Reklama

Dodane Produkty:

Przetwornik wibracji 4..20 mA IP68
 Przetworniki wibracji z wyjściem pętli prądowej 4-20 mA d...
Producent: METRA MMF
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
System do zarządzania produkcją Kanban RFID
System Kanban RFID to innowacyjne rozwiązanie służące do ...
Producent: PWSK
Dystrybutor: PWSK
Proficy HMI/SCADA iFIX 2022 PL
 Kolejna wersja systemu Proficy HMI/SCADA iFIX miała premi...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Ręczny wibrometr do pomiaru drgań łożysk
Ręczne mierniki do oceny i analizy stanu łożysk w maszyna...
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
Poziomowskaz magnetyczny AQUARIUS OVERTANK montaż ...
 Poziomowskaz magnetyczny montowany od góry (overtank) poz...
Producent: Kerto-Automation
Dystrybutor: Kerto-Automation

Przecinarki tarczowe są narzędziami mechanicznymi, które służą do cięcia różnych materiałów, takich jak drewno, metal, beton, ceramika, czy tworzywa sztuczne. Są szeroko stosowane w budownictwie, warsztatach, przemyśle oraz przy różnych projektach naprawczych.

Podstawowym elementem przecinarki tarczowej jest tarcza tnąca, wykonana z wytrzymałego materiału, takiego jak metal twardy, węglik spiekany lub diament. Tarcza ta obraca się z dużą prędkością, dzięki czemu może dokonać precyzyjnego cięcia materiałów. W zależności od rodzaju tarczy, można ją dostosować do cięcia różnych materiałów.

Więcej informacji o przecinarkach tarczowych znajdziesz na stronie: PrzecinarkiTarczowe.com.pl.

Przecinarki tarczowe są dostępne w różnych rozmiarach i rodzajach, w tym ręczne, stołowe, czy montowane na maszynach. Są też przecinarki tarczowe o różnych źródłach zasilania, na przykład elektryczne, akumulatorowe lub pneumatyczne.

Ważne jest zachowanie odpowiednich środków ostrożności podczas korzystania z przecinarki tarczowej, ponieważ narzędzie to może być niebezpieczne, a ostre tarcze mogą spowodować cięcia lub zadrapania. Dlatego ważne jest używanie odpowiednich środków ochrony osobistej, takich jak rękawice, okulary ochronne i nauszniki.

Budowa przecinarki tarczowej

Budowa przecinarki tarczowej może się różnić w zależności od typu i modelu urządzenia, ale ogólnie składa się z kilku głównych elementów. Oto podstawowe elementy budowy przecinarki tarczowej:

 • Silnik - To serce przecinarki tarczowej. Silnik dostarcza energii potrzebnej do obracania tarczy tnącej z dużą prędkością. Silnik może być zasilany prądem z sieci elektrycznej, akumulatorem lub innymi źródłami, w zależności od rodzaju przecinarki.
 • Obudowa - Obudowa to zewnętrzna część przecinarki, która chroni użytkownika przed narażeniem na poruszające się elementy i odpryskami materiałów.
 • Tarcza tnąca - To specjalna tarcza, która wykonuje cięcie w różnych materiałach. Tarcza jest zazwyczaj wykonana z metalu twardego, węglika spiekanego lub diamentów, w zależności od przeznaczenia.
 • Mechanizm regulacji głębokości cięcia: Przecinarki tarczowe mają mechanizm, który pozwala regulować głębokość cięcia. Umożliwia to dostosowanie cięcia do wymagań konkretnego zadania.
 • Osłona tarczy - To zabezpieczenie na tarczę tnącą, które chroni użytkownika przed przypadkowym kontakt z ostrzem tarczy i odpryskami materiałów podczas pracy.
 • Uchwyt i rękojeść - Przecinarki tarczowe mają ergonomiczne uchwyty i rękojeści, które ułatwiają użytkownikowi pewny i wygodny chwyt urządzenia podczas pracy.
 • Przyciski i dźwignie - Na obudowie przecinarki znajdują się przyciski włączania/wyłączania oraz dźwignie do aktywacji mechanizmu regulacji głębokości cięcia lub blokady tarczy.
 • Podstawa - W przypadku przecinarek tarczowych stołowych lub montowanych na maszynach, podstawa stanowi stabilne podparcie dla urządzenia.

Pamiętaj, że szczegóły budowy mogą różnić się między różnymi modelami i producentami przecinarek tarczowych. Warto zawsze zapoznać się z instrukcją obsługi konkretnego modelu przed jego użyciem, aby skutecznie i bezpiecznie korzystać z tego narzędzia.

Jakie są rodzaje przecinarek tarczowych

Istnieje kilka rodzajów przecinarek tarczowych, a każdy rodzaj jest przeznaczony do cięcia różnych materiałów. Oto niektóre z głównych rodzajów przecinarek tarczowych:

 • Przecinarki tarczowe do drewna - Te przecinarki są specjalnie zaprojektowane do cięcia drewna. Mają zazwyczaj tarcze zębate lub diamentowe, które umożliwiają dokładne cięcie w drewnie.
 • Przecinarki tarczowe do metalu - Są to przecinarki przystosowane do cięcia różnych rodzajów metali, takich jak stal, aluminium, czy żelazo. Tarcze do cięcia metalu zazwyczaj mają inny kształt i skład niż tarcze do drewna.
 • Przecinarki tarczowe do betonu - Te przecinarki mają specjalne tarcze diamentowe, które umożliwiają skuteczne cięcie w betonie, cementowym czy kamieniu.
 • Przecinarki tarczowe do ceramiki - Służą do cięcia płytek ceramicznych i innych materiałów ceramicznych. Tarcze diamentowe są używane do precyzyjnego i bezpiecznego cięcia.
 • Przecinarki tarczowe wielofunkcyjne - To uniwersalne przecinarki, które mogą być dostosowane do cięcia różnych materiałów, np. drewna, metalu, tworzyw sztucznych i innych.
 • Przecinarki tarczowe stołowe - Znane również jako stolarki do cięcia, są to przecinarki, które mają stały stół roboczy, na którym można prowadzić materiał podczas cięcia.
 • Przecinarki tarczowe ręczne - To przenośne przecinarki, które są wygodne do użytku na miejscu pracy, w terenie lub w miejscach, gdzie dostęp do prądu może być ograniczony.
 • Przecinarki tarczowe montowane na maszynach - Są to przecinarki, które są zamocowane na ramie lub innym urządzeniu, co pozwala na precyzyjne cięcie na linii prostej i pod różnymi kątami.

Ważne jest wybranie odpowiedniego rodzaju przecinarki tarczowej w zależności od materiału, który będziemy ciąć. Niewłaściwe narzędzie może spowodować niesatysfakcjonujące efekty lub nawet uszkodzić urządzenie i materiał. Zawsze pamiętaj o bezpiecznym korzystaniu z przecinarki tarczowej i stosuj odpowiednie środki ochrony osobistej.

Reklama

Polecane książki

Automatyka Technika Regulacji

portal automatyki

Andrzej Dębowski Niniejsza książka jest poświęcona praktycznym zagadnieniom projektowania jednoobwodowych układów a...

Programowanie sterowników PLC w języku drabinkowym

portal automatyki

Stanisław Flaga Współczesne sterowniki stosowane w systemach automatyki są urządzeniami niezwykle e...

LabVIEW w praktyce

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest poradnikiem przygotowanym z myślą o elektronikach i a...

Sterowniki SIMATIC S7-1200 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Monografia w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika S...

Automatyka Podstawy teorii

portal automatyki

Andrzej Dębowski Automatyka jest to dyscyplina naukowa dotycząca technicznych aspektów wykorzystania m...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.