Artykuły Techniczne

Dlaczego warto zainwestować w dobrą automatykę do bram?

portal automatyki

Automatyka do bram garażowych jest rozwiązaniem stosowanych w coraz większej ilości posesji. Poniżej opiszemy cechy ...

Od automatyki do inteligentnego domu

portal automatyki

Rozwój technologii sprawia, że to, co jeszcze do niedawna wydawało nam się nieosiągalne, funkcjonuje już ...

Dodane Produkty:

- AP AUTOMATYKA - Przetwornik z Modbus TCP Li-H00C...
Ethernetowy przetwornik Li-H00C0E0 w połączeniu z zewnętr...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
Stabilis MES
Stabilis pozwala na poprawę efektywności i wyniku finanso...
- AP Automatyka - Przetwornik stężenia dwutlenku w...
 Programowalny przetwornik Si-CA0R0E0 ze zintegrowanym sen...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
- AP AUTOMATYKA - Barometr z Ethernet (Modbus TCP)...
 Programowalny przetwornik Si-B00R0E0 wraz ze zintegrowany...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
- AP AUTOMATYKA - Przetwornik wilgotności i temper...
 Kompaktowy przetwornik w wersji naściennej Si-S00R1E0 ze ...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA

Z każdym rokiem, w naszych domach przybywa urządzeń, które posiadają podłączenie do sieci. Stąd silna tendencja do automatyzacji. Wiele czynności, które do tej pory trzeba było wykonywać samodzielnie, dziś może za nas zrobić urządzenie. Jakie względy przemawiają za montażem sterowników? Jakie możliwości otwierają się przed ich użytkownikami?

 

5 powodów, dla których warto korzystać z automatyki w swoim domu

Montaż urządzeń do zarządzania różnymi systemami w domach i mieszkaniach przynosi szereg wymiernych korzyści. Jakich? O tym przeczytacie poniżej.

 

 1. Wygoda. Z czasem nawet rutynowe czynności, które wykonujemy w domu, po prostu zaczynają nam ciążyć. Marzenie o tym, by niektóre rzeczy wykonywały się same – od tak, po prostu, jeszcze nigdy nie było tak realne. Posiadając sterowniki do różnego typu urządzeń, możemy sterować domem jednocześnie oddając się relaksowi.
 2. Oszczędność. Zarządzanie z pomocą inteligentnych urządzeń to oszczędność energii elektrycznej, ciepła, a co się z tym ściśle wiąże realny wpływ na ekologię. Oczywiście to także oszczędność czasu, który do tej pory trzeba było poświęcić na wykonywanie różnych czynności.
 3. Całkowita kontrola. Posiadając sterowniki do różnego typu urządzeń przez cały czas mamy kontrolę nad swoim domem. Instalując odpowiednie aplikacje możemy integrować mobilne urządzenia z systemem inteligentnego domu. Zarządzanie domem z poziomu tabletu, czy smartfonu jest bardzo wygodne, z uwagi na to, że praktycznie każdy z nas posiada mobilne urządzenia zawsze przy sobie. Dzięki temu sterowanie domem jest możliwe nie tylko wtedy, kiedy przebywasz w domu, ale też w biurze, podczas podróży służbowej czy na wakacjach.
 4. Funkcjonalność. Wśród sterowników mamy modele, które różnią się nie tylko designem, ale również funkcjonalnością. Co więcej, systemy zarządzania wieloma urządzeniami są elastyczne. Dzięki temu możemy szybko i łatwo dopasować jego możliwości do naszych zmieniających się wymagań. Wystarczy tylko przeprogramować urządzenie.
 5. Elastyczność budżetowa. W zależności od wysokości środków finansowych, jakimi aktualnie dysponujemy, możemy kupić tańszy lub droższy sterownik. Tylko od nas zależy czy będziemy korzystać z podstawowych funkcji urządzeń czy bardziej rozbudowanych.

 

Sterowniki do zarządzania systemami grzewczymi

Współczesne budynki mieszkalne posiadają wiele instalacji, których działanie można automatyzować. Jedną z tych wymienianych w pierwszej kolejności jest ogrzewanie.

 

Wyspecjalizowane urządzenia sprawiają, że w pomieszczeniach w których przebywamy, zawsze będzie panować odpowiednia temperatura. Z pomocą najnowszych technologii w naszym domu możemy stworzyć aż 8 różnych stref grzewczych. Systemy te są dziś na tyle inteligentne, że możemy ustawić inną temperaturę w kuchni, inną w łazience czy w salonie, obniżać temperaturę w nocy, a zwiększać w dzień, załączać ogrzewanie tuż przed powrotem z pracy, a wyłączać, gdy opuszczamy dom. Co więcej, z każdym rokiem lista możliwości, jakie oferują sterowniki wydłuża się.

 

Jakimi systemami możemy zarządzać dziś?

Wśród dostępnych na rynku sterowników, służących do zarządzania ogrzewaniem, wyróżniamy następujące rodzaje:

 1. Sterowniki do kotłów. Umożliwiają sprawne zarządzanie zarówno tym jak powstaje ciepło, jak i tym, w jaki sposób jest rozprowadzane po systemie grzewczym. W zależności od modelu sterownika do kotłów, który wybierzemy, możemy zarządzać jego pracą w podstawowym zakresie lub bardziej zaawansowanym (przez Internet).
 2. Sterowniki do ogrzewania podłogowego. Pozwalają ustawić w mieszkaniu indywidualną temperaturę w każdym z pomieszczeń, regularnie kontrolować i edytować ustawienia z poziomu urządzeń mobilnych czy podłączyć pompę dla zwiększenia komfortu cieplnego. Nowe rozwiązania w zakresie ogrzewania podłogowego to odważny krok w przyszłość.
 3. Regulatory pokojowe. Gwarantują nam pełen komfort oraz wygodę zmian ustawień w poszczególnych pomieszczeniach w domu. Co ważne, regulatory pokojowe umożliwiają pracę urządzenia grzewczego w różnych trybach. Te najpopularniejsze to chociażby dzień/noc, urlop czy tryb tygodniowy. Regulatory dostępne są w sprzedaży zarówno z komunikacją tradycyjną, jak i te bezprzewodowe.
 4. Sterowniki do energii odnawialnej. Kolektory słoneczne, pompy ciepła czy rekuperacja to systemy, które dziś są powszechnie wykorzystywane w energooszczędnych domach. Korzystając ze sterowników można zaoszczędzić dużą ilość energii, która jest uzyskiwana metodą tradycyjną i w pełni wykorzystać możliwości, jakie gwarantują nam domy energooszczędne.
 5. Sterowniki do instalacji. To kolejna grupa urządzeń, która umożliwi nam sterowanie systemem grzewczym opartym o kilka źródeł ciepła. Sterowniki do instalacji to nie tylko zarządzenie ciepłem w swoim domu, ale również integracja z innymi urządzeniami oferująca użytkownikowi cały wachlarz różnych możliwości, zarządzenie bramą garażową, oświetleniem czy zraszaczem trawników.
 6. Sterowniki do kominków. Umożliwiają bardziej ekonomiczną pracę kominka dzięki temu, że sterownik zarządza poziomem spalania drewna.
 7. Sterowniki specjalistyczne. To zbiorcza kategoria, w obrębie której mieszczą się chociażby sterowniki do sauny, które pozwalając na inteligentne zarządzeni generatorem pary, oświetleniem czy temperaturą, jak również sterowniki od chłodnictwa umożliwiające zarządzanie kompresorem, wentylatorem, grzałką parownika czy oświetleniem. W ofercie dostępne są również specjalne, dedykowane moduły, z których poziomu możliwe jest swobodne zarządzenie każdym urządzeniem przez Internet (moduł WiFi) czy przez telefon (GSM).

 

Inteligentne urządzania zatroszczą się o Twój komfort

Z roku na rok rozszerza się wachlarz możliwości sterowania domem. Czynności, które do tej pory można było wykonywać jedynie ręcznie, dziś ulegają automatyzacji. Domownicy nie muszą zajmować się pewnymi czynnościami, a jednocześnie komfort mieszkania zwiększa się. Specjaliści podkreślają, że inteligentny dom to jednak nie tylko ten, który posiada liczne możliwości, ale ten, w którym można wykonywać wiele czynności jednocześnie. Inteligentne sterownie to więc nie tylko zarządzanie jedną instalacją, ale integracja wielu systemów w jednym urządzeniu, który de facto staje się centrum dowodzenia. A zaoszczędzony w ten sposób czas będziemy mogli wykorzystać na przyjemności: spotkania z najbliższymi, relaks przy dobrej książce czy spacer z psem.

Polecane książki

Sterowniki SIMATIC S7-1200 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Monografia w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika S...

Układy wykorzystujące sterowniki PLC. Projektowanie algorytmów sterowania

portal automatyki

Bogdan Broel-Plater Do automatyzacji procesów przemysłowych powszechnie stosowane są st...

Automatyka Technika Regulacji

portal automatyki

Andrzej Dębowski Niniejsza książka jest poświęcona praktycznym zagadnieniom projektowania jednoobwodowych układów a...

Programowalne moduły Ethernetowe w przykładach

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest kompendium poświęconym nowoczesnym, programowalnym i konfigurowalnym interfejsom s...

Sieć Profibus DP w praktyce przemysłowej. Przykłady zastosowań

portal automatyki

Włodzimierz Solnik, Zbigniew Zajda Książka jest praktycznym przewodnikiem po aplikacjach interfejsu s...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 31 Gru 2017 - 00:00

Targi:

Reklama
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.