Reklama

Słownik automatyka

Dodane Produkty:

- AP AUTOMATYKA - Czujniki koloru serii CR100 firm...
 Czujniki koloru firmy ASTECH z serii CR100, pozwalają na ...
Producent: ASTECH
Dystrybutor: AP Automatyka
Zawór zwrotny do oleju 1"
 Mosiężny 1" zawór zwrotny ze względu na zastosowanie uszc...
Producent: Valbrass
Dystrybutor: Access Oil
APONE - Bezprzewodowy rejestrator wilgotności i te...
 Wi-S00R1EB to bezprzewodowy, zasilany bateryjnie rejestra...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
Nowy miernik aktywności wody HygroLab Rotronic
 Miernik nowej generacji, HybroLab firmy Rotronic to urząd...
Producent: Rotronic
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
Ekonomiczne, falowodowe przetworniki poziomu SIL 2...
 Eclipse 700 to najnowsze radarowe przetworniki poziomu fi...
Producent: Magnetrol
Dystrybutor: MERCON

Robotyzacja przemysłu jest procesem, który pozwala na zwiększenie możliwości produkcyjnych zakładów oraz obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Roboty współpracujące wykonują zadania szybciej, bardziej rytmicznie i precyzyjnie, a jednocześnie nie męczą się i nie powodują strat materiału. Sposobem na poprawę i tak już doskonałych parametrów są chwytaki. W jaki sposób zmieniają one warunki pracy?

Usprawnienie procesu automatyzacji

Automatyzacja procesów produkcyjnych jest wprowadzania od dziesiątek lat. Pierwsze samodzielne maszyny pracowały już w połowie ubiegłego wieku, wykonując początkowo proste czynności lub ich sekwencje. Przykładem są automaty sprzedażowe czy chociażby – nowoczesne maszyny obróbki skrawaniem. Początkowo robotyzacja objęła linie montażowe, na których ramiona wyposażone w odpowiednie akcesoria, skręcały, spawały czy lutowały detale.

Roboty autonomiczne zostały wdrożone nieco później, jednak w wielu miejscach o specyficznych warunkach pracy można je było spotkać już wcześniej, zanim robotyzacja stała się faktem. Takimi miejscami były laboratoria mikrobiologiczne, w których pracownik jest narażony na kontakt z niebezpiecznymi wirusami. Obecnie coboty są już częścią wielu linii technologicznych, odpowiadając nie tylko za montaż, ale też czynności takie jak paletyzacja, obsługa maszyn czy kontrola jakości.


Chwytak próżniowy Gecko fot. procobot.com

Celem robotyzacji jest usprawnienie procesów produkcyjnych i uzupełniających przez ich przyspieszenie, a w efekcie poprawę wydajności i jakości. Czy tak wysokie osiągnięcia na tym polu można jeszcze bardziej ulepszyć, jednocześnie obniżając koszty wprowadzenia innowacji technicznych? Sposobem na to są chwytaki adaptacyjne – wymienne elementy robotów, przystosowane do wykonywania różnych czynności.

Zobacz pełną ofertę chwytaków ProCobot: https://www.procobot.com/produkty/roboty-universal-robots/chwytaki/

Klasyfikacja chwytaków do cobotów

Budowa nowoczesnych cobotów została przemyślana tak, aby jedna maszyna w razie potrzeby mogła wykonywać różne czynności. Do zmiany jej przeznaczenia jest konieczne przeprowadzenie adaptacji, czyli wymiana chwytaka i oprogramowania sterującego. Taka możliwość sprawia, że inwestując we automatyzację linii produkcyjnej można łatwo zmienić profil produkcji, bez ponoszenia zbędnych kosztów. Chwytaki są projektowane i produkowane z myślą o rozmaitych zadaniach. Dlatego różnią się konstrukcją i możliwościami.

Więcej o klasyfikacji chwytaków: https://www.procobot.com/chwytaki-do-robotow-wspolpracujacych/

Mówiąc o klasyfikacji chwytaków należy zacząć od tego, że te specyficzne elementy konstrukcyjne różnią się wieloma cechami. To one stanowią podstawowe kryterium, pozwalając wyodrębnić grupę akcesoriów o takich samych możliwościach i podobnym przeznaczeniu. Przykładem jest chociażby sposób chwytania, który pozwala podzielić chwytaki na:

  • siłowe – podnoszące przedmiot przez zaciśnięcie go pomiędzy elementami chwytaka (np. szczypce). W przypadku tej grupy chwytaków działanie sił może mieć charakter naprężający ściskający, naprężający rozciągający lub przyciągający,
  • kształtowe – sposób chwytania przypomina podnoszenie dłonią, przy czym przedmiot podnoszony nie jest ściskany, a jedynie chwytak ogranicza jego swobodę ruchu.

Innym kryterium podziału chwytaków jest ich budowa, z właściwie zasadnicze różnice, które pozwalają wyodrębnić grupy. Roboty autonomiczne wyposaża się w chwytaki:

  • adhezyjne – podciśnieniowe i magnetyczne,
  • wyposażone w sztywne końcówki chwytne,
  • wyposażone w elastyczne końcówki chwytne,
  • wyposażone w sprężyste końcówki chwytne,
  • konstrukcji specjalnej.

Na uwagę zasługują chwytaki adhezyjne, których praca polega na przyciągnięciu elementu do powierzchni chwytaka i utrzymywaniu go przy niej za pomocą magnesu lub wytworzonego podciśnienia (zasysania). Na podział chwytaków do robotów wpływa również sposób przemieszczania się końcówek chwytnych. Może on przypominać działanie nożyczek, szczypiec lub imadła. W praktyce stosuje się też podział pod względem parametrów użytkowych takich jak maksymalna siłą uchwytu, maksymalna wielkość lub kształt przenoszonego obiektu, czas, w jakim uchwyt odejmuje obiekt z podłoża.

Chwytaki adaptacyjne

Specjalistą we wdrażaniu robotów przemysłowych jest firma ProCobot, która w ofercie ma również akcesoria do robotów. Są to między innymi chwytaki adaptacyjne. Ich nazwa nie jest przypadkowa, gdyż są one skonstruowane tak, aby mogły być adaptowane na potrzeby ciągle nowych zadań. Pozwala to na szybkie przystosowanie linii technologicznego do innego profilu produkcji, przy zachowaniu tych samych stanowisk cobotów.


Chwytak daptacyjny palczasty fot. procobot.com

Chwytaki adaptacyjne budową najczęściej przypominają ludzką dłoń, a ich klasyfikację przeprowadza się z uwzględnieniem liczby palców. Najbardziej zaawansowane i podatne na przekwalifikowanie są chwytaki trójpalczaste. Firma ProCobot oferuje też podciśnieniowe chwytaki próżniowe, w których przypadku sposób przenoszenia elementów pozwala na przystosowanie do nowych zadań.

Chwytaki i ich zastosowanie w branżach

Różnorodne akcesoria do robotów są przykładem możliwości wykorzystania tych urządzeń w wielu procesach, począwszy od czynności takich jak paletyzacja, czy spawanie, po montaż czy składanie elementów. Coboty wyposażone w odpowiednie chwytaki mogą pracować w niemal każdej branży i to nie tylko bezpośrednio na taśmie produkcyjnej.


RG6 fot. procobot.com

Urządzenia te doskonale sprawdzają się w magazynach oraz przy pakowaniu i segregowaniu. Obsługują maszyny wykonujące ciągle ten sam cykl, paletują i owijają folią różne ładunki, transportują pojemniki i kontenery na specjalnych wózkach. Obszarem zastosowań robotów autonomicznych jest też dział badawczy i kontroli jakości. Przykładem akcesoriów przeznaczonych do takich prac są chwytaki dwupalczaste RG6, przystosowane do wykonywania różnych prac montażowych, a także do dozoru maszyn, pakowania i paletyzacji.

Natomiast w przypadku konieczności przemieszczania ładunków o masie do 15 kg doskonale sprawdzi się chwytak podciśnieniowy VG10. Ten model wyróżnia się między innymi elastyczną regulacją ramion i podwójnym uchwytem, a zaletą, które wpływa na jego funkcjonalność jest brak zewnętrznego okablowania. Oferta ProCobot obejmuje też inne akcesoria do robotów firmy OnRobot, w tym chwytaki Geko, czujniki Hex oraz szybkie zmieniarki.

Polecane książki

Układy wykorzystujące sterowniki PLC. Projektowanie algorytmów sterowania

portal automatyki

Bogdan Broel-Plater Do automatyzacji procesów przemysłowych powszechnie stosowane są st...

Elementy, urządzenia i układy automatyki

portal automatyki

Jerzy Kostro Publikacja jest przeznaczona dla uczniów technikum elektronicznego, sp...

Automatyka Podstawy teorii

portal automatyki

Andrzej Dębowski Automatyka jest to dyscyplina naukowa dotycząca technicznych aspektów wykorzystania m...

Programowanie sterowników PLC zgodnie z normą IEC61131-3 w praktyce

portal automatyki

Kacprzak Sławomir Założeniem twórców normy IEC 61131-3 było ujednolicenie i normalizacja s...

Sieć Profibus DP w praktyce przemysłowej. Przykłady zastosowań

portal automatyki

Włodzimierz Solnik, Zbigniew Zajda Książka jest praktycznym przewodnikiem po aplikacjach interfejsu s...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.