Dlaczego warto zainwestować w dobrą automatykę do bram?![]() Automatyka do bram garażowych jest rozwiązaniem stosowanych w coraz większej ilości posesji. Poniżej opiszemy cechy ... |
Od automatyki do inteligentnego domu![]() Rozwój technologii sprawia, że to, co jeszcze do niedawna wydawało nam się nieosiągalne, funkcjonuje już ... |
Sterowniki swobodnie programowalne dla automatyki, czyli sterowniki PLC to aktualnie najczęściej używane komponenty automatyki przemysłowej.
Programowalne sterowniki logiczne, czyli inaczej sterowniki PLC to uniwersalne elementy mikroprocesorowe wykorzystywane do sterowania pracą różnych maszyn i urządzeń. Wykonują czynności automatycznie, zgodnie z algorytmem zapisywanym w języku programowania danego sterownika.
W najprostszych systemach automatyki kontrola prowadzona jest z użyciem dedykowanych regulatorów – sterowników, które posiadają najbardziej popularne funkcje. Nie pozwalają one jednak na realizację nowych, dodatkowych funkcji, ponieważ nie mogą być modernizowane.
W związku z tym tam, gdzie ważna jest rozbudowana funkcjonalność poprzez wprowadzanie odpowiednich zmian, wykorzystuje się sterowniki PLC, czyli sterowniki programowalne. Umożliwiają one wprowadzanie zmiany w algorytmie sterującym zależnie od potrzeb, na przykład wymagań użytkownika czy środowiska.
Wprowadzenie zmian w algorytmie sterownika PLC wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy w zakresie programowania. To główny minus takiego rozwiązania, ponieważ każdorazowa zmiana musi być przeprowadzona przez wykwalifikowanego inżyniera.
Zatem na rynku powstało zapotrzebowanie na proste w obsłudze sterowniki, które pozwalają na wprowadzanie zmian w ich algorytmach – tak powstały sterowniki funkcyjne.
Sterowniki funkcyjne to nowoczesne sterowniki stosowane w systemach automatyki, które łączą w sobie zalety dedykowanych regulatorów oraz sterowników programowalnych.
Od strony technicznej są podobne do standardowych sterowników, ale od strony programowej wykorzystują aplikacje, które ułatwiają ich programowanie oraz obsługę, która może odbywać się również za pośrednictwem przeglądarek internetowych czy urządzeń mobilnych. Można stosować wtedy także gotowe, preinstalowane aplikacje, wobec tego posiadanie specjalistycznej wiedzy programistycznej (znajomość języka HTLM, języka Java) nie jest wymagane.
W związku z tym korzystanie ze sterowników funkcyjnych jest o wiele łatwiejsze niż ze sterowników PLC. Można dopasować je do określonych potrzeb, na przykład przez zmianę lub dodanie konkretnych funkcji.
Jednym z najpopularniejszych sterowników funkcyjnych dostępnych na rynku są sterowniki PLC Saia PCD produkcji szwajcarskiej firmy Saia Burgess Controls. To nowoczesne komponenty wyróżniające się dużą elastycznością działania, które mogą być stosowane w większości typów instalacji.
Najważniejsze cechy sterowników PLC Saia PCD:
Wobec tego sterowniki PLC Saia są używane obecnie w wielu instalacjach, wspierając systemy automatyki różnych rodzajów.
Sterowniki PLC od firmy Saia Burgess Controls można zakupić również w Polsce. Firma Sabur specjalizująca się w nowoczesnych i niezawodnych urządzeniach i oprogramowaniu dla automatyki posiada bogatą ofertę sterowników PLC.
Układy wykorzystujące sterowniki PLC. Projektowanie algorytmów sterowania![]() Bogdan Broel-Plater Do automatyzacji procesów przemysłowych powszechnie stosowane są st... |
Sieć Profibus DP w praktyce przemysłowej. Przykłady zastosowań![]() Włodzimierz Solnik, Zbigniew Zajda Książka jest praktycznym przewodnikiem po aplikacjach interfejsu s... |
Programowalny sterownik SIMATIC S7-300 w praktyce inżynierskiej![]() Janusz Kwaśniewski Sterowniki S7-300 z firmy SIEMENS oraz oprogramowanie do niego S... |
Inteligentny dom i inne systemy sterowania w 100 przykładach![]() Janusz Kwaśniewski Książka w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika L... |
Programowanie sterowników PLC zgodnie z normą IEC61131-3 w praktyce![]() Kacprzak Sławomir Założeniem twórców normy IEC 61131-3 było ujednolicenie i normalizacja s... |