Reklama

Dodane Produkty:

Czujnik koloru z kompensacją dystansu CR500 ASTECH
 Czujnik CR500 firmy ASTECH posiada funkcję kompensacji dy...
Producent: ASTECH
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA S.C.
Elektrozawór Nitro 100-F
 Elektrozawór do systemów automatycznego nawadniania trawn...
Producent: Weathermatic
zawór zwrotny do oleju
 Zawór zwrotny z mosiężnym grzybkiem i uszczelką z Vitonu....
Producent: VALBRASS
Dystrybutor: Access Oil
Smart press 1,5 HP
 sterownik SMART PRESS jest innowacyjnym urządzeniem do au...
Producent: DAB
Dystrybutor: Access Oil
- AP AUTOMATYKA - Zestaw do pomiaru drogi, pozycji...
 APDisp P1 to gotowy system służący do kontroli pozycji, d...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA

W niniejszym artykule przybliżę Państwu obszary zastosowania oraz techniczny aspekt właściwego doboru narzędzi z napędem pneumatycznym. Artykuł ten jest w całości poświęcony produktom, które znajdują swoje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, poczynając od montażu drobnych elementów, a kończąc na montażu detali w przemyśle ciężkim.

Pierwszą z grup produktowych, na którą warto zwrócić szczególną uwagę, będących jednocześnie jednym z najpopularniejszych i najpowszechniej stosowanych urządzeń są wkrętaki pneumatyczne. Od wielu lat używa się tych urządzeń przy produkcji min. sprzętu RTV i AGD, montażu podzespołów elektrycznych i elektronicznych, produkcji okien, bram, rolet, mebli...

Generalnie można przyjąć, iż wkrętarka na sprężone powietrze zastosowanie wszędzie tam, gdzie występuje konieczność zastosowania łączników gwintowanych (wkręty, śruby). Sam wygląd wkrętaków jest często bardzo zbliżony, jednak już rozwiązania konstrukcyjne w nich zastosowane diametralnie różnią się od siebie. Najistotniejszą kwestią od samego początku przy doborze odpowiedniego wkrętaka jest właściwe zdefiniowanie i określenie wspólnie z użytkownikiem, jakiego łącznika (śruba, wkręt) będzie używał w danej aplikacji. To bezspornie punkt wyjścia do właściwego doboru urządzenia. Dlaczego to tak istotne?

Odpowiedź jest bardzo prosta i dla poparcia tej tezy posłużę się najprostszym przykładem. Weźmiemy pod rozważanie najczęściej spotykaną i najpopularniejszą tzw. śrubę maszynową z gwintem metrycznym. Śruby maszynowe w całej swej rozciągłości rozmiarowej, mają bardzo istotną kwestię, na którą niewielu zwraca uwagę, a mianowicie klasę wytrzymałości śruby. Klasa wytrzymałości śruby to inaczej jej „odporność” na rozciąganie w stosunku do jej granicy plastyczności. Niżej przedstawiam tabelę, która ukazuje nam w jasny i czytelny sposób, z jaką przybliżoną/orientacyjną (lepszym określeniem będzie rekomendowaną), należy dokręcić śrubę w posiadanym rozmiarze o odpowiedniej klasie.

I tak dla przykładu:

Posiadamy śrubę maszynową o rozmiarze gwintu M5 i klasie wytrzymałości 8.8, więc rekomendowaną siłą, z jaką dokręcimy łącznik jest wartość 6,4 Nm (tabela). Mając tak sprecyzowaną wartość, możemy wstępnie dobrać narzędzie montażowe. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że dobrą praktyką jest, aby zakres pracy narzędzia był większy i obejmował np. zakres jego regulacji w przedziale 3÷9 Nm – mamy wtedy możliwość optymalnego ustawienia narzędzia – zarówno „w górę” jak i „w dół”. Nie zaleca się aby narzędzie pracowało w swej górnej granicy zakresu regulacji.
Kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniego sprzęgła zastosowanego w narzędziu. W wkrętakach producenci stosują różnego rodzaju sprzęgła: odcinające (SHUT OFF), ślizgowe, napęd bezpośredni. Jego właściwy dobór , pozwoli nam na komfortową pracę operatora, ale co równie istotne pozwoli nam na wyeliminowanie potencjalnych uszkodzeń materiału / montowanych detali, ale i samych łączników. Właściwy dobór sprzęgła do odpowiedniego łącznika stosowanego do montażu elementów, wykonanych z różnych materiałów pokazuje nam niżej zamieszczona tabela:

Równie istotnym elementem całej układanki jest ergonomia urządzenia, która ma kluczowy wpływ na komfort pracy operatora, ale i na tak istotny czynnik jakim jest produktywność. Narzędzia do montażu mają różną budowę (kształt rękojeści), poczynając od prostych, przez pistoletowe po kątowe kształty korpusu. Myślę, że ten aspekt najlepiej zobrazuje poniższy szkic, gdzie uwidoczniony jest optymalny dobór kształtu urządzenia w zależności od pozycji w jakiej będziemy montować detale w trakcie procesu produkcyjnego.

Aby dobór wkrętarki mógł być w 100% właściwy, czytaj jako spełniający wszystkie założenia jakie przewidział konstruktor przy projektowaniu montowanego elementu, nie możemy zapomnieć o dostępie do montowanego łącznika w detalu. Świetnie oddaje ten problem przedstawiony szkic, gdzie doskonale widać że kształt głowicy roboczej narzędzia jest równie istotnym elementem całego procesu doboru wkrętaka pneumatycznego jak i wymienione wcześniej w artykule zagadnienia techniczne.

Wierzę, że ten artykuł choć w pewnym stopniu naświetlił Państwu tematykę właściwego doboru urządzeń, a co za tym idzie, pozwoli on na szersze spojrzenie związane z podjętą problematyką. Jak i w przypadku wielu innych urządzeń, kluczowym niezmiennie pozostaje właściwe i trafne rozpoznanie potrzeb klienta na bazie technicznych aspektów jego specyfiki pracy. To w połączeniu z poznaniem (zagłębieniem się) w proces technologiczny pozwoli na osiągnięcie obopólnego zadowolenia z zaimplementowanych rozwiązań.

Zobacz też filmy:

Zobacz film o wkrętaku pneumatycznym: na https://www.youtube.com/embed/cDv4IYTTd1I

------------------------------------------------------------------------------------

Marek Wojtyczka - Doradca techniczny w Pneumat System

Polecane książki

Elektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktyków

portal automatyki

Witold Jaszczuk Książka jest bardzo przystępnie napisanym podręcznikiem-poradnikiem dla wszystkich, którzy i...

Programowanie sterowników PLC zgodnie z normą IEC61131-3 w praktyce

portal automatyki

Kacprzak Sławomir Założeniem twórców normy IEC 61131-3 było ujednolicenie i normalizacja s...

LabVIEW w praktyce

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest poradnikiem przygotowanym z myślą o elektronikach i a...

Miernictwo elektryczne i elektroniczne

portal automatyki

Parchański Józef Podręcznik zawiera materiał nauczania przedmiotu - miernictwo elektryczne i elektroniczne, n...

Sieć Profibus DP w praktyce przemysłowej. Przykłady zastosowań

portal automatyki

Włodzimierz Solnik, Zbigniew Zajda Książka jest praktycznym przewodnikiem po aplikacjach interfejsu s...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 31 Gru 2017 - 00:00

Targi:

Reklama
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.