Reklama

Dodane Produkty:

Przetwornik wibracji 4..20 mA IP68
 Przetworniki wibracji z wyjściem pętli prądowej 4-20 mA d...
Producent: METRA MMF
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
System do zarządzania produkcją Kanban RFID
System Kanban RFID to innowacyjne rozwiązanie służące do ...
Producent: PWSK
Dystrybutor: PWSK
Proficy HMI/SCADA iFIX 2022 PL
 Kolejna wersja systemu Proficy HMI/SCADA iFIX miała premi...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Ręczny wibrometr do pomiaru drgań łożysk
Ręczne mierniki do oceny i analizy stanu łożysk w maszyna...
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
Poziomowskaz magnetyczny AQUARIUS OVERTANK montaż ...
 Poziomowskaz magnetyczny montowany od góry (overtank) poz...
Producent: Kerto-Automation
Dystrybutor: Kerto-Automation

Maszyny sterowane numerycznie, czyli inaczej CNC wykorzystywane są do obróbki różnego rodzaju materiałów. Ze względu na ciągle rosnącą konkurencję rynkową, producenci z sektora maszynowego muszą zagwarantować najwyższą jakość i profesjonalizm produkowanych maszyn CNC. Niestety wiele z nich są tzw. produktami imitowanymi, które nie spełniają najważniejszych wymogów tj. obróbka materiałów na najwyższym poziomie. Warto zatem, aby właściciele firm poszukujący odpowiednich rozwiązań do swoich zakładów produkcyjnych zwracali uwagę nie na cenę, lecz przede wszystkim parametry maszyny. Jak zatem przetestować maszynę, aby służyła produkcji przez wiele lat?

 

Maszyny profesjonalne i amatorskie

Na rynku mamy do czynienia z dwoma rodzajami maszyn CNC – tzw. amatorskimi i profesjonalnymi. Te pierwsze mimo swojej na pierwszy rzut oka jakościowej konstrukcji, wykonania czy systemu sterowania nie przyniosą przedsiębiorstwu wymiernych korzyści w postaci  oczekiwanego zysku. Dodatkowo odróżnić je można wyjątkowo niską ceną. Natomiast maszyny profesjonalne to takie, które przyczynią się do generowania zysków przedsiębiorstwa. Na koszt wytworzenia takiego produktu składa się m.in. koszt osoby obsługującej maszynę, koszt energii, gazów tnących czy stworzenie odpowiedniej kontroli i zarządzania produkcją. Jednym z punktów podczas porównywania maszyn jest czas obróbki. Należy jednak pamiętać, że najszybsza maszyna na świecie może stać bezproduktywnie jeśli nie posiada systemu, który zapewni ciągłość obróbki przez automatyczne ładowanie i rozładowywanie blach.

 

W jaki sposób przetestować maszynę?

Odróżnienie maszyny profesjonalnej od amatorskiej dla wielu przedsiębiorców może być trudnym zadaniem, zwłaszcza że wiele firm próbuje sprzedać rzekomo profesjonalne maszyny, które w rzeczywistości są produktami imitowanymi. Jak można jednak upewnić się, że produkt, który kupujemy jest jakościowy i wygeneruje zysk? – Każdemu klientowi, który jest zainteresowany u nas kupnem maszyny proponujemy wizytę u jednego z naszych klientów, u którego została wdrożona dana maszyna. Sugerujemy również przeprowadzenie obróbek testowych. Profesjonalna maszyna CNC, to taka która pozwala na precyzyjną obróbkę. Na przykład testując wycinarkę laserową klient sprawdza wykorzystywaną metodę i technologię, a następnie jakość wycinanych detali – tłumaczy Adam Szwejkowski, specjalista wycinarek laserowych w Prima Power Central Europe. – Dodatkowo stworzyliśmy stronę internetową dedykowaną tematyce laserowej - laserfiber.tech, na której znajdują się szczegółowe informacje o naszych maszynach laserowych – dodaje. Testowanie wycinarki laserowej wymaga zwrócenia uwagi na wiele parametrów. Jednym z nich jest dokładność cięcia, która zależy między innymi od konstrukcji ramy maszyny. Nie powinna być skręcana ani  niejednolita w środku. Im materiał, z którego została wykonana rama główna jest trwalszy i odporniejszy na drgania tym produkowane detale będą wycinane bardziej precyzyjnie. Równoległość krawędzi musi być w tolerancji co najmniej 0,05mm. Dokładność pozycjonowania i powtarzalność mierzona na całym obszarze obróbki maszyny musi wynosić 0,03mm. Innym parametrem jest wycinane detali z dużą prędkością – ma to na celu sprawdzenie czy maszyna nie posiada luzów lub bezwładności, które mogą zaznaczać się na wycinanych detalach w postaci nadpaleń lub niedopaleń. Warto zwrócić uwagę również na pozycjonowanie wycinania otworów i pomiarów średnic oraz odległości między otworami. Wycinarka laserowa powinna wycinać każdy materiał o każdej grubości zgodnie z parametrami obróbki, bez konieczności większej interwencji operatora. Należy również sprawdzić maszynę, jak zachowa się w sytuacjach awaryjnych tzn. sprawdzić działanie zabezpieczeń antykolizyjnych, odporności na błędy operatora pod względem poruszania maszyny czy zmieniacza palet i automatyki.

 

Poniżej widoczne na filmie poprawne działanie wycinarki laserowej CNC.

 

 

Przeprowadzenie już podstawowych testów obróbki przez daną maszynę pozwala odpowiedzieć na większość pytań co do sensowności jej zakupu. Jeśli wszystkie parametry i specyfikacje, o których zapewniał producent się sprawdzą klient ma do czynienia z maszyną precyzyjną i trwałą, w którą warto się wyposażyć.

 

Reklama

Polecane książki

Elektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktyków

portal automatyki

Witold Jaszczuk Książka jest bardzo przystępnie napisanym podręcznikiem-poradnikiem dla wszystkich, którzy i...

Układy wykorzystujące sterowniki PLC. Projektowanie algorytmów sterowania

portal automatyki

Bogdan Broel-Plater Do automatyzacji procesów przemysłowych powszechnie stosowane są st...

LabVIEW w praktyce

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest poradnikiem przygotowanym z myślą o elektronikach i a...

Inteligentny dom i inne systemy sterowania w 100 przykładach

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Książka w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika L...

Elementy, urządzenia i układy automatyki

portal automatyki

Jerzy Kostro Publikacja jest przeznaczona dla uczniów technikum elektronicznego, sp...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.