Reklama

Dodane Produkty:

Tester igłowy
- Automatyzacja procesów produkcyjnych
- Testery i...
Producent: DARNOK
Dystrybutor: DARNOK
Tester igłowy
- Automatyzacja procesów produkcyjnych
- Testery i...
Producent: DARNOK
Dystrybutor: DARNOK
Bezprzewodowy rejestrator jakości powietrza (VOC),...
 Bezprzewodowy rejestrator temperatury, wilgotności i jako...
Producent: Efento
Dystrybutor: Efento
- APONE - Kanałowy przetwornik wilgotności względn...
 Przetwornik Pi-S000SA0 w wersji kanałowej dedykowany jest...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
- POSITAL - Inklinometr z Modbus RTU - ACS-080-2-M...
 Dwuosiowy inklinometr ACS-080-2-M100-HE2-PM, oparty o tec...
Producent: POSITAL
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA

Nowoczesna automatyka przemysłowa wykorzystuje wiele zaawansowanych rozwiązań i urządzeń. Bardzo ważną rolę w zarządzaniu i kontroli procesów produkcji odgrywają m.in. enkodery. Czym są te urządzenia i jak wybrać te, które będą najlepiej odpowiadać potrzebom naszej firmy?

Do czego służą enkodery?

Mówiąc o wyborze najlepszych enkoderów zacząć trzeba od wyjaśnienia, dlaczego te urządzenia są tak użyteczne. O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy specjalistę od automatyki przemysłowej z firmy Newtech.com.pl

Mówiąc ogólnie, enkodery to niewielkie urządzenia służące do precyzyjnego określania położenia, prędkości i przesunięcia, a także pomiarów odległości. Dzięki tym możliwościom z każdym rokiem znajdują one coraz więcej zastosowań w nowoczesnym przemyśle. Obecnie enkodery stosowne są wszędzie tam, gdzie konieczne jest dokładne pozycjonowanie, na przykład przy liniach produkcyjnych i montażowych, w maszynach, obrabiarkach, a także robotach. Oczywiście faktyczna użyteczność danego enkodera jest ściśle uzależniona od typu i parametrów danego rozwiązania. Dlatego też tak ważne jest, by wybrać odpowiednie urządzenie.

Jakie enkodery są dostępne na rynku?

Jak już wspomniano, istnieje kilka rodzajów enkoderów, które różnią się możliwościami oraz zastosowanymi technologiami. Na ogół urządzenia tego rodzaju dzieli się na:

  • enkodery inkrementalne – których każdy obrót generuje impuls, co po ich zliczeniu pozwala na określenie pozycji. Urządzenie to nie zapamiętuje jednak swojej pozycji,
  • enkodery absolutne – których obroty generują sygnały kodowe, pozwalające zarówno na określenie przesunięcia, jak i zapamiętanie pozycji.

Powyższy podział jest oczywiście bardzo ogólny. Zarówno bowiem enkodery inkrementalne, jak i absolutne mogą korzystać z różnych technologii pomiarowych – optycznej lub magnetycznej. Innymi kryteriami podziału jest typ sygnału końcowego – cyfrowy lub analogowy – czy rodzaj mierzonego przesunięcia – pozycji liniowej lub też kątowej. Co ważne, poszczególne typy enkoderów mogą także cechować się różną precyzją, co bezpośrednio wpływa na ich użyteczność. Jak więc wybrać odpowiednie rozwiązanie?

Enkodery – czym się kierować przy wyborze?

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego enkodera, przede wszystkim trzeba określić, jakie parametry powinien on posiadać. W praktyce wszystko w tym przypadku zależy od kontrolowanej przez niego aplikacji i faktycznych potrzeb firmy. W jednych przypadkach zupełnie wystarczające będą najprostsze enkodery inkrementalne, w innych z kolei absolutne jedno- lub wieloobrotowe. Co ważne, w zasadzie nie można w tym wypadku mówić też o „lepszych” czy „gorszych” enkoderach – są tylko takie, które spełniają swoje zadanie lub nie.

Dokonując wyboru warto też zwrócić uwagę na środowisko pracy enkoderów. Trudne warunki i zanieczyszczenia mogą bowiem w wydatny sposób utrudnić ich działanie. Dotyczy to szczególnie enkoderów optycznych, których praca może zostać dość łatwo zakłócona. W niektórych przypadkach jedynym rozwiązaniem będą więc niewrażliwe na czynniki zewnętrze urządzenia magnetyczne.

Wybór enkodera – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Zakup odpowiedniego enkodera powinien więc wynikać bezpośrednio z potrzeb zastosowanych u nas elementów automatyki przemysłowej i środowiska pracy. Czy jednak tylko na to trzeba zwracać uwagę?

Mówiąc o enkoderach, warto też dodać, że dokonując wyboru spośród odpowiadających nam rozwiązań różnych producentów koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jakość samego produktu. Niestety w wielu przypadkach regułą jest po prostu wybór najtańszego rozwiązania spełniającego wymagania. W praktyce jednak aspekty takie jak użyte materiały, sposób i solidność wykonania, a także zabezpieczenie danego urządzenia przed czynnikami zewnętrznymi mają olbrzymi wpływ na realną użyteczność danego enkodera. Urządzenia bardzo delikatne czy też o niskiej jakości będą dużo bardziej awaryjne, co może czasem wygenerować bardzo poważne dodatkowe koszty. Wielu przedsiębiorców niestety wciąż o tym zapomina. Skutki takiego podejścia są jednak często opłakane – dodaje specjalista z firmy Newtech.com.pl

Wybór odpowiedniego enkodera powinien wynikać z dokładnego określenia realnych potrzeb danego przedsiębiorstwa – a w zasadzie linii produkcyjnej czy elementu automatyki. Warto więc w tej kwestii opierać się na wiedzy i doświadczeniu specjalistów, którzy bez wątpienia najlepiej określą, jakie rozwiązanie będzie optymalne. Dokonując zakupu, warto też zwracać uwagę na jakość danego enkodera, która zagwarantuje długie i bezproblemowe jego użytkowanie.

 

zdjecia: fotolia.com

Polecane książki

Automatyka Technika Regulacji

portal automatyki

Andrzej Dębowski Niniejsza książka jest poświęcona praktycznym zagadnieniom projektowania jednoobwodowych układów a...

Programowalny sterownik SIMATIC S7-300 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Sterowniki S7-300 z firmy SIEMENS oraz oprogramowanie do niego S...

Współczesny oscyloskop. Budowa i pomiary

portal automatyki

Andrzej Kamieniecki Książka jest przewodnikiem po nowoczesnych oscyloskopach cyfrowych, ich budowie, p...

Miernictwo elektryczne i elektroniczne

portal automatyki

Parchański Józef Podręcznik zawiera materiał nauczania przedmiotu - miernictwo elektryczne i elektroniczne, n...

Sterowniki SIMATIC S7-1200 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Monografia w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika S...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.