Reklama

Dodane Produkty:

Przetwornik wibracji 4..20 mA IP68
 Przetworniki wibracji z wyjściem pętli prądowej 4-20 mA d...
Producent: METRA MMF
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
System do zarządzania produkcją Kanban RFID
System Kanban RFID to innowacyjne rozwiązanie służące do ...
Producent: PWSK
Dystrybutor: PWSK
Proficy HMI/SCADA iFIX 2022 PL
 Kolejna wersja systemu Proficy HMI/SCADA iFIX miała premi...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Ręczny wibrometr do pomiaru drgań łożysk
Ręczne mierniki do oceny i analizy stanu łożysk w maszyna...
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
Poziomowskaz magnetyczny AQUARIUS OVERTANK montaż ...
 Poziomowskaz magnetyczny montowany od góry (overtank) poz...
Producent: Kerto-Automation
Dystrybutor: Kerto-Automation

Aby winda mogła działać prawidłowo, konieczne jest prowadzenie regularnych przeglądów i prac konserwacyjnych, które są w stanie w porę wykryć nieprawidłowości mogące powodować zagrożenie dla jej użytkowników. Jak często należy prowadzić tego rodzaju czynności?

 

Regularna kontrola sprawności wind oraz dźwigów innego rodzaju jest kluczowa, zarówno z uwagi na bezpieczeństwo i komfort, jak i również ewentualne spore koszty dotyczące niewykrytych w porę usterek, które z małego problemu mogą zmienić się w spory wydatek.

 

Głównym dokumentem, który wskazuje częstotliwość prowadzenia przeglądów i konserwacji wind, jest Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2003 r. w sprawie warunków technicznych i dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego. Dokument ten wskazuje, że osobą odpowiedzialną za sprawność windy jest konserwator, a także określa terminy prowadzenia danych czynności.

 

Terminy przeglądów i konserwacji

Zgodnie z przepisami każda winda powinna być poddawana przeglądowi technicznemu nie rzadziej niż raz na miesiąc. Wtedy też należy przeprowadzić podstawowe prace konserwacyjne, na przykład smarowanie czy regulację jej elementów. Dodatkowo także wskazane jest wykonanie generalnej rewizji ogólnej dźwigu raz na pół roku. Oczywiście, wszystkie czynności muszą być także dokumentowane.

 

Raz na rok z kolei winda musi być poddana badaniu Urzędu Dozoru Technicznego. Wtedy specjalista posiadający uprawnienia UDT sprawdza dokładnie wszystkie elementy bezpieczeństwa urządzenia – jeżeli winda przejdzie badanie pozytywnie, wtedy oznaczana jest odpowiednią naklejką. Gdy zostaną wykryte jakieś nieprawidłowości, w takiej sytuacji wskazuje on na konieczne czynności wraz z terminem, do którego muszą być one wykonane.

 

Komu zlecić wykonanie prac?

Generalnie w sytuacji, gdy winda jest nadal na gwarancji, najlepiej korzystać z usług wykonawcy – często zmiana realizatora prac może skończyć się zakwestionowaniem gwarancji i sporymi kosztami w przypadku wystąpienia usterek w okresie gwarancyjnym. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w umowie gwarancyjnej.

 

Z kolei wtedy, gdy gwarancja na windę już się zakończyła, można również skorzystać z usług innych firm świadczących usługi we wspomnianym zakresie, zależnie od swoich indywidualnych oczekiwań, wśród których często na pierwszym miejscu znajduje się cena. Należy jednak pamiętać o tym, aby wybierać wsparcie ekspertów z doświadczeniem, aby mieć pewność, że przegląd i konserwacja zostały wykonane zgodnie z przepisami i tym samym winda będzie bezpieczna dla jej użytkowników.

 

Jeżeli szukasz specjalistów w zakresie konserwacji i przeglądów wind w Krakowie, wybierz firmę KRAKDŹWIG, która od lat specjalizuje się w realizacji dźwigów i wind w Krakowie i Małopolsce. Posiada także oddziały w Tarnowie oraz Kielcach. Dysponuje wykwalifikowaną kadrą specjalistów posiadających odpowiednie uprawnienia UDT do prowadzenia przeglądów oraz do prac remontowo-montażowych oraz serwisowych. Usługi firmy KRAKDŹWIG dostępne są przez 24 godziny na dobę i 365 dni w roku.

 

 

 

Reklama

Polecane książki

Sterowniki SIMATIC S7-1200 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Monografia w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika S...

Miernictwo elektryczne i elektroniczne

portal automatyki

Parchański Józef Podręcznik zawiera materiał nauczania przedmiotu - miernictwo elektryczne i elektroniczne, n...

Programowanie sterowników PLC zgodnie z normą IEC61131-3 w praktyce

portal automatyki

Kacprzak Sławomir Założeniem twórców normy IEC 61131-3 było ujednolicenie i normalizacja s...

Elektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktyków

portal automatyki

Witold Jaszczuk Książka jest bardzo przystępnie napisanym podręcznikiem-poradnikiem dla wszystkich, którzy i...

Współczesny oscyloskop. Budowa i pomiary

portal automatyki

Andrzej Kamieniecki Książka jest przewodnikiem po nowoczesnych oscyloskopach cyfrowych, ich budowie, p...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.