Reklama

Dodane Produkty:

- AP AUTOMATYKA - Rejestrator wilgotności i temper...
 Rejestrator Ri-H00S140 pozwala na pomiar wilgotności wzgl...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
- AP AUTOMATYKA - Przetwornik wilgotności względne...
 Przetwornik przewodowy Pi-H00PAA0 z sondą pomiarową Sens-...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
RTT44
 Mikroprocesorowe zabezpieczenie temperaturowe przeznaczon...
Producent: Hitin Sp. z o.o.
Dystrybutor: Hitin Sp. z o.o.
Czujnik indukcyjny IMC3020BBPKG/K1/US-100-DPS IM51...
 Czujnik indukcyjny o współczynniku korekcji 1 oraz długim...
Producent: IFM ELECTRONIC
Dystrybutor: Optiba
Czujnik koloru CR210 Astech
 ASTECh w swojej ofercie wprowadził czujniki koloru z bard...
Producent: ASTECH
Dystrybutor: APAUTOMATYKA S.C.

Bez maszyn, które wykonują pracę na liniach montażowych przedsiębiorstwa produkcyjne nie byłyby wstanie osiągać dobrych wyników jakościowych i efektywnościowych. Ponadto maszyny na liniach są naszpikowane zaawansowaną elektroniką, która dba o to, aby dostarczać dane o usterkach, odrzutach, problemach z połączeniami, szybkości pracy maszyny itd. Ludzie nie byliby w stanie wyprodukować tak dużo i tak dobrego jakościowo towaru bez tej zrobotyzowane pomocy.

Informacje o automatyce przemysłowej

Sama automatyka to dziedzina, która zajmuje się sterowaniem różnymi procesami bez udziału człowieka lub z jego minimalnym udziałem, natomiast automatyka przemysłowa to dział inżynierii, który zajmuje się automatyzacją procesów produkcji. Jest to dziedzina szczególnie przydatna w dzisiejszych czasach, gdyż fabryki potrzebują możliwie najszybszego, najtańszego sposobu na wyprodukowanie jak największej ilości produktów, a to można osiągnąć dzięki automatyzacji procesów poprzez maszyny, roboty i inne urządzenia. Ponadto urządzenia i oprogramowanie muszą ze sobą współpracować, tworząc zwarty system, żeby dostarczać danych, na podstawie, których można wyciągać wnioski.

Czym są systemy automatyki?

Na takich liniach produkcyjnych oraz w maszynach, pracujących na tych liniach są zainstalowane dodatkowe urządzenia czy maszyny, które razem stanowią systemy automatyki. Przede wszystkim do systemów automatyki możemy zaliczyć maszyny do montażu, maszyny do transportu, maszyny do magazynowania produktów, a nawet całą linię montażową. Do takich systemów automatyki zaliczamy również różne rejestratory, kamery (np. sprawdzające przed montażem czy komponent nie jest uszkodzony) lub czujniki zainstalowane na liniach produkcyjnych, które dbają o to, aby sprawdzać stan innych urządzeń, dzięki którym operator może szybko zareagować na wykrytą usterkę. Ponadto do tych systemów możemy zaliczyć urządzenia za pomocą, których możliwe jest sterowanie maszynami takie jak panele operatorskie (zazwyczaj to monitor, klawiatura, jakieś specjalne przyciski, mysz oraz interfejs oprogramowania sterującego), sterowniki PLC (z ang. programmable logic controller - za ich pomocą specjalista może zaprogramować określone zachowanie urządzenia wykorzystując przy tym wbudowany w urządzenie język programowania). Dodatkowo do systemów automatyki przemysłowej wliczamy urządzenia takie jak pompy, silniki, zawory.

Oprogramowanie w automatyce przemysłowej

Oprócz urządzeń mamy oprogramowanie, które kontroluje procesy produkcyjne, dostarczając dane, na podstawie których można rozliczać pracowników, optymalizować procesy produkcyjne, szybko reagować na awarie, sterować procesem produkcji. Takie oprogramowanie nazywa się SCADA (z ang. supervisory control and data aquisition). Innym typem oprogramowania, które jest używane w automatyce przemysłowej to DCS (z ang. distributed control system) - to system rozproszony, który steruje procesem oraz dostarcza interfejs graficzny z procesem przemysłowym, ma on jedną bazę z danymi dla obu tych rzeczy.

Artykuł powstał przy współpracy z https://www.shemeck.pl/

Polecane książki

LabVIEW w praktyce

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest poradnikiem przygotowanym z myślą o elektronikach i a...

Elektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktyków

portal automatyki

Witold Jaszczuk Książka jest bardzo przystępnie napisanym podręcznikiem-poradnikiem dla wszystkich, którzy i...

Sterowniki SIMATIC S7-1200 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Monografia w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika S...

Programowanie sterowników PLC w języku drabinkowym

portal automatyki

Stanisław Flaga Współczesne sterowniki stosowane w systemach automatyki są urządzeniami niezwykle e...

Programowanie sterowników PLC zgodnie z normą IEC61131-3 w praktyce

portal automatyki

Kacprzak Sławomir Założeniem twórców normy IEC 61131-3 było ujednolicenie i normalizacja s...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 31 Gru 2017 - 00:00

Targi:

Reklama
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.