Reklama

Firmy produkcyjne wykorzystują wiele maszyn, które mają za zadanie usprawnić pracę człowieka lub go zastąpić. Każda z nich pełni ważną funkcję a wszystko zawdzięczamy małym, nieznanym nam bliżej elementom, z których zbudowane jest dane urządzenie. Producenci posiadają w ofercie szeroki zakres części i elementów, które przyczyniają się do wyeliminowania pracy człowieka w bezpośredniej pracy produkcyjnej.

 

Przykładowym elementem są koła pasowe czyli główny element przekładni pasowej, na który zakłada się pas napędowy. Można wyróżnić kilka ich kształtów: gładkie, z rowkiem oraz z rowkiem w poprzek obwodu. Koła te występują najczęściej  w przemyśle oraz rolnictwie.
Koła zębate to czynne elementy przekładni zębatej, w skład których wchodzą: wieniec zębaty, piasta, łącznik łączący piastę i wieniec. Mogą być stosowane we wszystkich przekładniach, maszynach, urządzeniach oraz pojazdach. Koła zębate o zębach prostych posiadają różny zakres modułów metrycznych.

 

W wielu maszynach i urządzeniach możemy spotkać koła łańcuchowe, czyli podstawowy element przekładni łańcuchowej w postaci koła z uzębieniem przystosowanym do współpracy z łańcuchem. Mogą być wykonane ze stali węglowej, stali nierdzewnej i żeliwa. Koła łańcuchowe możemy spotkać w maszynach, w których napęd przenoszony jest za pośrednictwem łańcucha napędowego (przykład: rower).

 

Ślimacznice i ślimaki są stosowane w celu uzyskania dużego przełożenia. Ślimak wprawiony w ruch porusza ślimacznicę. Ślimacznica to wklęsłe w przekroju wzdłużnym koło zębate. Mają one szerokie zastosowanie w branży przemysłowej, ponieważ możliwości ich montażu są bardzo duże.

 

To tylko przykładowe elementy większości maszyn. W ich skład wchodzi znacznie więcej podzespołów, które mają za zadanie przejąć kontrolę nad sterowaniem maszynami oraz urządzeniami przemysłowymi.

 

 

 

Polecane książki

Programowanie sterowników PLC w języku drabinkowym

portal automatyki

Stanisław Flaga Współczesne sterowniki stosowane w systemach automatyki są urządzeniami niezwykle e...

Silniki elektryczne w praktyce elektronika

portal automatyki

Autor: Przepiórkowski Jacek Książka jest poradnikiem-przewodnikiem po nowoczesnych silnikach elektrycznych małej m...

LabVIEW w praktyce

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest poradnikiem przygotowanym z myślą o elektronikach i a...

Programowalne moduły Ethernetowe w przykładach

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest kompendium poświęconym nowoczesnym, programowalnym i konfigurowalnym interfejsom s...

Współczesny oscyloskop. Budowa i pomiary

portal automatyki

Andrzej Kamieniecki Książka jest przewodnikiem po nowoczesnych oscyloskopach cyfrowych, ich budowie, p...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 31 Gru 2017 - 00:00

Targi:

Reklama
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.