEW w praktyce

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest poradnikiem przygotowanym z myślą o elektronikach i a...

Elektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktyków

portal automatyki

Witold Jaszczuk Książka jest bardzo przystępnie napisanym podręcznikiem-poradnikiem dla wszystkich, którzy i...

Programowalne moduły Ethernetowe w przykładach

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest kompendium poświęconym nowoczesnym, programowalnym i konfigurowalnym interfejsom s...

Sieć Profibus DP w praktyce przemysłowej. Przykłady zastosowań

portal automatyki

Włodzimierz Solnik, Zbigniew Zajda Książka jest praktycznym przewodnikiem po aplikacjach interfejsu s...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.