Reklama

Komputeryzacja lub raczej cyfryzacja przenika coraz więcej sfer codziennego życia, nie mówiąc o branży przemysłowej. Tak samo dzieje się również w przypadku magazynów, hal magazynowych i innych budynków użytkowych, które coraz częściej wręcz naszpikowane są komputerową, elektroniczną i informatyczną aparaturą. Czy to oznacza, że w niedługim czasie to właśnie sztuczne inteligencje zastąpią pracowników takich magazynów?

Inteligentne zarządzanie

Zdecydowanie dawno minęły już czasy, gdy magazynem nazywano niewielkie składy znajdujące się na tyłach sklepów. Obecnie magazyny i hale magazynowe to ogromne kompleksy liczące są tysiące metrów kwadratowych powierzchni, wyposażone w różnorodne systemy, media, wewnętrzne drogi, place, trasy dojazdowe, powierzchnie wyładunkowe, rampy. Zarządzanie takim kolosem nie jest proste i przerasta możliwości człowieka, dlatego w halach magazynowych stosuje się coraz powszechniej różne systemy inteligentnego zarządzania.

Ich cechą wspólną jest optymalizacja procesu magazynowania oraz składowania towarów. Robią to poprzez szereg obliczeń, dzięki których można o wiele skuteczniej i efektywniej wykorzystać dostępną w magazynie powierzchnię, nie zostawiając na przykład niepotrzebnego miejsca. Programy i systemy do zarządzania magazynami pozwalają również monitorować na bieżąco stan zaopatrzenia; wystarczy kilka kliknięć, aby wyświetlić aktualną listę dostępnych towarów wraz ze wskazaniem, w którym miejscu hali są one składowane.

Ludzki czynnik

Jednak nawet najbardziej zaawansowany i inteligentny system zarządzania magazynami nie będzie w stanie wykonać tych czynności, które bez problemu wykonuje człowiek. Samo przewożenie, transportowanie, ładowanie i wyładowywanie towarów odbywa się za pomocą maszyn i wózków widłowych, ale sterowanych i kierowanych przez pracownika. To również do pracowników w ostatecznym rozrachunku należy bezpośrednia decyzja o rozlokowaniu towaru. Przykładowo jeśli towar nie zabawi w magazynie długo, lecz bardzo szybko wyruszy w dalszą trasę, można go umieścić w łatwo dostępnym i poręcznym miejscu.

Współpraca człowieka z komputerem

Wynika z tego, że najlepsze efekty wydajnościowe notuje się w sytuacjach, gdy dochodzi do pewnej formy współpracy między systemem komputerowym do zarządzania a czynnikiem ludzkim. Modyfikując ustawienia programu można zmieniać również sposób działania i funkcjonowania całej hali magazynowej, dostosowując go do aktualnych potrzeb lub oczekiwań pracowników. Warto pamiętać, że to inteligencje systemy zarządzania halą magazynową, magazynami czy stanem towarów mają służyć człowiekowi i pomagać mu w pracy a nie na odwrót.

Więcej o nowej technologi na:

http://www.wpip.pl/budowanie/

Polecane książki

Silniki elektryczne w praktyce elektronika

portal automatyki

Autor: Przepiórkowski Jacek Książka jest poradnikiem-przewodnikiem po nowoczesnych silnikach elektrycznych małej m...

Miernictwo elektryczne i elektroniczne

portal automatyki

Parchański Józef Podręcznik zawiera materiał nauczania przedmiotu - miernictwo elektryczne i elektroniczne, n...

Programowalny sterownik SIMATIC S7-300 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Sterowniki S7-300 z firmy SIEMENS oraz oprogramowanie do niego S...

Automatyka Podstawy teorii

portal automatyki

Andrzej Dębowski Automatyka jest to dyscyplina naukowa dotycząca technicznych aspektów wykorzystania m...

Układy wykorzystujące sterowniki PLC. Projektowanie algorytmów sterowania

portal automatyki

Bogdan Broel-Plater Do automatyzacji procesów przemysłowych powszechnie stosowane są st...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 31 Gru 2017 - 00:00

Targi:

Reklama
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.