Reklama

Dodane Produkty:

Przetwornik wibracji 4..20 mA IP68
 Przetworniki wibracji z wyjściem pętli prądowej 4-20 mA d...
Producent: METRA MMF
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
System do zarządzania produkcją Kanban RFID
System Kanban RFID to innowacyjne rozwiązanie służące do ...
Producent: PWSK
Dystrybutor: PWSK
Proficy HMI/SCADA iFIX 2022 PL
 Kolejna wersja systemu Proficy HMI/SCADA iFIX miała premi...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Ręczny wibrometr do pomiaru drgań łożysk
Ręczne mierniki do oceny i analizy stanu łożysk w maszyna...
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
Poziomowskaz magnetyczny AQUARIUS OVERTANK montaż ...
 Poziomowskaz magnetyczny montowany od góry (overtank) poz...
Producent: Kerto-Automation
Dystrybutor: Kerto-Automation
      
      
Korzyści z zastosowania dozowników obrotowych higienicznych od TRADE MYSAK
 
Przedsiębiorstwa działające w sektorze spożywczym czy farmaceutycznym muszą spełniać...
Bezpieczeństwo pracy przy spawaniu laserowym: co musisz wiedzieć?
 
Precyzyjna i trwałość połączeń to jedne z najważniejszych cech spawarek laserowych. Aby w...
Rodzaje i pojemności zbiorników do kompresora
 
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem kompresora, pewnie już wiesz, że wybór odpowiedniego zbiornika...
Klasyfikacja i rodzaje magazynów
 
W dobie dynamicznie rozwijającej się gospodarki, magazyny odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu...
Linie rozlewnicze niezbędne w branży spożywczej
 
Produkcja spożywcza stawia przed firmami szereg wymagań dotyczących czystości i sposobu zamykania...

Ostatnio dodany produkt

Przetwornik wibracji 4..20 mA IP68
 Przetworniki wibracji z wyjściem pętli prądowej 4-20 mA d...
Producent: METRA MMF
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA

Szukaj - Katalog Firm

Ostatnio dodane Firmy

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Adres: 35-959 Rzeszów, Wincentego Pola 2

tel. 17 865 11 00

www.prz.edu.pl

Wydział: Budowy maszyn i lotnictwa
Kierunek: Automatyka i robotyka


Kierunek Automatyka i Robotyka łączy problemy mechaniki, elektroniki, elektrotechniki, informatyki oraz inżynierii produkcji . Ukończenie tego kierunku daje wszechstronne przygotowanie do pracy w zawodach związanych z tymi dyscyplinami i szeroki wybór miejsca pracy w kraju i zagranicą. Studia na kierunku Automatyka i Robotyka prowadzone będą systemem dwustopniowym: studia pierwszego stopnia kończące się tytułem inżyniera oraz studia drugiego stopnia kończące się tytułem magistra inżyniera.

Sylwetka absolwenta

Absolwenci kierunku Automatyka i Robotyka są przygotowywani do rozwiązywania problemów informatycznych, mechatronicznych, organizacyjnych oraz marketingowych związanych z robotyzacją i automatyzacją procesów produkcyjnych w różnych dziedzinach przemysłu. Mogą aktywnie uczestniczyć we wdrażaniu nowoczesnej techniki, stosowania robotów i manipulatorów w różnych dziedzinach przemysłu jak również budowy układów napędowych i sterujących różnych urządzeń przemysłowych, ze szczególnym uwzględnieniem aplikacji informatyki w różnych dziedzinach techniki.

Przedmioty realizowane w trakcie studiów

Wiedza i umiejętności jakie zdobywają studenci przekazywana jest w trzech grupach przedmiotów: ogólnych, podstawowych i kierunkowych. Przedmioty ogólne obejmują: języki obce, przedmiotu humanistyczne i ekonomiczne. Przedmioty podstawowe stanowią bardzo ważną grupę w przygotowaniu studentów. Obejmują one następujące dziedziny: matematykę, fizykę, materiałoznawstwo, mechanikę, grafikę inżynierską, podstawy konstrukcji maszyn, teorię sterowania, informatykę, teorię maszyn i mechanizmów, wytrzymałość materiałów. Przedmioty kierunkowe to: robotyka, sterowanie robotami, mechatronika, podstawy automatyki, technika mikroprocesorowa, napędy mechaniczne, systemy CAD oraz przedmioty obieralne związane ze specjalnością.

Oferowane specjalności

W ramach kierunku prowadzone są dwie specjalności: informatyka i robotyka oraz informatyka w projektowaniu maszyn. Pierwsze cztery semestry mają wspólny program dla całego kierunku. Program studiów dla tego okresu obejmuje przedmioty kształcenia ogólnego, podstawowe i kierunkowe. Wybór specjalności następuje po semestrze czwartym.
Specjalność Informatyka i Robotyka przygotowuje studentów do rozwiązywania problemów informatycznych, mechatronicznych, organizacyjnych oraz marketingowych związanych z automatyzacją i robotyzacją produkcji oraz projektowania mechatronicznego manipulatorów i robotów. Uczy wdrażania nowoczesnej techniki, stosowania robotów, systemów i sieci komputerowych, urządzeń sensorycznych oraz różnych technik w budowie układów napędowych i sterujących robotów oraz zastosowania informatyki w różnych dziedzinach techniki. Wykształcenie na tym kierunku gwarantuje zdobycie wiadomości na temat: konstruowania, budowy i sterowania robotów; projektowania i obsługi systemów produkcyjnych; tworzenia oprogramowania dla systemów komputerowych; sieci komputerowych, baz danych i teleinformatyki; grafiki komputerowej i komputerowego przetwarzania obrazów; metod sztucznej inteligencji. Studiowanie umożliwia zdobycie wiedzy z zakresu: informatyki, mechatroniki, budowy i sterowania robotów, języków i programowania robotów, urządzeń sensorycznych i inteligencji maszynowej, grafiki komputerowej i komputerowego przetwarzania obrazów, komputerowego wspomagania prac inżynierskich. Studenci zapoznają się również z budową systemów wizyjnych oraz systemów nawigacji robotów, zasadami mechatronicznego podejścia do projektowania oraz budową i zastosowaniem robotów stacjonarnych i mobilnych.

Absolwenci specjalności mogą znaleźć zatrudnienie w jednostkach naukowych, instytutach i centrach badawczych, biurach projektowych wdrażających nowoczesne metody zautomatyzowanej i zrobotyzowanej produkcji, przedsiębiorstwach wytwarzających roboty i wprowadzających robotyzację do procesów wytwarzania, firmach zagranicznych zatrudniających projektantów i konsultantów technicznych, firmach przemysłu elektromaszynowego stosujących nowoczesne technologie i systemy wytwarzania.
Studenci specjalności informatyka w projektowaniu maszyn uzyskują wiedzę ogólną specyficzną dla kierunku automatyka i robotyka oraz wiedzę specjalistyczną z zakresu technik komputerowych i systemów komputerowych wspomagania projektowania złożonych układów mechanicznych, wytrzymałości konstrukcji, drgań mechanicznych, a w szczególności z teorii projektowania maszyn i metod analizy konstrukcji, systemów wspomagających projektowanie CAD, wykorzystywanych w modelowaniu geometrycznym i symulacji układów mechanicznych.

Studenci nabywają umiejętność sprawnego posługiwania się najnowszymi narzędziami i środkami komputerowymi oraz wykorzystywania ich do rozwiązywania praktycznych problemów inżynierskich. W toku nauczania wykorzystywane są między innymi: jezyki programowania: C++, Delphi, Visual Basic, narzędzia do budowy modeli matematycznych: MathCAD i MATLAB, systemy CAD/CAM/CAE: AutoCAD, Mechanical Desktop, Inventor, CATIA, Abaqus, ADINA, Hyper Mill.

Nauka odbywa się w ścisłym związku z aktualną praktyką przemysłową. Studenci realizują praktyki i staże przemysłowe w najnowocześniejszych firmach regionu podkarpackiego m.in. WSK Rzeszów, Delphi Krosno. Absolwenci tej specjalności mogą podjąć pracę w zakładach przemysłu elektromaszynowego, stosujących techniki CAD, CAM, CAE w projektowaniu i wytwarzaniu wyrobów.

Możliwości dalszego kształcenia

Absolwenci studiów I stopnia (inżynierskich) mogą podejmować studia II stopnia (magisterskie) dające tytuł magistra inżyniera. Absolwenci studiów II stopnia mogą zdobywać wiedzę na studiach doktoranckich, prowadzących docelowo do uzyskania tytułu doktora nauk technicznych.

Ogłoszenia automatyki


Treść Informacje
System do zarządzania produkcją Kanban RFID

System do zarządzania produkcją Kanban RFID - Inne

System Kanban RFID to innowacyjne rozwiązanie służące do zarządzania procesami produkcyjnymi oraz magazynowymi. Kanban R...
Typ: Inne


23-03-2023
PWSK

współpraca - Dam Pracę

Dzień dobry, nawiążemy współpracę w zakresie prowadzenia sprzedaży produktów automatyki na bardzo dobrych warunkach f...
Typ: Dam pracę

Wrocław
Śląskie
16-02-2023
SDS Automatyka
Wymień swój stary miernik drgań na nowy Adash Vibrio M

Wymień swój stary miernik drgań na nowy Adash Vibrio M - Inne

Przekazując stary miernik drgań kupiony u nas lub inny równoważny sprzęt pozostałych marek, otrzymasz 5 000 zł netto zni...
Typ: Inne

Kraków
Małopolskie
18-11-2022
VIMS Sp. z o.o.
Sprzedam produkty siemens simatic omron

Sprzedam produkty siemens simatic omron - Sprzedam

Sprzedam elektronikę przedmioty automatyki...
Typ: Sprzedam
 123 PLN
Szczecin
Zachodniopomorskie
01-03-2020
KrzysiekElektryk
Sprzedam automatykę

Sprzedam automatykę - Sprzedam

Sprzedam automatykę cena do uzgodnienia...
Typ: Sprzedam
 100 PLN
Wrocław
Dolnośląskie
01-03-2020
KrzysiekElektryk
Sprzedam automatykę elektronikę pneumatykę

Sprzedam automatykę elektronikę pneumatykę - Sprzedam

Sprzedam części automatyki pneumatyki elektryki i hydrauliki. Zapraszam Lista w pliku...
Typ: Sprzedam
 100 PLN
Szczecin
Zachodniopomorskie
01-03-2020
KrzysiekElektryk

Najbliższe targi / Wydarzenia z automatyki



AKPIA

Zaawansowane procesy produkcyjne z użyciem multisensorycznych maszyn pomiarowych

akpia | wtorek, 23 Styczeń 2024

portal automatyki

W dzisiejszym świecie pełnym szybkich zmian technologicznych przemysł staje przed wyzwaniem ciągłego doskonalenia procesów produkcyjnych i jakościowych. Zaawansowane systemy pomiarowe, takie jak multisensoryczne maszyny pomiarowe (CMM), rewolucjonizują te...

Sterowniki

Szafy sterownicze – to warto o nich wiedzieć

Sterowniki PLC | niedziela, 7 Maj 2023

portal automatyki

Z pewnością słyszałeś już o szafach sterowniczych, które są podstawowymi komponentami automatyki przemysłowej. Mają one kluczową rolę w kontroli i monitorowaniu urządzeń oraz procesów produkcyjnych. Za...

Napędy i Falowniki

Przegląd silników elektrycznych dla przemysłu

Falowniki | sobota, 23 Grudzień 2023

portal automatyki

Silniki elektryczne, dzięki swojej wszechstronności, efektywności i ekonomiczności, mają zastosowanie w wielu branżach. W artykule przyjrzymy się różnym rodzajom napędów elektrycznych, zwracając uwagę na ich sp...

Technika

Bezpieczeństwo pracy przy spawaniu laserowym: co musisz wiedzieć?

Technika

portal automatyki

Precyzyjna i trwałość połączeń to jedne z najważniejszych cech spawarek laserowych. Aby w pełni wykorzystać ich potencjał, konieczna jest praca zgodna z zasadami BHP oraz po...

Pozostałe Artykuły

Korzyści z zastosowania dozowników obrotowych higienicznych od TRADE MYSAK

Inne

portal automatyki

Przedsiębiorstwa działające w sektorze spożywczym czy farmaceutycznym muszą spełniać rygorystyczne normy bezpieczeństwa i higieny. Podczas produkcji żywności lub leków należy ograniczyć do minimum ryzyko skażenia su...

Reklama

Polecane książki

Sterowniki SIMATIC S7-1200 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Monografia w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika S...

Sieć Profibus DP w praktyce przemysłowej. Przykłady zastosowań

portal automatyki

Włodzimierz Solnik, Zbigniew Zajda Książka jest praktycznym przewodnikiem po aplikacjach interfejsu s...

Inteligentny dom i inne systemy sterowania w 100 przykładach

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Książka w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika L...

Silniki elektryczne w praktyce elektronika

portal automatyki

Autor: Przepiórkowski Jacek Książka jest poradnikiem-przewodnikiem po nowoczesnych silnikach elektrycznych małej m...

Układy wykorzystujące sterowniki PLC. Projektowanie algorytmów sterowania

portal automatyki

Bogdan Broel-Plater Do automatyzacji procesów przemysłowych powszechnie stosowane są st...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00

najpopularniejsze na forum

Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.