Reklama

Artykuły Techniczne

Korzyści z instalacji automatyki budynkowej, oszczędności to nie wszystko

portal automatyki

Dom, budynek ma spełniać nie tylko funkcję mieszkaniową czy usługowa, dlatego projektowanie budynków nie ogranicza si...

Dlaczego warto zainwestować w dobrą automatykę do bram?

portal automatyki

Automatyka do bram garażowych jest rozwiązaniem stosowanych w coraz większej ilości posesji. Poniżej opiszemy cechy ...

Dodane Produkty:

Przetwornik wibracji 4..20 mA IP68
 Przetworniki wibracji z wyjściem pętli prądowej 4-20 mA d...
Producent: METRA MMF
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
System do zarządzania produkcją Kanban RFID
System Kanban RFID to innowacyjne rozwiązanie służące do ...
Producent: PWSK
Dystrybutor: PWSK
Proficy HMI/SCADA iFIX 2022 PL
 Kolejna wersja systemu Proficy HMI/SCADA iFIX miała premi...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Ręczny wibrometr do pomiaru drgań łożysk
Ręczne mierniki do oceny i analizy stanu łożysk w maszyna...
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
Poziomowskaz magnetyczny AQUARIUS OVERTANK montaż ...
 Poziomowskaz magnetyczny montowany od góry (overtank) poz...
Producent: Kerto-Automation
Dystrybutor: Kerto-Automation

Z pewnością słyszałeś już o szafach sterowniczych, które są podstawowymi komponentami automatyki przemysłowej. Mają one kluczową rolę w kontroli i monitorowaniu urządzeń oraz procesów produkcyjnych. Zastanawiasz się, jak dokładnie działają szafy sterownicze i z jakimi sterownikami współpracują? Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Wyjaśniamy!

Szafy sterownicze – jak działają?

Szafy sterownicze to elementy niezbędne w przemyśle, energetyce, automatyce i wielu innych dziedzinach, w których wykorzystywane są różnego rodzaju maszyny. Ich zadaniem jest zapewnienie bezpiecznej i niezawodnej pracy urządzeń, a także umożliwienie sterowania nimi w sposób kontrolowany i jednocześnie precyzyjny. Co ciekawe, są one wykorzystywane w wielu branżach, a coraz częściej pojawiają się również w gospodarstwach i domach jednorodzinnych. Jeśli masz np. studnię, wiesz, że szafa sterownicza jest po prostu niezbędna.

Główną zasadą działania szaf sterowniczych jest to, iż po ich ustawieniu powinny być bezobsługowe. Co więcej, szafa poinformuje Cię o ewentualnej konieczności obsługi w szczególnych sytuacjach, np. po awarii. W najprostszych wersjach odbywa się to za pomocą sygnalizacji świetlnej lub dźwiękowej. Szafy wyposażone w moduł GSM mają możliwość wysłania SMS-a z informacją o awarii. Niektóre pozwalają także na odbiór komunikatów za pomocą dedykowanej strony w chmurze. Różne rodzaje wysokiej jakości szaf sterowniczych znajdziesz w ofercie sklepu internetowego https://sklep-prawm.pl/.

Warto także wiedzieć, że w każdej szafie sterowniczej znajduje się wiele elementów usprawniających jej pracę. Duże znaczenie mają m.in. przekaźniki i różnego rodzaju sterowniki.

Układy przekaźnikowo-stycznikowe

Niektóre szafy sterownicze bazują na układach przekaźnikowo-stycznikowych. Dzięki nim możliwe jest skuteczne zabezpieczanie i zasilanie elementów wykonawczych oraz pomiarowych, a także sterowanie elementami wykonawczymi na podstawie sygnałów zewnętrznych. Współpracują one z sondami, wyłącznikami ciśnieniowymi, czujnikami zbliżeniowymi czy przetwornikami ciśnienia. Poza tym pozwalają na ewentualne wprowadzenie przez obsługę zmian w procesie.

Sterowniki PLC

Częstym elementem wyposażenia nowoczesnych szaf sterowniczych są programowalne sterowniki PLC. Pozwalają one na jednoczesne zarządzanie pracą wielu urządzeń. To świetna alternatywa dla rozbudowanych szaf bazujących na przekaźnikach. Zastanawiasz się, jak właściwie działa sterownik PLC? Otóż pobiera on dane wejściowe, np. z czujników, a następnie cyklicznie je analizuje za pomocą zaprogramowanego mikroprocesora. Warto wiedzieć, że wyjścia sterowników PLC są w stanie sterować różnymi urządzeniami, np. silnikami, rozdzielnicami, wyłącznikami bezpieczeństwa itp.

Sterowniki PLC dzielą się najczęściej na kompaktowe i modułowe. Te ostatnie zazwyczaj stosowane są w przypadku rozbudowanych aplikacji.

Wielofunkcyjny czujnik CZ-DYNDA

Wielofunkcyjny sterownik CZY-DYNDA zastępuje sterowniki PLC i na jego podstawie można wykonać szafkę bez PLC. Służy on do kontroli i sygnalizacji poziomu wody i innych cieczy w studniach głębinowych czy zbiornikach. Może także stanowić zabezpieczenie przed zalaniem lub suchobiegiem pompy. Często jest wykorzystywany jako jej sterownik. Urządzenie może pracować aż w dziesięciu różnych trybach, w zależności od Twoich potrzeb.

Szafy sterownicze mają szerokie zastosowanie i mogą współpracować z różnymi urządzeniami. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sterowników, przekaźników i czujników, które można do nich podłączyć. Warto znać działanie przynajmniej tych najczęściej stosowanych.

Reklama

Polecane książki

Elementy, urządzenia i układy automatyki

portal automatyki

Jerzy Kostro Publikacja jest przeznaczona dla uczniów technikum elektronicznego, sp...

Automatyka Technika Regulacji

portal automatyki

Andrzej Dębowski Niniejsza książka jest poświęcona praktycznym zagadnieniom projektowania jednoobwodowych układów a...

Programowalny sterownik SIMATIC S7-300 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Sterowniki S7-300 z firmy SIEMENS oraz oprogramowanie do niego S...

Programowalne moduły Ethernetowe w przykładach

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest kompendium poświęconym nowoczesnym, programowalnym i konfigurowalnym interfejsom s...

Współczesny oscyloskop. Budowa i pomiary

portal automatyki

Andrzej Kamieniecki Książka jest przewodnikiem po nowoczesnych oscyloskopach cyfrowych, ich budowie, p...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.