Reklama

Dodane Produkty:

Przetwornik wibracji 4..20 mA IP68
 Przetworniki wibracji z wyjściem pętli prądowej 4-20 mA d...
Producent: METRA MMF
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
System do zarządzania produkcją Kanban RFID
System Kanban RFID to innowacyjne rozwiązanie służące do ...
Producent: PWSK
Dystrybutor: PWSK
Proficy HMI/SCADA iFIX 2022 PL
 Kolejna wersja systemu Proficy HMI/SCADA iFIX miała premi...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Ręczny wibrometr do pomiaru drgań łożysk
Ręczne mierniki do oceny i analizy stanu łożysk w maszyna...
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
Poziomowskaz magnetyczny AQUARIUS OVERTANK montaż ...
 Poziomowskaz magnetyczny montowany od góry (overtank) poz...
Producent: Kerto-Automation
Dystrybutor: Kerto-Automation

Obecnie chyba nikogo już nie dziwi fakt, iż aby firma tak naprawdę rozwinęła skrzydła to musi poszerzać swoją działalność o zagraniczne rynki. Nie inaczej jest w przypadku produkcji przemysłowej. Minęły już czasy kiedy nasze produkty były uważane za te niskiej jakości. Wręcz przeciwnie produkt z polską flagą cieszy się dużą popularnością zarówno w kraju jak i za granicą. Większy popyt przekłada się zatem na większe zamówienia.

 

Żeby to wszystko można było pogodzić niezbędne są poważne inwestycję w linie produkcyjne, aby zwiększyć ich wydajność. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest modernizacja linii przy zastosowanie szeroko pojętej automatyki przemysłowej. Czym ona tak naprawdę jest?

 

Pod pojęciem automatyki kryje się nic innego jak proces mający na celu wdrożenie nowych technologii i rozwiązań do istniejącego już procesu technologicznego. To właśnie dzięki tym zmianom poprawia się wydajność produkcji, jej zarządzanie czy też kontrola. Najlepiej jest kiedy automatyka przemysłowa jest zastosowana jeszcze na etapie budowy linii produkcyjnej. Wówczas można bez większego problemu stworzyć projekt, a następne dokonywać przeróżnych testów, aby finalnie wyeliminować wszelkie błędy. Jest to proces czasochłonny, ale z projektowaniem nie można się spieszyć, aby nie doprowadzić do sytuacji w której błąd może okazać się na tyle poważny, iż nie będzie można go usunąć bez zmiany dotychczasowych schematów. Wszystko musi być dobrze przemyślane.

 

Jeszcze trudniej jest w momencie kiedy linia produkcyjna już pracuje i nie mamy możliwości jej całkowitego zatrzymania. Wiązałoby się to przecież z ogromnymi stratami dla przedsiębiorstwa. W takim przypadku pozostaje wprowadzanie modyfikacji etapami, aby zbytnio nie odczuć ich uciążliwości. Nie ulega wątpliwości, że jeśli firma ma być konkurencyjna na rynku do musi zainwestować w automatyzację produkcji. W wielu przypadkach wyeliminowanie czynnika ludzkiego znacznie powiększa wydajność całego układu. Automatyka ma właśnie w tym pomóc. Oczywiście nie chodzi tu o całkowite wyeliminowanie człowieka, ale wsparcie go w pracy.

 

Samo zwiększenie wydajności to nie jedyny atut wdrożenia automatyzacji. Dzięki niej możemy również sprawnie kontrolować cały proces. Przez cały czas mamy rzeczywisty podgląd na wielkość produkcji co pozwala na lepsze gospodarowanie środkami oraz planowanie nowych inwestycji. Poza tym łatwiej jest zarządzać tak spójnym układem. Wszystko to sprawia, że pozyskiwanie nowych zleceń nie stanowi już problemu. Przedsiębiorstwo jest w stanie sprostać otrzymanym zamówieniom. Otwarcie nowych rynków sprzyja rozwojowi, a efektywne gospodarowanie zasobami firmy daje możliwość eksportu wyrobów za granicę. Tak właśnie powinna działać nowoczesna produkcja. Niezbędna jest jej ciągła modernizacja, która daje efekty w formie nowych inwestycji, zwiększenia wydajności i poszerzania zasięgu eksportu o inne kraje. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zastosowanie automatyki przemysłowej przy liniach produkcyjnych czy też innych procesach technologicznych.

 

Autorem artykułu jest firma Automatik - Przemysłowa Automatyka od A do Z

Reklama

Polecane książki

Elementy, urządzenia i układy automatyki

portal automatyki

Jerzy Kostro Publikacja jest przeznaczona dla uczniów technikum elektronicznego, sp...

Programowanie sterowników PLC zgodnie z normą IEC61131-3 w praktyce

portal automatyki

Kacprzak Sławomir Założeniem twórców normy IEC 61131-3 było ujednolicenie i normalizacja s...

Inteligentny dom i inne systemy sterowania w 100 przykładach

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Książka w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika L...

Automatyka Podstawy teorii

portal automatyki

Andrzej Dębowski Automatyka jest to dyscyplina naukowa dotycząca technicznych aspektów wykorzystania m...

Programowanie sterowników PLC w języku drabinkowym

portal automatyki

Stanisław Flaga Współczesne sterowniki stosowane w systemach automatyki są urządzeniami niezwykle e...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.