Reklama

Artykuły Techniczne

Dlaczego warto zainwestować w dobrą automatykę do bram?

portal automatyki

Automatyka do bram garażowych jest rozwiązaniem stosowanych w coraz większej ilości posesji. Poniżej opiszemy cechy ...

Od automatyki do inteligentnego domu

portal automatyki

Rozwój technologii sprawia, że to, co jeszcze do niedawna wydawało nam się nieosiągalne, funkcjonuje już ...

Dodane Produkty:

- AP AUTOMATYKA - Zestaw do pomiaru drogi, pozycji...
 APDisp P1 to gotowy system służący do kontroli pozycji, d...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
Miniaturowe przetworniki pomiarowe - seria SensorL...
 Firma Dataforth oferuje bardzo szeroki wybór przetwornikó...
Producent: Dataforth
Rejestrator ciśnienia różnicowego
 Bezprzewodowe rejestratory ciśnienia różnicowego stosowan...
Producent: Efento
Dystrybutor: Efento
- AP AUTOMATYKA - Laserowy czujnik odległości LDM5...
 Laserowe czujniki odległości z serii LDM firmy ASTECH poz...
Producent: ASTECH GmbH
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
Sprężyna gazowa Bansbach
 Oferujemy produkty marki Bansbach, w tym takie jak spręży...
Producent: Bansbach
Dystrybutor: BIBUS MENOS

oprogramowanie przemysłoweOstatnie lata to zauważalny na całym świecie, dynamiczny rozwój rynku oprogramowania przemysłowego.Eksperci wskazują, że oprócz typowych systemów klasy SCADA/HMI, firmy z branży coraz częściej wprowadzają do swoich portfolio narzędzia wykorzystujące rosnące możliwości urządzeń mobilnych,cloudcomputingu i dostępu webowego. Wpływa to nie tylko na optymalizację produkcji i wzrost jakościwytwarzanych wyrobów, ale także zmniejsza dystans pomiędzy człowiekiem, a zaawansowaną technologią.

 


Coraz więcej przedsiębiorstw produkcyjnych jest zainteresowanych wykorzystaniem potencjału drzemiącego w nowoczesnym oprogramowaniu przemysłowym. Po innowacyjne rozwiązania z tego zakresu sięgają już nie tylko duże, ale również małe i średnie przedsiębiorstwa – co pozwala specjalistom wysnuwać tezę o wzrastającej świadomości produkcyjnej firm. Najnowszym wyzwaniem dostawców oprogramowania przemysłowego staje się więc dostarczenie przyjaznych dla użytkownika, przejrzystych i zrozumiałych systemów usprawniających pracę w różnych typach zakładów produkcyjnych.Tym samym rynkiem technologii i urządzeńwykorzystywanych przez przemysł na całym świecie zaczynają częściowo rządzić trendy widoczne także w życiu codziennym.

 

Urządzenia mobilne i ich możliwości
Tablety i smartfony stanowią już od dłuższego czasu codzienne narzędzia pracy wielu osób. Bardzo popularny, szczególnie w przypadku wykonywania obowiązków biurowych jest obecnie trend BYOD (z ang. BringYourOwn Device), polegający na wykorzystywaniu przez pracowników swoich prywatnych urządzeń mobilnych w miejscu pracy.Możliwości, jakie niosą ze sobą smartfony czy tablety dostrzegają także dostawcy oprogramowania przemysłowego, czyniąc z nich narzędzia pracy automatyków czy osób odpowiedzialnych za nadzorowanie linii produkcyjnych. Co można zrobić mobilnie w fabryce? Wykorzystując smartfon czy tablet wyposażony w odpowiednią aplikację, użytkownik jest w stanie nie tylko uzyskać dostęp do bieżących wizualizacji trwających w firmie procesów, ale również do ustawień pozwalających na generowanie raportów, zmianę parametrów urządzeń czy też do zaawansowanych funkcji związanych z całym procesem produkcyjnym. Wymagania techniczne nie są przy tym specjalnie skomplikowane, bowiem np. w przypadku popularnego oprogramowania InTouch Access Anywhere zarządzanie produkcją jest możliwe z poziomu dowolnego urządzenia wyposażonego w przeglądarkę internetową obsługującą HTML5.


– Na całym świecie widoczny jest wzrost zainteresowania firm produkcyjnych technologiami mobilnymi. Przedsiębiorstwa coraz częściej zdają sobie sprawę, że dzięki ich zastosowaniu można dbać o odpowiednie utrzymanie ruchu na liniach produkcyjnych. Mobilnie można uzyskać już nie tylko dostęp do wizualizacji danych, ale także rozwiązać ewentualne problemy czy zmienić ustawienia dotyczące procesu – komentuje Stefan Życzkowski, prezes firmy ASTOR, zajmującej się automatyką i robotyką.


Fabryka z głową w chmurach
Przeniesienie procesu przetwarzania oraz składowania danych z lokalnych komputerów i serwerów do wyspecjalizowanych dostawców, czyli cloudcomputing, to coraz chętniej wykorzystywany w przedsiębiorstwach model dostarczania usług oraz rozwiązań z zakresu IT. Chmura obliczeniowa pozwala na udostępnianie różnych usług przez sieć internetową, w tym także kompleksowych systemów zarządzania liniami produkcyjnymi czy całymi przedsiębiorstwami. W takim modelu klient najczęściej nie musi nabywać sprzętu i oprogramowania, ani budować złożonej infrastruktury. Wszystko, czego potrzebuje, kupuje od zewnętrznego dostawcy jako usługę. Dla wielu firm wytwórczych ważne jest zatem to, że wirtualne chmury pozwalają na redukcję kosztów infrastruktury, a także jej późniejszego utrzymania. Niektórzy użytkownicy obawiają się jednak przekazywania swoich cennych, niejednokrotnie poufnych informacji na serwery dostawców, nad którymi de facto nie ma bezpośredniej kontroli.


Jak podkreślają eksperci –wątpliwości te mogą przyczynić się do nieco wolniejszego popularyzowania technologii cloudcomputing w przemyśle. Najnowsze systemy uwzględniają jednak rosnące zainteresowanie klientów przemysłowych chmurą, wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom i obawom. Przykładem rozwiązania dla firm produkcyjnych, wykorzystującego cloudcomputing, jest Wonderware Historian Online Edition – usługa agregacji danych produkcyjnych w chmurze. Informacje z lokalnych serwerów umieszczonych w różnych miejscach, mogą być dzięki niej archiwizowane i przechowywane na zdalnych serwerach. Z dowolnego miejsca na całym świecie – można uzyskać do nich dostęp dzięki smartfonom i tabletom wyposażonym w oprogramowanie Wonderware SmartGlance.


Dostęp webowy z coraz większymi perspektywami
Zarówno nowoczesne oprogramowanie przystosowane do potrzeb urządzeń mobilnych, jak i systemy wykorzystujące technologie cloudcomputingu– zostały od podstaw zbudowane z myślą o stałym dostępie do internetu i jego maksymalnym wykorzystaniu. Nowe możliwości, związane z dostępem do sieci, są także coraz częściej wdrażane w kolejnych edycjach narzędzi będących już „klasykami” oprogramowania przemysłowego – np. w systemach klasy MES, służących do zarządzania produkcją. Ich producenci coraz częściej wychodzą np. naprzeciw aktualnym trendom związanym z rozwojem aplikacji webowych opartych o technologię HTML5. Tak stało się m.in. w przypadku najnowszej wersji oprogramowania Wonderware MES,najpopularniejszego na świecie systemu zarządzania produkcją w czasie rzeczywistym. W jej skład wchodzi nowy klient webowy –aplikacja o nazwie Wonderware MES Web Portal. Pozwala ona na konfigurację systemu oraz monitorowanie produkcji z wykorzystaniem przeglądarki internetowej. W zależności od rodzaju posiadanych uprawnień, użytkownik jest w stanie przeprowadzić za jej pośrednictwem konfigurację linii, zleceń, a także jednostek produkcyjnych oraz stanów maszyn i przyczyn przestojów. Operatorzy mogą za pośrednictwem interfejsu ręcznie rejestrować przestoje, wykonywać transakcje produkcyjne,jak również zmieniać statusy poszczególnych zadań i zleceń produkcyjnych.


– Rynek oprogramowania przemysłowego dynamicznie się rozwija. Wiodący producenci oprogramowania typu MES, wraz z każdą nową wersją dostarczają użytkownikom szeregu nowych funkcjonalności, wyznaczających nowe trendy na rynku. Obecnie bardzo ważnym elementem jest przyjazny interfejs i proste menu, pozwalające na jeszcze łatwiejszą i efektywniejszą pracę z systemem. Na tym poziomie aplikacje przemysłowe także coraz bardziej „zbliżają się” do tych internetowych, które znamy z codziennego, prywatnego użytkowania – podsumowuje Stefan Życzkowski.

 

---------------------------------
Informacje o ASTOR:
Firma ASTOR jest dostawcą nowoczesnych technologii z zakresu systemów IT dla przemysłu, automatyki przemysłowej i robotyki oraz wiedzy biznesowej i technicznej dla polskich i zagranicznych przedsiębiorstw przemysłowych. Firma powstała w 1987 roku w Krakowie. Obecnie posiada siedem oddziałów w całej Polsce, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Katowicach i Wrocławiu. Oferta ASTOR obejmuje m.in systemy sterowania General Electric i Horner APG, oprogramowanie przemysłowe Wonderware, roboty przemysłowe Kawasaki i Epson, a także ekonomiczne urządzenia automatyki własnej marki Astraada.


W głównej siedzibie firmy – ASTOR Technology Park funkcjonuje pierwsza w Europie interaktywna, dostępna dla kontrahentów, studentów, przedstawicieli świata naukowego i turystów, wystawa robotyki i technologii IT – ASTOR InnovationRoom, w której odbywają się testy, pokazy i szkolenia.

 

ASTOR jest wieloletnim członkiem Business Centre Club oraz zdobywcą wielu nagród zarówno polskich, jak i międzynarodowych, m.in. prestiżowego tytułu „Ten, który zmienia polski przemysł”, Medalu Europejskiego, tytułu siódmego Najlepszego Miejsca Pracy w Polsce w roku 2014, w kategorii firm zatrudniających do 500 osób oraz tytułu Innovatora Małopolski 2014.


Więcej informacji o firmie dostępnych jest na stronie: www.astor.com.pl

Polecane książki

LabVIEW w praktyce

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest poradnikiem przygotowanym z myślą o elektronikach i a...

Sieć Profibus DP w praktyce przemysłowej. Przykłady zastosowań

portal automatyki

Włodzimierz Solnik, Zbigniew Zajda Książka jest praktycznym przewodnikiem po aplikacjach interfejsu s...

Programowanie sterowników PLC w języku drabinkowym

portal automatyki

Stanisław Flaga Współczesne sterowniki stosowane w systemach automatyki są urządzeniami niezwykle e...

Elektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktyków

portal automatyki

Witold Jaszczuk Książka jest bardzo przystępnie napisanym podręcznikiem-poradnikiem dla wszystkich, którzy i...

Inteligentny dom i inne systemy sterowania w 100 przykładach

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Książka w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika L...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 31 Gru 2017 - 00:00

Targi:

Reklama
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.