Reklama

Dodane Produkty:

- AP AUTOMATYKA - Miernik parametrów powietrza AFP...
 Miernik parametrów powietrza AFP1 opiera pomiar przepływu...
Producent: Rotronic
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
Przetwornik wilgotności i temperatury Si-S00R1...A...
 Przetwornik programowalny Si-S00RI... ze zintegrowanym se...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
- AP AUTOMATYKA - Laserowy czujnik odległości RF41...
 Laserowe czujniki odległości firmy ASTECH pozwalają na po...
Producent: Astech
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
- AP AUTOMATYKA - Siłownik elektryczny 227-024-05-...
 Standardowe siłowniki elektryczne z serii 227 (nowej gene...
Producent: Gruner
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
Nurnikowy, elektroniczny przetwornik poziomu Modul...
 Nurnikowe przetworniki poziomu Modulevel E3 stanowią alte...
Producent: Magnetrol
Dystrybutor: MERCON

Od czasów pojawienia się tokarek możliwe stało się obrabianie przedmiotów o powierzchniach przypominających stożki, wałki czy kule. Wszędzie tam, gdzie potrzebne są więc bardzo precyzyjnie obrobione elementy metalowe, niezbędne są tokarki. Jest to rodzaj specjalistycznych urządzeń, za pomocą których można szybko i dokładnie odwzorować detale nie tylko metalowe, ale także drewniane. Jakie wyróżniamy rodzaje tokarek i do czego się je stosuje?

 

W dobie postępu cywilizacyjnego

Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii dostępne obecnie tokarki są urządzeniami, których obsługa została prawie całkowicie zautomatyzowana. Tokarki numeryczne CNC wypierają coraz bardziej modele tradycyjne czyli urządzenia sterowane ręczne. Wszystkimi procesami związanymi z wytwarzaniem metalowych części steruje teraz komputer. Dzięki temu można liczyć na precyzję i zredukowanie ryzyka błędów do minimum. Stosowanie nowoczesnych tokarek pozwala także na zmniejszenie kosztów związanych z wytwarzaniem produktów.

 

Jakie dostępne są na rynku rodzaje tokarek?

Tokarki to nic innego jak obrabiarki, których praca polega przede wszystkim na obróbce powierzchni części obrotowych zewnętrznych poprzez tłoczenie i wytaczanie w przypadku wewnętrznych. Tego typu obróbka opiera się przede wszystkim na ruchach obrotowych i prostoliniowych. Wyróżnia się kilka rodzajów tokarek, a podział ten uzależniony jest w dużej mierze od rodzaju obrabianego elementu i rodzaju obróbki.

 

Tokarki kłowe wykorzystywane są do obróbki przedmiotów o długości l>6d. Wyróżnia się w ich przypadku tokarki stołowe (precyzyjne obrabianie niewielkich przedmiotów), tokarki uniwersalne (obrabianie elementów metalowych, żeliwnych i stalowych), tokarki produkcyjne (seryjna produkcja) oraz tokarki ciężkie (obróbka ogromnych przedmiotów). Są jeszcze tokarki do obróbki gładkościowej, po które sięga się w celu wykończenia przedmiotu oraz tokarki wielonożowe ze sterowaniem elektromechanicznym lub elektrohydraulicznym. Do kopiowania przedmiotów stosuje się zaś tokarki kopiarki.

 

Kolejnym podziałem są tokarki tarczowe, które wykorzystywane są do obrabiania przedmiotów o sporej średnicy i niewielkiej wysokości. Spośród nich wyróżnia się jeszcze tokarki poziome i pionowe. Po tokarki karuzelowe sięga się w przypadku ciężkich obiektów, mających dużą średnicę. Dzięki temu łatwiej jest umieścić obiekt we właściwym miejscu i można sięgnąć po obróbkę wieloma nożami, a więc proces obrabiania jest dokładniejszy.

 

Na rynku mamy też tokarki rewolwerowe, które powstały z myślą o obróbce i wykańczaniu elementów o bardziej skomplikowanych kształtach. Urządzenia te charakteryzują się bardzo dużą wydajnością i szybkością. Do ich przezbrajania konieczna jest jednak osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje. Są też tokarki branżowe, które można spotkać chociażby w hutnictwie, kolejnictwie czy też w przemyśle zbrojeniowym lub motoryzacyjnym. W przypadku produkcji seryjnej czy masowej sięga się po półautomaty i automaty. Są to urządzenia ogólnego przeznaczenia. Wyróżnić można jeszcze zataczarki.

 

Zastosowanie tokarek

Tokarki mają szerokie zastosowanie w obróbce metali i drewna, dlatego też są niezbędne praktycznie w każdym zakładzie wytwórczym. Można je spotkać wszędzie tam, gdzie potrzebne są części powstające na drodze toczenia. Za ich pomocą można precyzyjnie wyciąć pojedynczy element o skomplikowanym kształcie, który jest potrzebny do stworzenia konkretnej konstrukcji czy nawet urządzenia. Do obsługiwania tokarek jest jednak wymagana fachowa wiedza. Konieczne jest też spełnienie zasad BHP.

 

 

Polecane książki

Sieć Profibus DP w praktyce przemysłowej. Przykłady zastosowań

portal automatyki

Włodzimierz Solnik, Zbigniew Zajda Książka jest praktycznym przewodnikiem po aplikacjach interfejsu s...

Układy wykorzystujące sterowniki PLC. Projektowanie algorytmów sterowania

portal automatyki

Bogdan Broel-Plater Do automatyzacji procesów przemysłowych powszechnie stosowane są st...

Sterowniki SIMATIC S7-1200 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Monografia w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika S...

Programowalne moduły Ethernetowe w przykładach

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest kompendium poświęconym nowoczesnym, programowalnym i konfigurowalnym interfejsom s...

Silniki elektryczne w praktyce elektronika

portal automatyki

Autor: Przepiórkowski Jacek Książka jest poradnikiem-przewodnikiem po nowoczesnych silnikach elektrycznych małej m...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 31 Gru 2017 - 00:00

Targi:

Reklama
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.