Reklama

Dodane Produkty:

- AP AUTOMATYKA - Przetwornik temperatury Si-R00E0...
 Programowalny przetwornik Si-R00... w połączeniu z zewnęt...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
- AP AUTOMATYKA - Przetwornik ciśnienia 516 [OEM] ...
 Czujniki ciśnienia względnego i absolutnego [OEM] serii 5...
Producent: HUBA CONTROL AG
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
Przetwornik temperatury Si-T00R0A0 APONE
 Programowalny przetwornik Si-T00R0A0 ze zintegrowanym cyf...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
- AP AUTOMATYKA - Sonda wilgotności i temperatury ...
 Sonda HCD-S jest cyfrową sondą przeznaczoną do systemu mo...
Producent: ROTRONIC AG
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
- AP AUTOMATYKA - Moduł pomiarowy do pomieszczeń C...
 Moduł pomiarowy do pomieszczeń Clean Room CRP-1 to urządz...
Producent: ROTRONIC AG
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA

Gdy rozmawiamy z członkami rodziny lub ze znajomymi z pracy o tajnikach sztuki budowlanej i wykończeniowej, niejednokrotnie skupiamy się na podstawowych materiałach konstrukcyjnych, takich jak cegły, panele, czy dachówki lub też poruszamy zagadnienia związane z kształtowaniem przestrzeni mieszkalnej poprzez jej dostosowanie do indywidualnych wymogów.

 

Niejednokrotnie jednakże zapominamy o tym, jak istotną rolę w naszym codziennym życiu oraz w projektach budowlanych pełnią – wydawać by się mogło niemalże nieistotne – kable. Aby oddać im cześć na jaką bezsprzecznie zasługują, postanowiliśmy przygotować ten oto artykuł, który to zawierać będzie nie tylko wyszczególnienie dostępnych obecnie na rynku rodzajów okablowania, ale także – opisy dotyczące ich zastosowania.

 

Najpopularniejszym rodzajem kabla jest ten oznaczony symbolem DY. Jak instruuje nas przedstawiciel firmy BITNER - producent kabli i przewodów, składa się on wyłącznie z jednego drutu wykonanego z miedzi oraz izolacji z materiału sztucznego (najczęściej jest to polwinit). Mimo swojej prostej konstrukcji i relatywnie niewielkiej wydajności, jest on stosowany jako bazowy kabel podczas łączenia ze sobą komponentów instalacji oświetleniowej oraz sterowniczych zarówno na zewnątrz budynków jak i w ich wnętrzu. Zastosowana izolacja sprawia, że jest on chroniony przed negatywnym działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także odpowiednio usztywniony, przez co nie dochodzi do jego przełamań czy przerwań.

 

Na osobną wzmiankę zasługuje także kabel YDY, w którym to żyła składa się nie z jednego, a z kilku połączonych ze sobą drutów miedzianych, zapewniając lepszą przewodność oraz o wiele wyższą wytrzymałość niż w przypadku standardowego okablowania spod znaku YDY. Zastosowana izolacja bazująca na polwinicie zapewnia odpowiednie zabezpieczenie zarówno żył jak i ochronę przed porażeniem profesjonalistów podejmujących się łączenia przy ich pomocy urządzeń elektrycznych. Główną zaletą rzeczonego rodzaju kabli jest ich uniwersalność, jako że mogą one zostać zastosowane zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz obiektu, jak również zamontowane tak na jak i pod tynkiem. Warto wspomnieć także o ponadprzeciętnym stosunku ceny do jakości, która to sprawia, że są one stosowane o wiele częściej od ich odpowiedników oznaczonych symbolem DY.

 

Do podłączenia do sieci elektrycznej urządzeń charakteryzujących się średnim poborem mocy, jak na przykład pralki, lodówki, czy zmywarki, najpowszechniej stosuje się kable OMY, a więc oponowe kable przeznaczone do zastosowań wewnętrznych z dodatkową izolacją z polwinitu. Warto pamiętać, że ich warstwa ochrona jest relatywnie miękka i podatna na wszelkiej maści uszkodzenia mechaniczne, a więc nie należy ich stosować w piwnicach, na zewnątrz budynku oraz w miejscach, w których są one narażone na przerwanie lub nadmierne zgięcie.

 

Obecnie sklepy z materiałami budowlanymi oferują swoim klientom szeroki asortyment okablowania dostosowany do określonych potrzeb oraz warunków. Dzięki temu możemy być pewni, że pragnąc podłączyć oświetlenie, urządzenie AGD, czy też zaimplementować w sieci urządzenie kontrolne, zastosujemy kabel do tego celu zaprojektowany, tym samym unikając ewentualnych problemów eksploatacyjnych. W razie niepewności, nie wahajmy się zasięgnąć porady eksperta w sklepie – na pewno doradzi on nam właściwy typ kabla, który to spełni nasze wymogi i oczekiwania!

Polecane książki

Układy wykorzystujące sterowniki PLC. Projektowanie algorytmów sterowania

portal automatyki

Bogdan Broel-Plater Do automatyzacji procesów przemysłowych powszechnie stosowane są st...

Programowalne moduły Ethernetowe w przykładach

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest kompendium poświęconym nowoczesnym, programowalnym i konfigurowalnym interfejsom s...

Współczesny oscyloskop. Budowa i pomiary

portal automatyki

Andrzej Kamieniecki Książka jest przewodnikiem po nowoczesnych oscyloskopach cyfrowych, ich budowie, p...

Sterowniki SIMATIC S7-1200 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Monografia w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika S...

Miernictwo elektryczne i elektroniczne

portal automatyki

Parchański Józef Podręcznik zawiera materiał nauczania przedmiotu - miernictwo elektryczne i elektroniczne, n...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 31 Gru 2017 - 00:00

Targi:

Reklama
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.